ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
17,9602
EURO
18,2794
ALTIN
1.024,64
BIST
2.913,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Perşembe Parçalı Bulutlu
31°C
Cuma Az Bulutlu
30°C
Cumartesi Az Bulutlu
30°C
Pazar Az Bulutlu
29°C

KANDİL NE ZAMAN?

KANDİL NE ZAMAN?

          Ali BADEMCİ

alibademci@gmail.com

 

 

 

 

 

 

Ülke çapında IŞİD-PKK-DHKPC ve  diğer küçük terör unsurlarına karşı  operasyonların devam ettiği en yetkili kişilerce ifâde ediliyor. Bu operasyonların  sonucu olarak terörün  demokratik  ortamda “silâha  karşı silâh” düsturu ile çözüleceği bilhassa  vurgulanmaktadır. 1000’in üzerinde gözaltı gerçekleştirilmiş fakat ilk sorguları sonucu 26 civarında tutuklama  yapıldığı açıklanmıştır. Elbette mahkemeler titiz olarak çalışmaktadır; bunlara saygı göstermek gerekmektedir. IŞİD ve DHKPC hergün konuşulmuyor; fakat PKK kalleşçe   güvenlik görevlisi öldürmeye devam ediyor ve analar kan ağlıyor. TV’lere gelen açıklamaların verdiği mesajlardan tahrik olmamak ve ağlamamak mümkün değildir. Evet ve mutlaka, 2000 öncesine dönülmüş bulunmaktadır. PKK’nin sivil görünen kanadının da akıllanması mümkün değildir; geçen gün bir köpek “PKK tükürse Türkiye’yi boğar” gibi  abuk subuk lâflar ediyor ve tam bir “Halk düşmanı” ağzı ile konuşuyor. Tabii bunun doğrusu millet tükürse bir avuç tükrük ile PKK boğulur! “Vur-kaç” eylemleri  dünyanın hiçbir haklı mücadelesinde mazur görülmeyeceği gibi bunun adı da “Gerilla-Komitacılık” değildir; nihayet bu işin de tartışılacak yanları vardır! Fakat kalleşliğin; uyuyan insanları, askeri şahısları eşlerinin gözü önünde  öldürmek  savaşlarda bile görülmez! Sivil PKK’nin  bu işin adını “Savaş” koyması da yanlıştır; bu işin adı bellidir: Kahbelik ! Dünya savaş tarihleri de  bu deyimi aynı manada kullanır.

 

Şartlar ne olursa olsun Cumhurbaşkanı ve Hükümet’in önceki tutumlarına bakan  kamuoyu  nedense operasyonları  inandırıcı bulmayan bir kanaate sahiptir. Elbette operasyonlarda  öldürülen insanlarla övünmek  düzenli orduları örgüt seviyesine düşürür. Fakat bu operasyonlar  yol kesmeyi, haraç toplamayı, insanları dağa kaldırmayı engelleyebiliyor mu? Güneydoğu’da  Orta ve Batı Anadolu  olduğu gibi  halk sokaklarda serbestçe gezebiliyor mu, eğlenebiliyor mu, ertesi gün rahatlıkla işine gidebiliyor mu? İşte esas mesele budur ve bu sorulara  maalesef operasyonların kaçıncı gününde  müsbet cevap vermek mümkün değildir! Sebebleri nelerdir hiç düşündünüz mü?

 

Elbette Devlet “İç ve Dış Mutabakat” derken belli anlaşmalar ve çalışmalar yapmıştır. Herkes biliyor ki  Güneydoğu’daki feci durumun müsebbibi İmralı ve Kandil’dir. Aydınlarımız bu komuta merkezlerini; yani İmralı’yı Teoriasyen ve Kandil’i de  sempatik bir Pratik  olarak görsünler; durum hiç de böyle değildir. Gördük ki İmralı için söylenen  Önder sözlerine çoğu zaman Kandil itibar etmemekte ve ülke içindeki 1500 civarındaki silâhlı güç de Kandil’i dinlemektedir. Netice itibarı ile İmralı devletin elindedir ve eli-kolu bağlıdır;  müsaade edin Öcalan burada “Marksist  Gerilla” hakkında  bilgilerini artırsın.

 

Şartlar ne olursa olsun HDP hareketi en az seçim ortamından gelen demokratik bir hareket olması gereklidir. Gerçi Güneydoğu’da oylar silah zoru ile toplanmıştır, ama   ülkenin diğer yerleri için aynı şey söylenemez. Hatta bizim gibi düşünenler  bu harekete rey verip içinde yer alan Marksist ve Alevi unsurların  onlara çeki-düzen verebileceğini bile düşünmüştür. Bu konuda Kandil denen merkez kimseyi dinlememekte ve HDP’ye bile  iyi gözle bakmamaktadır; anlaşılıyor ki daha kana doymamışlardır. Elbette kaç zamandan beri olduğu şekilde,  Güneydoğu böyle bırakılamazdı;  ne derseniz  deyin herşeyden evvel Operasyonlar söylem ve  kamuoyuna takdim itibariyle doğrudur, ki başka çaresi de kalmamış veya çare bırakılmamıştır.

 

Görülüyor ki bataklığın kendisi ve ilk ve son müsebbibi  İmralı değil, Kandil’dir. Elbette Önder diye hitap edilen İmralı üzerinde  baskılar yoğunlaşacaktır; bu baskılar daha evvel hakkı olmadığı  hakları kullanma alışkanlığı çevresinde  cereyan etmektedir. Bu şartlar altında Devlet İmralı’dan verilen mesajlarla  yönetilen karşı güçlere  mutlaka vasıta olmayacaktır. İmralı bir mahkuma tanınan hakları  kullanmaktadır; buna kimsenin diyeceği yoktur. Fakat  hâlâ silâhlı unsurların ülkeyi terketmemesi  herhalde  yapılan istihbarat görüşmelerine  uymamaktadır. Bu şartlar altında  çok iyi bilmediğimiz  Barış Süreci  Kandil tarafından yapılan ayaklanmalar ve güvenlik kuvvetlerine saldırılar ile rafa kaldırılmıştır.

 

Şu Kandil, Hasan Sabbah’ın Alamut Kalesi’ni de  geçmiş tam bir devlet görünümündedir. İç ve dış bağlantılar derken artık Kandil’in ortadan kaldırılması bir mecburiyettir; çünkü XIII. asırda yaşamıyoruz, devlet ve askeri teknolojilerin ne durumda olduğunu biliyoruz. Yeterse yeter Kandil ne zaman ortadan kalkacaktır? Kalkarsa ancak millet bu operasyonların ciddiyetine  tam olarak inanacaktır. Hükümet de ancak böylece   gerekli veya gereksiz şüphelerden kurtulabilecektir.

 

Hoşçakalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş