DOLAR
8,5483
EURO
10,3669
ALTIN
510,36
BIST
1.437
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

ORDUMUZA VE DİNİMİZE ZARAR VERİLDİ

ORDUMUZA VE DİNİMİZE ZARAR VERİLDİ

Bülent Aydemir

 

15.Temmuz olayı bizlere; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hiç bir şekilde siyasete bulaşmamasını, siyasetin siyasetçiler tarafından yapılmasını net bir biçimde göstermiştir.

Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise; ordu içindeki bu yapılanmanın temelinde dinî bir cemaatin olmasıdır. Hem yüce dinimiz İslâm hem de bütün güvenlik güçlerimiz siyasete çok çirkin bir şekilde bulaştırılmıştır.

Türk milletinin hayati öneme haiz bu iki yüce değerine zarar verilmiştir.

Kışlalarımız, camilerimiz, adalet teşkilatımız ve eğitim kurumlarımız siyasal söylemlerin, siyasal partilerin kapışma yeri olmamalı, bu kurumların mekânlarında siyasi propaganda yapılmasına asla fırsat verilmemelidir.

Askerlerimizin ve diğer güvenlik güçlerimizin asli görevi ülkenin iç ve dış güvenliğidir.

Din görevlilerimizin asli görevi, ayrım yapmadan İnananların dini ihtiyaçlarına cevap vermek; adalet teşkilatımızın asli görevi hukukun üstünlüğü ilkesinden ayrılmadan adalet dağıtmak; eğitim kurumlarımızın asli görevi bilgili, vasıflı ve eğitimli insan yetiştirmektir.

Burada görevli kişiler siyaset yapmak istiyorlarsa, siyaseten güç ve zenginlik elde etmek istiyorlarsa görevlerinden istifa ederler, siyasetin arenasına girerler.

Demokrasinin en önemli ilkelerinden birisi de kapsayıcılıktır; devletin kurumlarının, özellikle siyasi ve ekonomik kurumların kapsayıcı olmasıdır; bu kurumlardaki görevlilerin toplumun tamamına, siyasi görüş ayrımı yapmadan hizmet vermesidir.

Kurumların kapsayıcı olması çoğulcu toplumun oluşmasını teşvik etiği gibi, siyasal iktidarların diktatörler tarafından gasp edilmesini de zorlaştırır.

Çoğulculuk; hukukun üstünlüğü ilkesini temel aldığı gibi, yasaların herkese eşit uygulanması da, bir grup tarafından başka bir grubun haklarına tecavüz edilmemesini sağlar, dahası da insanların siyasal sistemde de eşit olmaları gerektiği görüşünü ileri sürerek siyasal sisteme daha geniş katılımın ve kapsayıcılığın önünü açar.

Devlet asla bir hesaplaşma yeri olmamalı; yandaş zihniyetiyle yönetilmemeli, devleti oluşturan kurumlar “ artık sıra bizde” diyerek vasıfsız insanlarla doldurulmamalı, liyakat esas alınmalıdır.

Devlet asla bir “ yapboz tahtası “ olmamalıdır.

Devlet asla bir hesaplaşma yeri değildir.
Devlet asla yandaş zihniyetiyle yönetilemez.
Devleti yönetenler mesailerini kişileri ulvileştirmeye harcayamaz.
Devleti oluşturan kurumları “ artık sıra bizde” diyerek vasıfsız insanlarla dolduramaz.
Devlet asla bir “ yap boz tahtası “ değildir. Devlet asla bir hesaplaşma yeri değildir.
Devlet asla yandaş zihniyetiyle yönetilemez.
Devleti yönetenler mesailerini kişileri ulvileştirmeye harcayamaz.
Devleti oluşturan kurumları “ artık sıra bizde” diyerek vasıfsız insanlarla dolduramaz.
Devlet asla bir “ yap boz tahtası “ değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.