Bu kan yine o kan: TCG Kınalıada Preveze Deniz Zaferi yıldönümünde donanmaya katılacak

Bu haber 26 Eylül 2019 - 2:00 'de eklendi ve 430 kez görüntülendi.

MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen 4. korvetimiz TCG Kınalıada diğer üç korvetten farklı olarak, HAVELSAN mühendislerinin geliştirdiği, yerli ve milli ağ destekli yeteneğe sahip ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ile donatıldı.

MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen Ada Sınıfı dördüncü ve son korvet TCG Kınalıada (F-514) 27 Eylül 2019’da Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü’nde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Ada Sınıfı korvetlerin dördüncüsü olan TCG Kınalıada (F-514) ilk kaynak töreni 18 Haziran 2016’da İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda yapılmıştı ve 3 Temmuz 2017 tarihine gelindiğinde Tuzla’da düzenlenen bir törenle denize indirilmişti.

Yerli savaş gemisi üretmek amacıyla başlatılan proje kapsamında inşa edilen 99,5 metre uzunluğundaki Ada Sınıfı korvetler, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol, asimetrik savunma harbi görevlerini gerçekleştirebiliyor. Bu projede %65’in üzerinde yerli sanayi katılımı gerçekleştirilmiş olup, tüm proje kapsamında 50’den fazla yerli firmaya iş imkânı sağlanmıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments