MHP’LI KALAYCI: TAŞERON IŞÇILER AŞAĞILANMAKTA KÜÇÜMSENMEKTE, EZILMEKTEDIR

Bu biyografi 13 Aralık 2013 - 1:31 'de eklendi ve 1.271 kez görüntülendi.

MHP’li Kalaycı: Taşeron işçiler aşağılanmakta küçümsenmekte, ezilmektedir. AKP hükümetine soruyorum: Bu uygulamanın hangi kitapta yeri vardır? Bu yapılanlar insanlığa sığar mı?

meclis5

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri devam ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ismindeki “çalışma” kısmının tamamen unutulduğunu, “çalışmama bakanlığı” haline getirildiğini iddia ederek ” Çalışma yaşamını unuttuğunuzu kayıt dışılığın, denetimsizliğin sonucunu iş cinayetlerinin artmasında görebiliriz” diye konuştu.

Hala çocuk işçilerin ülkenin yakıcı sorunu olmaya devam ettiğini belirten Çelebi, 2013’te 55 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

“Sayın Bakan, çıkardığınız sendikalar yasasıyla sendikal alanda yarattığınız büyük değişim nedir?” diye soran Çelebi, 2002 yılından bugüne kadar her geçen gün örgütlü yaşama darbe indirildiğini, 2002’de 1 milyon 273 bin olan toplu sözleşme kapsamındaki işçi sayısının 2012 yılı sonu itibarıyla 567 bine düştüğünü söyledi.

Ülkede sürekli bir büyümeden bahsedildiğini belirten Çelebi, “Evet, bir büyüme var. Bu büyüme taşeronlaşmadaki büyüme, hukuksuzluktaki büyüme, yoksulluktaki büyüme, eşitsizlikteki büyüme, adaletsizlikteki büyümedir. Dolayısıyla halkın isyanında da büyük bir büyüme olduğu doğrudur ve halkın da isyanı büyüyecektir” ifadesini kullandı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat da 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’na göre toplumun değil, küçük bir azınlığın ekonomik ve siyasal çıkarları doğrultusunda bütçe oluşturulmaya devam edildiğini iddia etti.

Özbolat, bütçe gelirlerinden en fazla pay sahibi olan halkın ekonomik ve sosyal taleplerinin karşılanmadığını savunarak 403 milyar liralık gelirin yüzde 85’ini vergi gelirleriyle karşılamayı amaçlayan tasarının, bütçenin yükünü yine halkın omzuna yıktığını ileri sürdü.

Bütçenin denetlenebilir ve hesap verebilir olması gerektiğini kaydeden Özbolat, “TBMM adına kamu harcamalarını denetleyen Sayıştaya, ilgili devlet kurumları tarafından görüş beyan edilmediği, bilgi verilmediği gibi, hazırlanan raporlar da Meclis’in denetiminden kaçırılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

-“İnternet kafe bile olmaz”-

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ise FATİH Projesi’ne değinerek şunları kaydetti:

“FATİH Projesi için bir bakanımız ne demiş? Üretilecek tablette sadece kullanılacak cam yüzeyin ithal edeceğini aktaran Sayın Ergün ‘sadece cam yerli olmayacak, bununla ilgili yatırım yapılabilir ama gerek yok çünkü dünyada arz fazlası var. Projenin ders içeriğine dönük yazılımlarını Milli Eğitim Bakanlığı yapacak, geri kalan yüzde 86’sı da yerli olacak’ demiş. Yüzde 14’ü ‘ithal diyorsun’ değil mi? Yüzde 14’ü yerliyse ben milletvekilliğinden istifa edeceğim, çok net söylüyorum.”

Başbakan’ın “30 bin tane bilişim sınıfı yaptık” sözüne takıldığını belirten Aksünger, “Kabul yaptınız. Hiçbiri çalışmıyor, internet kafe bile olmaz onlardan. Hiçbirinin başında bir öğretmen bile yok. 6-7 milyar dolarlık yatırım da çöpe gitti” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de yerel seçimlerde aday olan bakanlara, “Türkiye’nin seçim sistemine bu yanlışı yaptırmayın. Sayın bakanlar, eğer belediyelere adaysanız istifa edin, istifanızı bekliyoruz” dedi.

-“İnsan odaklı değil”-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal konuşmasında, bütçenin görüşüldüğünü ancak görüşmelerde AK Parti sıralarında 22, CHP sıralarında 35, MHP sıralarında 11 ve BDP sıralarında 4 milletvekilinin bulunduğuna dikkati çekti. Tanal, şunları belirtti:

“(Güç, Meclis) diyorsunuz. Maaşa gelince tıpış tıpış koşuyorsunuz. Halkımızın bunu duyması açısından. Ey vatandaşımız şu anda bütçe görüşülüyor. Tüm muhalefet partileri hakkınızı savunuyor. Hakkınızı gasbeden, hakkınızı vermeyen, emeğinize, ekmeğinize göz diken siyasal iktidar. Sayılarla, gayet rahat, ben burada kamuoyuna bildiriyorum.”

Batı toplumlarında mümkün olduğunca bakanlık sayısının azaltıldığını, Doğu toplumlarında ise bakanların sayısının daha yüksek olduğunu ve Türkiye’nin de buna örnek ülkelerden biri olduğunu ifade eden Tanal, Türkiye’de 24 bakan ve bunların da 24 yardımcıları bulunduğunu söyledi. Tanal, bazı milletvekillerinin çoğu bakanlıkta eşlerini insan kaynakları müdürlüğüne getirdiklerini iddia etti.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da taşeron işçiliğin çalışma hayatının en önemli sorunu haline geldiğini öne sürerek “Taşeron işçiler aşağılanmakta küçümsenmekte, ezilmektedir. AKP hükümetine soruyorum: Bu uygulamanın hangi kitapta yeri vardır. Bu yapılanlar insanlığa sığar mı? Taşeron işçiler kendilerin olan saygılarını yitirmişlerdir” dedi.

Kalaycı, taşeron işçilerin sorunları bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Kanımızla, canımızla, varlığımızla Azerbaycan’ın yanındayız

MHP Lideri Bahçeli'nin açıklamaları şu şekilde; Ermenistan’ın bugün sabah saatlerinde dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın askeri birlik ve mevzilerine, sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılar düşmancadır, yeni bir kanlı sayfanın açılması demektir.Tovuz Bölgesi’nde artan gerilimler sıcak çatışmaya dönüşmüş, zulüm ve terör yöntemlerinin kimin tarafından kullanıldığı da iyice netleşmiştir.Emperyalizmin maşası Ermenistan’ın işgal ettiği Türk topraklarına yerleşme ve yuvalanma emelleri, Karabağ meselesinin adil ve hakkaniyetli şekilde çözüm hedeflerini sekteye uğratmıştır.Bozgunculuk yapan, uzlaşmaya kapalı duran, barışa yüzünü dönen, sivil ve masumların kanını döken ülke Ermenistan’dır.Artık her şey meydandadır.G…

MHP Lideri Devlet Bahçeli’den 19 Eylül #GazilerGünü mesajı

MHP Lideri Bahçeli “Gazilik ölüme meydan okuyan, korkuya savaş açan inanmış bir yüreğin kıvancıdır. Gazilerimizin her zaman, her şart altında yanlarında olacağız. Aziz şehitlerimizin emanetlerine azimle, imanla sahip çıkacağız” dedi. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. MHP Lideri Bahçeli mesajında“Gazilik ölüme meydan okuyan, korkuya savaş açan inanmış bir yüreğin kıvancıdır. Gazilerimizin her zaman, her şart altında yanlarında olacağız. Aziz şehitlerimizin emanetlerine azimle, imanla sahip çıkacağız” dedi. MHP Lideri Bahçeli’nin mesajı şu şekilde: Toprağı sulayan, toprağa vatan ruhu aşılayan şehitlerimizin kanları, gazilerimizin emsalsiz fedakârlık…

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Türk Tabipler Birliği, korona kadar tehlikelidir ve acilen kapatılmalıdır

MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Türk Tabipler Birliği isimli ihanet olşumunun siyah kurdele takma teşebbüsü zehirli ve zillet bir komplodur” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ülkemizin yeni tip Koronavirüs salgınıyla mücadelesini kösteklemek isteyen, vatandaşlarımızla birlikte sağlık çalışanlarımızı telaş ve paniğe sürüklemek amacı taşıyan kötü niyetli bir kampanya devamlı mesafe almaktadır. Bunu görüyoruz, karanlık emel sahiplerini biliyoruz” dedi. Bahçeli, “Türk Tabipler Birliği isimli ihanet oluşumu sözde artan vakalara, hayatını kaybeden insanlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza dikkat çekmek maksadıyla tüm sağlık kurumlarında siyah kurdele takacakmış! Siyah kurdele takınca ne olacak? KOVİD-19 hastalığından tedavi gören in…

MHP Bursa İl Başkanı Kalkancı 11 Eylül Bursa’nın Kurtuluşu için mesaj yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkanı M.Cihangir KALKANCI, 11 Eylül 1922 Bursa'nın Düşman İşgalinden kurtuluşu yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 1326 yılında Orhan Gazi'nin fethiyle adeta altın günlerini yaşamaya başlayan Bursamız, tarihin kendine yüklediği misyon gereği her zaman barışın, huzurun, hürriyetin şehri olmuştur. Ta ki Birinci Dünya Savaşına kadar. Birinci Dünya savaşı sonrasında İtilaf Devletleri ile birlikte hareket eden Yunanistan 1920 yılında önce İzmir ve çevresini, ardından 2 Temmuz 1920 tarihinde Mustafakemalpaşa ve Karacabey'i işgal etti. 6 Temmuz'da ise Gemlik İngilizler tarafından işgal edildi. 8 Temmuz 1920'de de barışın ve huzurun kenti Bursa, Yunan askerleri tarafından işgal edildi. 30 Ağustos'ta Başkomutan…

MHP Lideri Devlet Bahçeli Cumhur İttifakı’nın 2023’deki Cumhurbaşkanı adayını açıkladı

MHP Lideri Bahçeli, Yunanistan'la yaşanan Doğu Akdeniz gerilimine ve erken seçim tartışmalarına ilişkin bir açıklama yayımladı: "Yunanistan’ın neredeyse kumsallarımıza kadar hak iddiasında bulunması çok bariz bir savaş dilidir" ifadelerini kullanan Bahçeli, "Ancak Türkiye’nin varlığı, bağımsızlığı ve onurlu geleceği asla haczedilemeyecektir" dedi. MHP Lideri Bahçeli ayrıca Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının Haziran ayında yapılacağını belirterek, "Cumhur İttifakı’nın 2023 yılında cumhurbaşkanı adayı bellidir, o muhterem isim de Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır" ifadelerine yer verdi. MHP Lideri Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları; Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşanan tehlikeli cephele…

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

Resmi gazetede yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin işten çıkarma yasağı 17 Eylül 2020’den itibaren iki ay daha uzatılmış oldu. 17 Ağustos’ta 1 ay uzatılmıştı İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemesi yasaklandı. İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021'e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. Bu madde uyarınca, 17 …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ