ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5291
EURO
10,1001
ALTIN
493,87
BIST
1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
37°C
İstanbul
37°C
Sıcak
Cumartesi Gök Gürültülü
30°C
Pazar Parçalı Bulutlu
32°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Volkan Yaşar BERBER (*) Tarihte papazların iç ve dış işlerimize karışmaları Haçlı Seferlerine kadar dayanır. Rusyanın İstanbul sefiri General Nikola İgnatyef, II. Mahmut devrinde Yunan isyanında Rusçarı I. Aleksandra yardım ettiği için astırılan Patrik Grigoryos’un  bir mektubundan bahsediyor. ”Türkleri maddeden ezmek ve yıkmak mümkün değildir. Çünkü Türkler, çok sabırlı ve...
Safter Tanık  “Osmanlı; 17. Yüzyılda, düşünce-bilim alanında durgunluğa girdi, sistem-kurumlarını geliştiremedi, çağın değişim-gelişimine ayak uyduramadı.”.  “Osmanlı’da, Aristokrat sınıfı yoktur. Kapıkulu vardır. Bu; hem hanedanın, hem de Osmanlı Devleti’nin uzun ömürlü olmasını sağladı. Ancak; XVII. yüzyıldan itibaren, sağlıklı bir yaşamı olmadı.”.   Aristokratik Monarşiden Mutlak Monarşiye  Osmanlı; Fatih Kanunnamesine kadar, Büyük Selçuklu...
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...

Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şöleni

Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şöleni
18.09.2013
0
A+
A-

yazir78119b270Afyonkarahisar’da bu yıl 3’ncüsü düzenlenen Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şöleni, 6 Türk Cumhuriyeti ve 41 kentten şehirden Yörük, Türkmen ve Türk boyları temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Türk dünyasından milli duygularla, Türkçülük coşkularıyla  kültürlerin, Türk dillerinin, Türkü, müziklerin  birbirinden güzel renklerinin bir araya geldiği şölende sergilenen halk oyunları gösterileri izleyiciler tarafından çok beğenildi. Gerçekleştirilen şölene Türk Dünyasının değişik ülkelerinden yüzlerce kişi   katılarak törene güzellik kattılar.

Afyonkarahisar Oğuzboyu Yörükler Türkmenler Derneğiorganizasyonunda yapılan şölene Kırım, Kazakistan, Özbekistan, Güney Azerbaycan, Tebriz, Kıbrıs, Türkmenistan,  Kerkük, Türkmeneli Türkleri, Gagavuz, Suriye Türkleri  gibi bölgelerden halk oyunları ekipleri ve tanınan ses sanatçılar  katıldı.

Konakları kurulan geleneksel kıl çadırlarında ağırlandığı şölende genç, yaşlı ve kadın, erkek, çocuklar bütün katılımcılar çalınan müzikler eşliğinde kendi yörelerine ve kültürlerine ait oyunları oynayarak gönüllerince eğlendiler.

Türk Dünyası Şöleniyle ilgili bir açıklama yapanAfyonkarahisar Oğuzboyu Yörükler Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş şöyle konuştu: “Bu  Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şölenini burada kutlamaya karar verdik. Bunu yurt dışındaki Türk Cumhuriyetlerine de söyledik, onlarda olumlu karşıladılar ve bu şöleni böylece düzenlemiş olduk. Şuan burada 6 Türk Cumhuriyeti’nin sanatçısı ve halk oyunları ekipleri var. Türkiye’den de 41 kentten katılım var.”

Organizasyonunda yapılan şölene Kırım, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kerkük, Güney Azerbaycan, Tebriz, Nogay, Gagavuz, Suriye, Irak Türkleri bölgelerden halk oyunları ekipleri ve sanatçılar katıldı.

Efeler, Yörükler, Zeybekler, Dünya Türkleri Türkçülük coşkusu ateşi ile bir araya toplandılar

Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler ve Türkmenler Derneği Türk dünyasının önde gelenleri bir araya getirerek 14 Eylül 2013 Cumartesi günü 13:00-19:00 saatleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde Türk Dünyası’na büyük hizmetleri geçen bilim adamlarının katıldığı bir panel yaptı.

Ayrıca 15 Eylül Pazar günü de 11.00-21.00 saatleri arasında, Afyon-Antalya karayolu üzerindeki tarihi Milli Park’ta (26 Ağustos Tabiat Parkı) Türk Dünyası’nın çeşitli ülkelerden sanatçılarının katıldığı büyük bir kültür şöleni yapıldı.

“Türk Dünyası’nın dünü, bugünü” konulu panele pek çok değerli bilim adamı katıldı. Bunların bazıları şunlardır: Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Dr. Sevgi Kafalı, Prof. Dr. Mustafa Erkal, İbrahim Metin, Prof. Dr. Abdülhaluk Çay, E. Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, E.TBMM Başkan Vekili Hasan Korkmazcan, Özcan Pehlivanoğlu, E. Org. Edib Başer, E. Korgeneral Erdoğan Karakuş, Prof. Dr. Hanım Halilova, Prof. Dr. Hüseyin Yeniçeri, Işık Ahmet, Mehsa Mehdili Berzin, Sadun Köprülü, Dr. Abdülkadir Sezgin, Arif Bütüç, Mahmut Kasapoğlu, Aykut Edibali, Türkmen Yörük Federasyon başkanı Durhasan Hoca…

Panelde bilim ve sanat insanları Türk Dünyası’nın dünü ve bugünü konusundaki görüş ve düşüncelerini anlatan konuşmacılar Türk dünyasını yakından ilgilendiren konulara değindiler.

Türk Dünyası Kurultayı’nın bitiminde sonuç bildirgesi de yayınlandı.

Önemli konuşmacılar yanında 15 Eylül saat 11 öğle vakti birçok Türk dünyasından politikacılar yanında tanınmış ses sanatkârı katılmıştır, Kırım, Güney Azerbaycan’dan Cevit Tebrizli, Ozan Nihat, Kerkük ses sanatkârı Seyfettin Çakmakçı ve Türkiye’nin tanınan Yörük ses sanatkârları katıldı.

Ayrıca Türk dünyası şölenine tanınmış Türk Dünyasının Türkçülük aşkıyla, duygusuyla, sevgisiyle büyüyen coşan Araştırmacı yazar Av. Sadun  Köprülü Türkçülük, Milliyetçilik kokan konuşmasıyla katıldı.

Sadun Köprülü Türk dünyası Ahıska, Türkiye, Güney Azerbaycan, Tebriz, Batı Trakya, Suriye, Irak, İran Türkleri, Gagavuz, Kızıderililer, Doğu Türkistan, Uygur, Nogay, Türklerinden konuşarak Kerkük Telafer, Erbil, Tuzhurmatu ve tüm Türkmeneli selam sevgi, milli duygularını söyleyerek, sundu.

Köprülü, günümüzde eskide yaşanan Kerkük, Irak Türklerinin acı durumlarını uğramış oldukları acı olaylar, işkence, günümüze kadar uygulanan 24 katliamın, soykırımı dile getirerek, bu gün kaçırma, patlama, suikast, fidye olaylarını konuşmasında yansıttı. Dünya Türklerinin her bir ülkede yaşadıklarına değinen Köprülü, “özellikle Arap devletleri tarafından hakları alınan, onlara hiç bir siyasi, kültürel hak tanımayan Araplaştırma politikasiyla yok olan Türkler günümüzde Filistin, Cezayir, Libya, Colan, Cenin, Tunus, Aman Urdun, Lübnan, Suudi Arabistan’da yaşayan Türkler tam olarak asimilasyon politikasında tüm varlıkları kayıp ederek bu gün bizler Türkler Arapların yanında olarak onlar için ağlayarak onlara yardım ediyoruz ama Müslüman, Türk olan soydaşlarımızı, kardeşlerimizi düşünmüyoruz Kerkük, Telafer, Tuzhurmatu tüm Türkmeneli’nde, Doğu Türkistan, Suriye, Güney Azerbaycan’da şehitler vermekteyiz kimse Türklerin haklarından acılarından konuşmamaktadır. Hiç bir Medya, Basın, yayın, gazeteler haberler buna yer vermemektedir.” dedi.


Haber: Harun Kılıç

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.