YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

MADEM YÜZME BİLMİYORDUN, NİYE ÇIKTIN KAVAĞA

Bu haber 07 Temmuz 2013 - 3:14 'de eklendi ve 1.565 kez görüntülendi.

MADEM YÜZME BİLMİYORDUN, NİYE ÇIKTIN KAVAĞA

Alperen Burak

“El vicdan. PKK’nın uyuşturucu ile mücadele ettiği bütün dünyada biliniyor. Bu konuda bir bağlantı bulursanız ben milletvekilliğinden istifa etmeye hazırım”

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, bu konuşmayı milletin meclisinde yani Türk Devletinin en yüce makamında yapıyor.

Bununla da yetinmiyor ve ekliyor: “Bütün ülkeler, PKK’yı terörist ilan eden ülkeler bile PKK’ya bu konuda bin kez teşekkür ediyor. Avrupa’dakilerin hepsi PKK’nın uyuşturucuyla nasıl uluslararası arenada mücadele ettiğini, dost ve düşman hepsi biliyor. Gidin, Avrupa’da, Amerika’da, dünyanın dört bir tarafında bir tane PKK’lıyı uyuşturucuyla iç içe bulursanız ben burada milletvekilliğinden istifa ederim.”

Şimdi PKK’nın nasıl bir şerefsiz örgüt olduğu, bebeklere kurşun sıkacak kadar kansız olduğu, gençlerin geleceğini kararttığı ve masumları nasıl katlettiğine dair şahsi kanaatlerimi bir yana bırakıp, uluslararası kuruluşların bu konudaki rapor ve kararlarına bakalım istiyorum:

“Açın 2005 BM raporlarını… BM raporlarında Paris banliyösüne giden uyuşturucunun % 85’i PKK’dan gidiyor diyor. Bu bir veri.” *1

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Mali Eylem Görev Grubu tarafından yayınlanan “Uyuşturucu Raporu”nda (07 Mayıs 2007), PKK’nın, gelirinin büyük bölümünü uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, kara para aklama, haraç gibi organize suç faaliyetlerinden elde ettiğini….

Almanya’da organize suçlarla mücadele için özel olarak kurulan ZKA’nın (Zollkriminalamt) yaptığı bir araştırma sonucunda (Mart-Nisan 2007), Almanya’da uyuşturucu kaçakçılığı ve haraç toplama eylemlerinde yakalananların büyük çoğunluğunu PKK üyelerinin oluşturduğuna dikkat çekilirken, “Avrupa’da yaygın bir gizli şebekesi ve işbirlikçileri olan PKK mafyası, bazı siyasi mülteciler ve yasadışı göçmen grupları vasıtasıyla uyuşturucunun sokaktaki satışını da kontrol ediyor” denildi.*2

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü dairesi, Ekim 2009’da Murat Karayılan, Ali Rıza Altun ve Zübeyir Aydar’ı “Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı” listesine almıştı.

* Nisan 2011’de yine aynı ABD kurumu, “Yabancı Narkotik Çeteleri Belirleme Yasası” çerçevesinde Cemil Bayık, Duran Kalkan, Remzi Kartal, Sabri Ok ve Adem Uzun’un ABD’de bulunan malvarlıklarının dondurulmasına karar verdi.
* Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu yıl yayınladığı Uluslararası Narkotik Kontrol Stratejisi Raporu’nda (INCSR) Türkiye’nin Temmuz 2012’de güneydoğuda PKK’nın uyuşturucu kaçakçılığına karşı büyük bir operasyon yaptığı belirtilirken, son yıllarda “birçok etnik Kürt kaçakçının, faaliyetlerini Türkiye’nin daha büyük şehirlerine ve Avrupa’daki diğer ülkelere doğru genişlettiği” ifade edildi.
* PKK’nın uyuşturucu bağlantılı faaliyetleri sadece ABD’nin tepkisi çekmedi. Avrupa Birliği’ne bağlı Europol da 2011’de hazırladığı “AB’de Terörizmin Durum ve Gidişatı” başlıklı raporda, PKK/Kongra-gel’in AB üyesi ülkelere uyuşturucunun yanısıra insan da kaçırdığını; ayrıca haraç toplama, kara para aklama, kredi kartı sahteciliği ve yasadışı göçmenlerle ilgili faaliyetlerde bulunduğunu bildirdi. *3

OFAC kayıtlarında PKK/Kongra-Gel’in, 20 yıldan fazla bir zamandır uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı, uyuşturucu ticaretinin örgütün en karlı suç faaliyetlerinden biri olduğu ve PKK/Kongra-Gel bağlantılı 300 kişinin Avrupa’da uyuşturucu suçlarından tutuklandığı anlatılıyor. Raporda terör örgütlerinin yurtiçindeki uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerine yönelik 1984-2009 yılları arasında düzenlenen 359 operasyonda 807 örgüt mensubunun yakalandığı bilgisine de yer veriliyor.

“Bunun en son ve somut örneği PKK/Kongra-Gel terör örgütünün 30.05.2008 günü Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Yabancı Uyuşturucu Kaçakçılarını Belirleme Yasası (KİNGPİN ACT) yasası çerçevesinde “ABD Yabancı Uyuşturucu Çeteleri Listesi”ne alınmasıdır.

PKK/Kongra-Gel terör örgütünün uyuşturucu madde kaçakçılığı yaptığı, Abdullah ÖCALAN ve Şemdin SAKIK gibi örgütün en üst düzey yöneticileri tarafından bizzat itiraf edilmiştir.*4

Bütün bu bilgiler ışığında Sırrı Sakık’ın istifa etmesini beklemiyorum. “istifa ederim” derken o ne kadar inanarak söylemediyse, ben de dinlerken en az onun kadar inanmamıştım zaten…

Sakık’ın “PKK’nın uyuşturucu ile mücadele ettiği bütün dünyada biliniyor. ” sözü kadar anlamlı bir dizeyle bitirelim yazıyı;

tavuklar çiçek açmış, ellerinde poğaça
madem yüzme bilmiyordun, niye çıktın kavağa

Selam ve dua ile

*1: http://www.yazarport.com/Yazi/Oku/1193/PKK-UYUsTURUCU-TICARETI-RANT-SAVSAKLAMA-TEsVIKIYEDE-sEHIT-CENAZESI
*2: http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=6603
*3: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23658203.asp
*4: http://www.caginpolisi.com.tr/79/10-11.htm

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.