DOLAR
8,6677
EURO
10,3290
ALTIN
495,26
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Mevzi Sağanak
26°C
İstanbul
26°C
Mevzi Sağanak
Çarşamba Gök Gürültülü
27°C
Perşembe Mevzi Sağanak
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

İRAN NE YAPIYOR?

İRAN NE YAPIYOR?

Hasan Külünk 

 

İran aydınları, Tahran, San’a, Bağdat, Şam bizim başkentlerimizdir derken Türkiye’ye savaş ilân etmiş olmuyorlar mı? Şeklinde bir soruyla konuya girersek net bir şekilde şunu görürüz.

İran bir yandan, Basra Körfez’inden güneye inip Yemen’de iktidarı ele geçirmek suretiyle hem Anadolu’nun güney karakoluna el koyuyor, Aden boğazını kontrol ederek Türkiye’nin Hint Okyanus’una çıkış kapısını tutuyor, Somali ve diğer Afrika irtibatlarımızı baskı altına alıyor. Ayrıca Suudi Arabistan’ı güneyinden kuşatıp tam abluka kuruyor.

Bir yandan da Bağdat Şam hattında mevzi mevzi ilerleyerek Türkiye’yi hem güneyinden kuşatıp hemde Suudi Arabistan’la yolunu tıkamış oluyor. Bununla da yetinmeyip, Türkiye ile, İran liderliğindeki İran Irak Suriye hattının arasına bir Kürt koridoru kurulmasına zaman zaman açık zaman zaman üstü kapalı destek veriyor. Türkiye’yi güneyinden, Suudi Arabistan’ı kuzeyinden kuşatıyor.

Bütün bu İran hamleleri net bir şekilde emperyal Fars yayılmacılığıdır, hedefinde de kesinlikle Türkiye vardır.

Burada dikkatimizi çeken husus İran’ın Türkiye’yi kuşatmasına ses çıkarmayan bazı TC kimliği taşıyan azınlık ırkçıları, sanki bu riskleri İran üretmemiş de Türk devleti üretmiş gibi savaş tehdidi ile bizi sindirmeye çalışacak kadar aptalca davranışlar sergiliyorlar.

İran bütün İslâm tarihi boyunca çok küçük istisnalar dışında hep müslümanlarla savaşmıştır. Ne Haçlı seferlerinde ne de Dünya savaşlarında hiç İslam dünyasına katılmamıştır.

İran coğrafyasının Anadolu ile rekabeti, onları sadece Vatikan ve etki alanlarıyla ittifaka büyülemiş, İran mollaları da bu zehiri daima içmiştir.

Türk devletine galip gelme ihtirasına mağlup olan İran mollaları bu uğurda şeytanla bile ittifak etmeyi tarih boyunca mübah bulmuşlardır.

Bu durumda “İslâm ülkeleri birbiriyle çatışmamalı” telkiniyle karşımıza gelenler bu nasihatlarını gidip İran molalarına yapmalıdırlar. İslâmcılık giydirilmiş bir kamuflaj ile İran’ın avukatlığına soyunanlar, gerçekte Türk düşmanlığı yaparak kendi “azınlık ırkçısı” emellerine hizmet ediyorlar. Bunu net olarak görüyor, biliyor ve not ediyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.