DOLAR
8,6206
EURO
10,3685
ALTIN
504,06
BIST
1.431
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

AKP’nin uyutma, ikna ve unutturma gücü!

AKP’nin uyutma, ikna ve unutturma gücü!

Özcan YENİÇERİ

 

 

 

Başarının yüzde ellisi rakibi tanımak, niyetinin farkında olmak ve uyguladığı stratejiyi anlamaktan geçmektedir. Bu noktada anlamak yarı yarıya başarmak demektir. 1 Kasım seçiminin sonuçları bu yönü itibarıyla yargılanmayı değil algılanmayı hak ediyor. Bu bağlamda 1 Kasım seçimlerinin tek galibi olan AKP’yi anlamak seçim sonuçlarını anlamak demektir.

Seçimleri AKP üzerinde okumak gerekir. AKP’nin, Türkiye’nin en esnek, en kıvrak partisi olarak müzakereden mücadeleye, milliyetçilikten muhafazakâr demokratlığa, oradan da liberalliğe süratle savrulduğu herkesin malumudur. AKP’nin dün doğru dediğine bugün ‘yanlış’, bugün yanlış dediğine yarın çok rahat bir biçimde ‘doğru’ derken sahip olduğu unutturma, uyutturma ve ikna gücü ise inanılmazdır.

AKP ‘önce demokrasi’ dediğinde de ‘önce kamu düzeni ve güvenlik’ dediğinde de kendisini alkışlatabilen tek partidir. “Milletin adamı” olmayı da devletin adamı olmayı da halka kabul ettirebilmektedir. Sarayı savunurken de gecekonduyu savunurken de insanlardan alkış alabilmektedir.

AKP’nin siyasette başarının dışında kendisini bağlı gördüğü hiçbir ilke yoktur. Fethullah Gülen’i hasretle büyük din alimi olarak ilan eden de O’nu haşhaşi ilan ederek nefret kusan da AKP’dir. AKP, hem sempatisine hem de nefretine halk arasında ciddi miktarda müşteri bulabilmektedir.

Türkiye’nin gördüğü en hızlı U dönüşü yapan siyaseti uygulamaktadır. İşin bu yönünden çok daha önemlisi AKP’nin hem liberallik hem de muhafazakârlık yaparken halkı ikna edebilmesidir!

 Terörle mücadele edilmesini savunanları “kandan beslenenler” olarak savunan AKP’dir. Terör örgütünün kamplarını bombalayan da AKP’dir. Daha açıkçası PKK’lıların Oslo’da ellerini sıkan da Gara’da kafalarına sıktıran da AKP’dir. “Kardeşim Esad” diyen de AKP’dir, “Kalleş Esed” diyen de AKP’dir.

“Çözüm” adlı süreci başlatan da buzdolabına tıkan da AKP’dir. Birbirine zıt bu iki tavrı AKP halka nasıl kabul ettirebilmektedir? Birbirine zıt her iki politikaya da halk nasıl ikna edilebilmektedir? 1 Kasım seçimlerinin analizini yapanlar her şeyden önce AKP’nin bu olağanüstü yeteneğinin farkında olmaları gerekir.

1 Kasım seçimlerinde AKP’nin aldığı %50 oyu genetiği değişmiş seçmen profili ile açıklayanlar gerçeğin önemli bir kısmını ıskalayanlardır. AKP’nin karşısındaki muhalefetin zayıflığı ya da siyaset dışı tutumları da ortaya çıkan tabloyu açıklamaya yeterli değildir.

Şöyle düşünelim: AKP 2011 genel seçimlerinde %49 civarında oy almıştı. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde %40 oy aldı. Dört yıllık AKP iktidarının icraatları sonucunda AKP’den %9 civarında seçmen kopmuş ve diğer partilere gitmişti. 1 Kasım 2015’te yapılan erken genel seçimlerde ise AKP’den kopan seçmen geri dönmüştür. Burada sorulması gereken soru da dört yılda bir partiden kopan insanların beş ayda nasıl geri döndürüldüğü sorusudur. Dahası AKP’nin, -eğer bu hata ise- dört yıllık hatasını beş ayda nasıl telafi ettiği ve kendisini terk eden seçmeni nasıl ikna ettiği sorulması gereken hayati sorudur.

İşin bir başka yönü daha vardır: AKP yöneticileri halka dün söylediklerini bugün unutturabilir ve bugün uygulamaya koydukları netameli siyasetleri konusunda da halkı ikna edebilirler. Ancak kendi vicdanlarını bu konu da nasıl ikna ettikleri de üzerinde durulması gereken bir başka ahlaki konudur.

PKK ile Oslo’da, lideriyle İmralı’da ve örgütün siyasi uzantısı olan HDP ile başbakanlıkta, TBMM’de ve Dolmabahçe’de görüşen hatta birlikte TBMM’den çözüm süreci yasalarını çıkaran, izleme komisyonlarını kuran AKP’nin 7 Haziran seçimleri sonrası bütün bunlar hiç olmamış gibi nasıl davranabilmiştir? Bu da AKP yöneticilerine has bir yetenek olsa gerek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.