ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,3603
EURO
9,9283
ALTIN
488,04
BIST
1.400
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
35°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

Diyanet AKP’nin yanlışlarını örtmekte pansumancı gibi

Diyanet AKP’nin yanlışlarını örtmekte pansumancı gibi
15.02.2016
0
A+
A-

MHP İl Başkanı Raşit Demirel, yaptığı yazılı açıklama ile Diyanet İşleri başkanlığını eleştirerek, “Diyanet, AKP ile paralel hareket etmekten vazgeçsin” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Raşit Demirel yaptığı yazılı açıklamada, Diyanet işleri Başkanlığını siyaset ağzı kullanmaktan vazgeçmesini isteyerek, Diyanet işleri Başkanlığı sürekli mevcut iktidarla paralel hareket ettiğini, bunun da toplumda yarılmalara ve ayrışmalara sebep olduğunu dile getirerek, Diyanet işlerinin bu işlerden vazgeçip asli görevlerini yerine getirmesinin daha faydalı olacağını söyledi.

Demirel, “Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mardin’de ‘Güneydoğu’da görev yapan Din Görevlileri İstişare Toplantısı’nda “Bizim için asıl büyük tehlike; yıkıcı, bölücü ideolojilerin Allah korusun camilerimize girmesi, mihraplarımıza bulaşması, minberlerimize taşınmasıdır” demiştir. “Diyanetin son yıllarda camilerde okuttuğu cuma hutbelerinin iktidarın icraatlarını halka kabul ettirmek amacına yönelik olması, Kur’ân âyetlerinin iktidarı masum gösterme adına kullanılması kalplerde şehirlerde açılan hendeklerden daha büyük kanallar açmaktadır” dedi.

AFYONKARAHİSAR’DA BU KAMPANYAYA KATILDI
Raşit Demirel, “Caminin kuşatıcı manevi atmosferinde huzur bulmak isteyenlerin siyasetin kirlenmiş iklimiyle karşılaşması, hutbelerin iktidarın meydan okumalarına ve kendini aklama seanslarına dönüştürülmesi, iktidar, “terörle savaşıyorsa”, iktidara muhalefet varsa, hemen birlik, beraberlik, teröre lânet hutbeleri okutulması, teröristlerle masaya oturulunca da  “barış, kardeşlik” hutbeleri okutulması, toplumda açılan yaraların yine cemaatin cebindeki paralarla kapatılmaya çalışılması, içinde bulunduğumuz durumun vahametini özetlemeye yetmektedir.

Diyanet, hemen hemen her cuma camilerde yardım toplamaktadır. 06.02.2016 cuma günü de “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” başlığıyla yeni bir kampanya başlatarak bütün camilerde olduğu gibi şehit ailelerimiz, terör mağduru kardeşlerimiz ve ülkemize sığınan Suriyeli ve Türkmen kardeşlerimiz için de bir yardım kampanyası düzenledi. Afyonkarahisar’da bu kampanyaya katıldı” diye konuştu.

GÜVEN BUNALIMINI AŞMAK HİÇ KOLAY DEĞİL

Diyanetin, “Şimdi milletçe şehitlerimize olan vefa borcumuzu ödeme zamanıdır. Şimdi şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır. Şimdi terörün mağdur ettiği kardeşlerimizin yaralarını sarma zamanıdır. Şimdi Suriye’li kardeşlerimizle Bayırbucak Türkmenlerinin yaralarını sarma zamanıdır” diyerek iktidarın yaralarını sarma adına yine cami cemaatinin karşısına çıktığını iddia eden Demirel, “İktidarın siyaset sahnesindeki açtığı yaraları, cami cemaatinin sadakaları ile kapatmak, şehirlerde açılan hendekleri kapatmak kadar kolay değildir.

Yardımların yerine ulaşmadığı, kayıtlarının tutulmadığı, şehit ailelerinden başlayarak terör mağdurlarına, Bayır Bucak Türkmenlerine kadar sapla samanın karıştırıldığı ortamda oluşan güven bunalımını aşmak hiçte kolay değildir. Sayıştay Denetim Raporu’nda, Diyanet işleri Başkanlığı’nın 2014’te kendi bütçesini 98 milyon lira aştığının tespit edildiği, döner sermaye kaynaklarından 23 milyon lirayı “Sehven (unutkanlıkla) kullandığı bir ortamda denetimden uzak ve makbuzsuz toplanan paraların nerelere gideceği ve hangi açıkları kapatmak için kullanılacağı bilinmez bir meçhuldür” ifadelerini kullandı.

KAPANMAZ YARALAR AÇMAKTADIR
Demirel şunları söyledi: “633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 25. maddesinde, “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir”  hükmü gerekçe gösterilerek son dönemlerde iktidarın sözcülüğünü yapmadıkları gerekçesi ile bazı din görevlilerinin görevlerine son verilirken, camilerde iktidarı öven hutbelerin okutturulması, açıkça siyaset yapanların baş tacı yapılması, haklarında işlem yapmak bir tarafa kendilerine övgüler dizilmesi, cami görevlilerinin iktidarın yanlışlarını örtme de pansumancı gibi kullanılması kapanmaz yaralar açmaktadır.

Cami kürsüsünden MİT tırlarına varıncaya kadar siyasetin ala’sının yapıldığı bir ortamda işlem yapmayanların, yardım tırlarının yerine ulaşacağını söylemeleri meçhule yapılan bir yolculuktan öteye gitmez. Süleyman Şah türbesine gidemediği için türbeyi sınıra taşıyanların, Bayır Bucak Türkmenlerine ulaşamadıkları bir ortamda da onları sınırımıza taşıyarak zafer kazanmış komutan edasına bürünmeleri, onları kullanarak cami önüne sergi açmaları gönülleri yaralamaktadır.”

“PEKTE MASUM OLMADIĞI KUŞKUSU YARATIYOR”
Demirel sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul Cumhuriyet savcılığı tarafından düzenlenen iddianame ile İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki eski MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener hanımefendiye ‘Kaset iddiasıyla hakaret’ davasının ilk duruşmasına ‘Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ suçundan 2 yıl 4’er aya kadar hapisleri istenen sanıklar Latif Erdoğan ve Cemil Barlas katılırken, Mahkeme Akşener’in avukatlarının talebi üzerine kaset iddiası hakkında bilgileri olduğu gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kemalettin Özdemir’in tanık olarak dinlenmesi için Ankara Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat yazılmasına karar vererek duruşmayı ertelemesi, Diyanet İşleri Başkanlığının pekte masum olmadığı kuşkusu yaratmaktadır. Onun için diyoruz ki; Diyanet işleri Başkanlığı hükümetle paralel hareket etmekten vazgeçsin ve asli görevini yerine getirsin.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.