DOLAR
8,4008
EURO
10,1744
ALTIN
504,13
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...

Ersoy, “Kara Gece’de Hedef Açıkça Milli İradedir”

Ersoy, “Kara Gece’de Hedef Açıkça Milli İradedir”
27.07.2016
0
A+
A-

MHP’li Ersoy: Milliyetçi Hareket Partisi, milli iradenin bağrından doğan milliyetçi ruhtur. Milliyetçilik demokrasi ile özdeştir… 15 Temmuz Darbesi’nin önlenmesinde; başta Türk Milleti olmak üzere, MHP Lideri Bahçeli ile TSK’nın asıl omurgasını oluşturan ve milletten yana tavır koyan askerlerimizin rolü büyüktür..

MHP MYK Üyesi ve Osmaniye Milletvekili Doç. Dr. Ruhi ERSOY, 15 Temmuz Darbe girişimine ilişkin olarak bir basın açıklaması yapmıştır.

Ersoy’un açıklaması şöyledir:

Değerli basın mensupları;

15 Temmuz 2016 gecesi, milletçe “Kara Gece” olarak hatırlayacağımız ve anacağımız gecede Türkiye Cumhuriyeti Devletine kastetmiş ihanet şebekesi kanlı olaylar zincirini gerçekleştirmiştir.

Kara Gece, Türk Silah Kuvvetleri’nin içine sızmış, yuvalanmış bir grup terörist demokratik düzeni yıkmaya, devletin yönetimini ele almaya, milletin iradesini yok etmeye çalışmıştır.

Sıradan bir kalkışma veya darbe girişimi olmayan olaylar zincirinde asker üniforması giymiş teröristler, Pensilvanya’nın emir erleri, tanklarını, toplarını ve silahlarını hiç çekinmeden milletimize çevirmiş, 248 vatan evladının şehadetine yol açmışlardır.

Kara Gece’de hedef açıkça “Milli İrade”dir. Ankara Gölbaşı Özel Harekât Merkezi, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı, Genel Kurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yanında tarihinde ilk kez böyle bir durumla karşılaşan Milli İradenin tecelli merkezi “Gazi Meclis” ünvanlı Türkiye Büyük Millet Meclisi, bizlerin de bulunduğu saatlerde “Okayanus Ötesi”nin elemanları tarafından bombalanmış, ağır silahlarla taranmıştır.

Kıymetli Basın mensupları;

Öncelikle çok dikkat etmemiz gereken nokta şudur ki; yaşanan darbe girişimini bastırmada en etkili görev yine Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki milletten yana tavır koyan askerlerimize düşmüştür. Darbeyi engellemek için her türlü çabayı gösteren şanlı ordumuzun mensuplarına şükranlarımızı iletiyoruz. Bu nedenle “cuntacılar” ile “Peygamber Ocağı” idrakinde olan askerlerimizi aynı kefeye koymadan, TSK’nın bu süreçte yıpratılmasına izin vermeden asker-polis, asker- vatandaş çatışmasına dönüştürmeden sürecin yönetilmesi gerekmektedir.

Darbe gecesi, darbenin başarılı olup olmayacağının belli olmadığı saatlerde ilk açıklamayı yaparak darbeye karşı olduğunu, devletinin ve milletinin yanında olduğunu beyan eden partimizin Lideri Sayın Devlet Bahçeli beyin bu açıklaması kamuoyuna ve hükümete can suyu olmuş, daha sonra da Cumhurbaşkanı ve başbakan açıklamaları ile halkı sokağa çağırmıştır.

Açıklamaların ardından sokaklara, meydanlara akın eden milletimiz, iradesine “darbe vurmak” isteyenlerin karşısında dağ gibi durmuş, uçaklara, tanklara aldırmaksızın göğsünü devletine siper etmiştir.

Darbe Girişiminin başarılı olamamasında hiç kuşku yok ki sözünü ettiğimiz, gece yarısı meydanları, sokakları dolduran yüce Türk Milletinin payı en büyüktür.

Artık milletimiz daha duyarlı, daha bilinçlidir. Ülkemizdeki darbeler tarihine bakıldığında, “evlerinden çıkmayan halk” yerine bugün, korkusuzca demokratik parlamenter sisteme ve iradesine sahip çıkmak için tankların önünde duran, mermilerin altında toplanan milletimiz bir anlamda atalarına layık tavır sergilemiştir.

Yaşanan acı dolu süreç hafızalarda yerini alacak, geleceğimize aktarılacak ve bu durumlardan ders çıkararak neler yapıp neler yapmayacağımızın hesabı da tutulacaktır.

Önce Ülkem ve Milletim diyenlerin uyarılarına kulak kabartılmalı, şahsi ikbalini veya siyasi çıkarını düşünmeden vatan ve millet hassasiyeti gözetilerek yapılan tespit ve öneriler dikkate alınmalıdır.

MHP ve onun Lideri Devlet Bahçeli Bey’in yıllardır hükümeti ve siyasi iktidarı “okyanus ötesi”, “Pensilvanya”, “ihanet şebekesi” olarak adlandırdığı FETÖ terör örgütü konusunda yaptığı uyarılar bugünlerde arşivlerden çıkmış özellikle sosyal medyada yer bulmuştur.

MHP ve Lideri’nin bizzat isimlerini zikrederek faaliyetlerine son vermesini istediği yapının bugün ülkemizi ne hale getirdiği ortadadır.

MHP’nin ve Lideri’nin uyarıları zamanında dikkate alınmış olsaydı acaba bugün ülkemiz böylesi acı tablo ile karşı karşıya kalır mıydı?

Siyasi iktidarın, hükümetin bunca “defosu”na rağmen hiçbir zaman “ben demiştim”, “ben söylemiştim” söylemleri ile siyasi rant peşinde koşmayan MHP ve Lideri’nin duruşu ve tutumu konjonktürel değil, ilkeseldir.

“Önce ülkem ve milletim” diyen bir siyasi hareketin başka bir tavır sergilemesi, fırsatçılık yapıp siyasi çıkar peşinde koşması inancımıza ve inandıklarımıza ihanet olacaktır.

Paralel devlet yapılanması (PDY) FETÖ, yıllardır sızdığı kurumlarda istediği gibi at koşturmuş, karşılarına çıkan her yapı veya kişiyi çeşitli komplolarla saf dışı bırakmış, her türlü hukuksuzluğu ve hainliği sergilemiştir.

Bunun sonucunda da yönetimi hepten ele almak için kanlı bir girişimde bulunmuş, milletimizden de gerekli cevabı layıkıyla almıştır.

Bugün binlerce kişinin FETÖ üyesi olmaktan dolayı tutuklandığı, sorgulandığı ortamda özellikle devlet kurumlarındaki çalışmaların gerektiği şekilde yapılması için bakanlar kurulu OHAL kararı almış, TBMM de onaylamıştır. MHP olarak OHAL kararına destek verilmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi, milli iradenin bağrından doğan milliyetçi ruhtur. Milliyetçilik demokrasi ile özdeştir.

Ülkemizin içinden geçtiği böylesi hassas süreçte, geçmişte olduğu gibi bugün de Milliyetçi Ülkücü camia olarak devletimizin yanında saf tutmamız kutlu davamızın gereğidir.

Değerli basın mensupları;

15 Temmuz’dan bugüne yaşadığımız olağanüstü süreçten demokrasimizi güçlendirerek çıkmalıyız. Bunun için hükümet ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “herkesi” davet ettiği ve her kesimden insanın bulunduğu, “darbe karşıtlığı”nda birleşen/toplanan kalabalıklar üzerinden siyasi hesap yapmaması, birleştirici, bütünleştirici mesajlar vermesi gerekmektedir.

Artık siyasi iktidarın yaşanan süreçten ders çıkararak hak ve hukuk temelli, liyakat esaslı politikalara geçmesi zaruridir.

Türkiye’de siyaset kurumunun dili, farklılıkları öne çıkaran değil, birliktelikleri öne çıkaran anlayış ile konuşmalıdır. Gerilim ve çatışmaların sürmemesi için bu en önemli unsurdur.

OHAL kapsamında paralel devlet yapılanması FETÖ terör örgütü kapsamında başlatılan soruşturmalarda dikkatli olunmalı, kurunun yanında yaşın yanmasına engel olunmalıdır.

Ülkemizin yeterince iç ve dış sorununun olduğu bir dönemde daha büyük bir sorunla mücadeleye girişildiği gerçeğinden hareketle siyasi partilerin propagandalarına dikkat etmesi, siyasilerin kullandıkları dile özen göstermesi mecburiyettir aksi halde ülkemiz üzerinde hesap yapanların ekmeğine yağ sürülecektir.

Kıymetli basın mensupları;

15 Temmuz’dan bugüne yaşadığımız olağanüstü günler sonucunda acı tecrübeyle bazı gerçekleri görmemiz gerekmektedir.

Devletin her alanında açığa alınan, tutuklanan sayısına bakıldığında örgütün nerelere kadar girdiği, etki alanı daha net görülmeye başlanmıştır.

Her terör olayından sonra “istihbarat zaafiyeti yok” diyen siyasi iktidar temsilcileri, bugün Cumhurbaşkanının ağzından “istihbarat zaafı var” cümlesini duymuşlardır. Bu nedenle, devletin ilgili birimlerinin kendi kurumlarını da gözden geçirmesi, zaafın kaynağının tespiti ve alınması gereken önlemleri belirlemesi ivedilikle yapılmalıdır.

Demokrasimizin ana kaynağı milletimiz olmalı, milletin ayrışmasına, birbirine düşmesine neden olacak hiçbir uygulama yapılmamalıdır.

Yaşanan darbe girişiminin milli birliğimize yapıldığının farkında olarak, parlamenter demokrasiyi hedef aldığını unutmadan, demokrasimizi güçlendirme yolunda ilerleyip siyasetten uzak bir dille değerlendirmelidir.

Bu arada PKK terörü unutulmamalı, Güneydoğu’daki mücadele sekteye uğramamalıdır.

Bu vesile ile yaşanan darbe girişiminde hayatını kaybeden “demokrasi şehitlerimize” Allah’tan rahmet, milletimize baş sağlığı diler, yaralılara acil şifalar dilerim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.