DOLAR
8,7540
EURO
10,3906
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
25°C
İstanbul
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
28°C
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tutarsız uygulamaları

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tutarsız uygulamaları

 İsmet BOZOĞLAN

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tutarsız uygulamaları

( FETÖ hain bürokratları ile ilişkilendirmek )

 

2002-2003 Eğitim Öğretim yılından, 2016-2017 Eğitim öğretim yılına kadar M. E. B’nın  tutarsız uygulamalarının yüce aziz Milletimizin geleceğinin bekası olacak gençliğimize verilen zararını nasıl yaptıklarını, kimlerin bu işte sorumlu olduğunu, ortaya koymak istiyorum. Bugüne kadar, kamuoyunda zarar veren uygulamalara imza atanların hakkında hiç bir şey yapılmadığını üzüntü ile takip etmiş bulunuyorum. Onun için kendi bilgim ve bizzat içinde uygulamalarda görev aldığım süre içinde yapılanları anlatmak, kasten zarar verenler hakkında işlem yapılması için yazma gereği duyuyorum.

Dünyanın en güzel, en başarılı müfredat programını tanıtmak ve üzerinde görüşüp, konuları sıraya koymak için, Ankara Ortadoğu Üniversitesi’ne, 20 ilden branşı olan İlk öğretim Müfettişleri ve Branş öğretmenlerini üç haftalık “yeni müfredat programı çalıştayına” davet edilerek katıldık.

Programı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Ziya SELÇUK  “ Yeni neslin: Araştıran, sorgulayan, kendisine çıkarım sağlayan, bilgilere ulaşma yollarını öğreten, uygulayan öğretim sistemi” diye bize tanıttı.

20 il Müfredat Programı uygulama pilot il oldu. İllerimize geldik. Kendi ilimizdeki okullardan merkez, köy, yatılı ve birleştirilmiş program uygulayan okulları pilot okul seçtik. Bu okullarda görev alacak öğretmenleri seçtik. Tekrar Ankara’ya Ortadoğu Üniversitesinde programın uygulama yöntemlerini 3 hafta da öğrenmeye çalıştık. Çünkü bu program 1. Sınıftan başlayacak sıra ile 2. 3. 4. …..8. sınıflarda uygulanacaktı.

Hiç aklımıza gelmeyen bir durum oldu. Programı uygulamayı öğrenen öğretmenleri okutacakları okullara, sınıflara vermediler. Öğretmenlerin başka okullara tayinlerini çıkardılar. Uygulama okullarının grup başkanı olarak konuyu raporlaştırdık. İlgililere ilettik ama, olmadı. Öğretmenlerin tayin isteme hakkı var dediler. Ancak bu öğretmenler tayin istememişti. Bunu diğer illerde de yapmışlar. Ben bu uygulamayı yapan, böyle uygulama yapılmasını isteyenlerin, en azından hain olduğunu, bugün içinde FETÖ’cü olduğu kanaatindeyim.

Bu şartlar altında okullara görevlendirilen başka öğretmenler hatta ücretli öğretmenlerle programı uygulamaya çalıştık.

2. yıl yine aynı şeyler, yani 1. ve 2. sınıfı hatta Türkçe, Fen ve Matematik derslerini verecek öğretmen arkadaşları yetiştirme çalıştaylarında yetiştirdiler. Ne oldu biliyor musunuz. 1.2….. 8. Sınıfa kadar sıra ile devam edecek olan Yeni Müfredat Programı (8) sınıf birden uygulamaya kondu. Uygulama yapacak öğretmenlerinin haberi yoktu. Velinin idarecilerinin bilgileri olmadan uygulamaya sokan o günün Bakanı Hüseyin ÇELİK ve bakanlığın kadroları Türk gençliğinin eğitimine ikinci hainliği yapmışlar, yanlış eksik hatalı uygulamaya geçilmiştir.

Araştıran sorgulayan nesil yetiştirecek olan bu programın uygulamasına taban tabanına ters gelen bir başka uygulamayı getirdiler. Okular da çocuklara kitaplar dağıtarak, halkın desteğini alarak eğitimi oya tahvil ettiler. Bu uygulamalar karşısında T.T. Kurulu Başkanı Prof. Ziya SELÇUK istifa etti. Gelişmeleri kendisinden de dinleyebilirsiniz.

Her şeye rağmen, Türk Öğretmeni sınıfta öğrencilerine karşı büyük fedakarlıklar yaparak uygulamalara devam edildi. Başarılı da olacaktılar ki, okutulan Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal derslerin ana konularını içinden alarak 17 tane seçmeli ders uygulamasına geçtiler.  Bu seçmeli derslerin arasına, Siyer ve Kuran dersi koyarak hedef şaşırtarak halkın desteğini arkalarını aldılar. Çünkü seçmeli derslerin okutulması için en az 70 derslikli okul olması gerekmekte idi fiziki durum uygun olmadığından hemen hemen tüm okullar seçmeli dersleri siyer veya Kuran dersini seçmeli ders olarak seçtirildi. Sonucunda ne oldu: Programının uygulanmasında yönlendirmelerin olması gerekirken bunları yapamadılar. Bakanlık TEOK sınavlarını getirdi. TEOK sınavlarının konmasının nedeni çocukların hangi okullara gideceğinin belirlenmesi içindi. Çocuklar seçmeli dersleri göremedikleri için TEOK sınavında  başarı oranları düşük oldu. Başarısızları İmam hatip okullarına yönlendirdiler. Öğrenci velileri çocuklarını İmam hatiplere göndermek istemeyenler de çocuklarını mecburen özel okullara göndermek zorunda kaldılar. Bu arada hükümet özel okulları cazip hale getirmek için öğrenci başına teşvik paraları ödedi.

Kısaca, eğitimin serüveni böyle oldu. Ben daha detaylı uzun uzun uygulamaların ne kadar zararlı ve anlamsız olduğunu anlatmak istemiyorum. Hani öğretmenlerin idarecilerin liyakatten uzak yöntemlerle okullarımızın yıllar yılı idarecisiz bırakılmalarına girmek istemiyorum. Sadece her vatandaşın ağzında olan  “eğitim bitti, okul bitti” dediğinin nedenin geçtiğimiz yıllar içinde yapılan yanlış uygulamaların sebep olduğudur.

Onun için ben böyle uygulamaları bu geleceğimiz gençlerimize reva görenlere hakkımı helal etmiyorum. İstiyorum ki, madem ki hainlerin adaletin önüne çıkarma çalışmaları var. O zaman eğitimde de bilerek zarar veren uygulamalarla eğitimi sıfırlayan zamanın idarecilerinden de bunun hesabı sorulmalıdır. FETÖ’cü oldukları kanaatimi yineliyor, ancak hainlerin böyle uygulamalar yapacağını söylüyor yetkililerin dikkatine sunuyorum.

Saygılarımla.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.