DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

Yandaş’ın derdi: AK Parti’nin dereleri MHP’ye akıyor

Yandaş’ın derdi: AK Parti’nin dereleri MHP’ye akıyor
27.11.2018
0
A+
A-

Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan siyasetteki gidişat üzerine bir yazı kaleme aldı:

Herkesin bildiği gibi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Türkiye’deki siyasetin genetiğini  de kökten değiştirmiş bulunuyor. Her ne kadar fikri planda bu sistem ‘koalisyon’ mantığına karşı bir anlayışa dayanıyor olsa da, uygulamada ancak koalisyonla yürüme imkanı olan bir sistem.
Nitekim gerek genel seçimlerde, gerekse yerel seçimlerde ortaya çıkan tablo, koalisyonsuz yürümenin imkansız olduğunu net olarak ortaya koymuş bulunuyor.
Bilindiği gibi yerel seçimlerin gündeme geldiği ilk günlerde Cumhur İttifakı’nda yaşanan sıkıntılar dolayısıyla, AK Parti ve MHP yerelde seçimlere ayrı ayrı gireceklerini açıkladılar ve “Herkes kendi yoluna” diyerek kendilerine yeni bir yön tayin etmişlerdi.
Ancak seçmenin nabzının ortaya çıkardığı fotoğraf, başka bir duruma işaret ettiği için her iki partinin de ancak birlikte hareket ederek başarıya ulaşabilecekleri gerçeğini adeta partilere dayatmış oldu.
Şimdi kartlar yeniden karıldı, toplamalar-çıkarmalar yapıldı ve AK Parti ile MHP yerel seçimlere yine Cumhur İttifakı mantığı içinde girmeye karar verdiler. Artık şunu kabul etmek gerekiyor ki yeni sistemin ruhu da, matematiksel verileri de Türkiye’nin bundan sonra yoluna koalisyonla devam etmesini zorunlu kılmaktadır.
Ayrıca hem yeni sisteme iman edip, sonra da parlamenter sistemin kurallarıyla hareket etmek mümkün değildir. Sadece iktidar partilerinin değil, muhalefet partilerinin de ittifaktan başka bir seçeneği bulunmamaktadır.
Bu çerçeveden bakıldığında, bütün siyasi partilerin yeni sistemin kodlarını doğru okumalarının zarureti bir kez daha ortaya çıkmış bulunuyor. Ve hemen belirtelim, bu konuda en rasyonel siyaseti MHP yapıyor, dolayısıyla bu siyaset oyununun kazananı da doğal olarak MHP’dir.
Şimdi daha iyi anlaşılıyor ki MHP lideri Devlet Bahçeli, 24 Haziran öncesinde erken seçim adımını atarken, sonuçları kendi hanesine yazılacak çok rasyonel bir seçim analiz yapmış. O gün herkes, Bahçeli’nin 2002 seçimlerindeki tavrını sergilediğini düşünerek, bu yeni çıkışını biraz tebessümle karşılamıştı. Ama sonragörüldü ki, Bahçeli yeni dönemin kodlarını iyi analiz etmiş ve maksimum faydayı hedefleyenbir adım atmış.

Kanaatim odur ki, Bahçeli Cumhur ittifakı ile çok net olarak iki hedefeodaklanmıştı. Birincisi baraj tehlikesini bertaraf etmek, ikincisi ve de en önemlisi ise bugüne kadar AK Parti içinde yer alan memnuniyetsiz sağ karakterli seçmen için cazibe merkezi oluşturmak…
Hatırlayalım, seçim öncesi yapılan anketlerin hiçbirinde MHP’nin oy oranı yüzde7’nin üzerinde görünmüyordu. Ama seçim sonuçları MHP’nin oyunun yüzde 11 olduğunu ortaya koydu. Buna mukabil 1 Kasım seçimlerinde oyu yüzde 49.8 olan AK Parti ise 24 Haziran seçimlerinde yüzde 42’lere düştü. Bu rakamlar gösteriyor ki AK Parti’nin oyları MHP’ye akıyor.
İki parti arasında zaman zaman ortaya çıkan küçük çaplı krizlerde, “Bahçeli bu ittifakı bitirir mi?” benzeri sorular gündeme gelir. Elbette böyle bir ittifakı Bahçeli’nin bozma ihtimali asla yoktur, zira böyle bir tavrın siyaseten de, mantıken de bir izahı olamaz.
Mevcut siyasi yapının gidişatını doğru okuyan bir göz, sağın farklı eğilimlerinden oluşan AK Parti’den, başka partilere gitme ihtimali olan oyların doğal olarak akacağı adresin MHP olduğunu rahatlıkla görecektir. 24 Haziran seçim sonuçları bunun en önemli göstergesidir. Muhtemelen işin başında, yerel seçim ittifakı konusunda AK Parti’nin isteksiz davranmasının en önemli nedenlerinden birisi de bu oy geçişkenliğidir. Anketlerin diliyle ifade etmek gerekirse; halihazırda CHP ve İYİ Parti 24 Haziran’daki oylarını koruyor, ama MHP oyları artıyor. Şunu açıkça ifade etmek gerekiyor ki, MHP’nin oy anlamında beslendiği tek kaynak AK Parti
havuzudur. Ve bu havuzdaki suyun akış yönü de MHP’dir.
Aslında bu, AK Parti’nin gönül rızası ile kabul edebileceği bir durum değil.
Düşünün ki Türkiye’nin en büyük partisi, sırf MHP’nin gönlünü hoş etmek için bazı
illerde ve ilçelerde aday çıkarmayacak, bugüne kadar AK Parti’nin aklının ucundan bile geçmeyecek bir durum. Ama MHP’den başka bir çaresi yok… Eğer AK Parti kuruluşunda ortaya koyduğu ortak aklı yeniden inşa ederek derlenip toparlanamazsa, MHP’nin gelecek seçimlerde daha da güçlenmesi kaçınılmazdır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.