DOLAR
8,7179
EURO
10,4032
ALTIN
497,62
BIST
1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
28°C
İstanbul
28°C
Sağanak Yağışlı
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

HALAÇOGLU: UYANIN TÜRK MİLLİYETÇİLERİ!

HALAÇOGLU: UYANIN TÜRK MİLLİYETÇİLERİ!

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, yeni Anayasa taslağında değişecek maddeleri değerlendirdi ve tarihi bir uyarıda bulundu.

Yeni Anayasa taslağının Meclis’ten ve referandumdan geçmesi halinde 126. maddenin değişeceğini söyleyen Halaçoğlu, “bu maddenin değişmesi ile yasamanın yerine Cumhurbaşkanı geçerek, yerel yönetimlerin özerklik kazanmasına, federasyon ve daha ileride bağımsız yapılara geçişinde kapılarını aralamış olacak” ifadelerini kullandı.

İşte Yusuf Halaçoğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklama:

“UYANIN TÜRK MİLLİYETÇİLERİ!

Anayasadaki 123 VE 126 ALTINCI MADDELER HANGİ GEREKÇEYLE VE NEDEN DEĞİŞTİRİLİYOR?

Anayasamızın bu maddelerine bakalım :

ESKİ HALİ

MADDE 123 – İdare, kuruluş ve görevleriyle bir bütündür ve kanunla düzenlenir.

İdarenin kuruluş ve görevleri, merkezden yönetim ve yerinden yönetim esaslarına dayanır.
Kamu tüzel kişiliği, ancak kanunla veya kanunun açıkça verdiği yetkiye dayanılarak kurulur.

YENİ DEĞİŞİKLİK 

Bu madde kanunla veya cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle haline getirilerek bu yetki veya denilerek yürütmeye yani cumhurbaşkanına devrediliyor.

ESKİ HALİ

MADDE 126 – Türkiye, merkezî idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayrılır.

İllerin idaresi yetki genişliği esasına dayanır.

Kamu hizmetlerinin görülmesinde verim ve uyum sağlamak amacıyla, birden çok ili içine alan merkezî idare teşkilatı kurulabilir. Bu teşkilatın görev ve yetkileri kanunla düzenlenir.

YENİ DEĞİŞİKLİK

Kanunla ibaresi yerine “Kamu kurum ve kuruluş, görev yetki ve sorumlulukları cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenir şeklinde değiştirilmiştir.

Böylece yasamanın yerine cumhurbaşkanı geçerek biri çıkıp yerel yönetimlerin özerklik kazanmasına federasyon ve daha ileride bağımsız yapılara geçişinde kapılarını aralamış olmayacak mıdır?

Kaldı ki eski halinin değiştirilmesine neden gerek duyulmuştur.

Özellikle Oslo sürecinde Devlet Bahçeli beyin PKK ile görüşme yaptıklarını söylemesi üzerine görüşeni de görüştü diyeni de şerefsizlikle suçlayıp daha sonra tvlerdeki bizzat görüşme talimatını verdim diyerek şerefsizliği kabul eden birine nasıl güvenilir?”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.