ATTİLA

Asena Kınacı Moral

ZİYA GÖKALP

Kenan Eroğlu

MHP’LI KALAYCI: TAŞERON IŞÇILER AŞAĞILANMAKTA KÜÇÜMSENMEKTE, EZILMEKTEDIR

Bu biyografi 13 Aralık 2013 - 1:31 'de eklendi ve 1.297 kez görüntülendi.

MHP’li Kalaycı: Taşeron işçiler aşağılanmakta küçümsenmekte, ezilmektedir. AKP hükümetine soruyorum: Bu uygulamanın hangi kitapta yeri vardır? Bu yapılanlar insanlığa sığar mı?

meclis5

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri devam ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ismindeki “çalışma” kısmının tamamen unutulduğunu, “çalışmama bakanlığı” haline getirildiğini iddia ederek ” Çalışma yaşamını unuttuğunuzu kayıt dışılığın, denetimsizliğin sonucunu iş cinayetlerinin artmasında görebiliriz” diye konuştu.

Hala çocuk işçilerin ülkenin yakıcı sorunu olmaya devam ettiğini belirten Çelebi, 2013’te 55 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

“Sayın Bakan, çıkardığınız sendikalar yasasıyla sendikal alanda yarattığınız büyük değişim nedir?” diye soran Çelebi, 2002 yılından bugüne kadar her geçen gün örgütlü yaşama darbe indirildiğini, 2002’de 1 milyon 273 bin olan toplu sözleşme kapsamındaki işçi sayısının 2012 yılı sonu itibarıyla 567 bine düştüğünü söyledi.

Ülkede sürekli bir büyümeden bahsedildiğini belirten Çelebi, “Evet, bir büyüme var. Bu büyüme taşeronlaşmadaki büyüme, hukuksuzluktaki büyüme, yoksulluktaki büyüme, eşitsizlikteki büyüme, adaletsizlikteki büyümedir. Dolayısıyla halkın isyanında da büyük bir büyüme olduğu doğrudur ve halkın da isyanı büyüyecektir” ifadesini kullandı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat da 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’na göre toplumun değil, küçük bir azınlığın ekonomik ve siyasal çıkarları doğrultusunda bütçe oluşturulmaya devam edildiğini iddia etti.

Özbolat, bütçe gelirlerinden en fazla pay sahibi olan halkın ekonomik ve sosyal taleplerinin karşılanmadığını savunarak 403 milyar liralık gelirin yüzde 85’ini vergi gelirleriyle karşılamayı amaçlayan tasarının, bütçenin yükünü yine halkın omzuna yıktığını ileri sürdü.

Bütçenin denetlenebilir ve hesap verebilir olması gerektiğini kaydeden Özbolat, “TBMM adına kamu harcamalarını denetleyen Sayıştaya, ilgili devlet kurumları tarafından görüş beyan edilmediği, bilgi verilmediği gibi, hazırlanan raporlar da Meclis’in denetiminden kaçırılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

-“İnternet kafe bile olmaz”-

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ise FATİH Projesi’ne değinerek şunları kaydetti:

“FATİH Projesi için bir bakanımız ne demiş? Üretilecek tablette sadece kullanılacak cam yüzeyin ithal edeceğini aktaran Sayın Ergün ‘sadece cam yerli olmayacak, bununla ilgili yatırım yapılabilir ama gerek yok çünkü dünyada arz fazlası var. Projenin ders içeriğine dönük yazılımlarını Milli Eğitim Bakanlığı yapacak, geri kalan yüzde 86’sı da yerli olacak’ demiş. Yüzde 14’ü ‘ithal diyorsun’ değil mi? Yüzde 14’ü yerliyse ben milletvekilliğinden istifa edeceğim, çok net söylüyorum.”

Başbakan’ın “30 bin tane bilişim sınıfı yaptık” sözüne takıldığını belirten Aksünger, “Kabul yaptınız. Hiçbiri çalışmıyor, internet kafe bile olmaz onlardan. Hiçbirinin başında bir öğretmen bile yok. 6-7 milyar dolarlık yatırım da çöpe gitti” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de yerel seçimlerde aday olan bakanlara, “Türkiye’nin seçim sistemine bu yanlışı yaptırmayın. Sayın bakanlar, eğer belediyelere adaysanız istifa edin, istifanızı bekliyoruz” dedi.

-“İnsan odaklı değil”-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal konuşmasında, bütçenin görüşüldüğünü ancak görüşmelerde AK Parti sıralarında 22, CHP sıralarında 35, MHP sıralarında 11 ve BDP sıralarında 4 milletvekilinin bulunduğuna dikkati çekti. Tanal, şunları belirtti:

“(Güç, Meclis) diyorsunuz. Maaşa gelince tıpış tıpış koşuyorsunuz. Halkımızın bunu duyması açısından. Ey vatandaşımız şu anda bütçe görüşülüyor. Tüm muhalefet partileri hakkınızı savunuyor. Hakkınızı gasbeden, hakkınızı vermeyen, emeğinize, ekmeğinize göz diken siyasal iktidar. Sayılarla, gayet rahat, ben burada kamuoyuna bildiriyorum.”

Batı toplumlarında mümkün olduğunca bakanlık sayısının azaltıldığını, Doğu toplumlarında ise bakanların sayısının daha yüksek olduğunu ve Türkiye’nin de buna örnek ülkelerden biri olduğunu ifade eden Tanal, Türkiye’de 24 bakan ve bunların da 24 yardımcıları bulunduğunu söyledi. Tanal, bazı milletvekillerinin çoğu bakanlıkta eşlerini insan kaynakları müdürlüğüne getirdiklerini iddia etti.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da taşeron işçiliğin çalışma hayatının en önemli sorunu haline geldiğini öne sürerek “Taşeron işçiler aşağılanmakta küçümsenmekte, ezilmektedir. AKP hükümetine soruyorum: Bu uygulamanın hangi kitapta yeri vardır. Bu yapılanlar insanlığa sığar mı? Taşeron işçiler kendilerin olan saygılarını yitirmişlerdir” dedi.

Kalaycı, taşeron işçilerin sorunları bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MHP Lideri Bahçeli: Çakallık yapana bozkurt gibi dikiliriz

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamaları şu şekilde; ''2021 yılının ilk Meclis Grup Toplantısı’nda sizlerle buluşmanın bahtiyarlığını yaşıyorum.Konuşmamın başında hepinizi muhabbetle selamlıyorum.Televizyon ekranlarından, radyo kanallarından, sosyal medya platformlarından bizleri takip eden aziz vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.Gönül ve kültür coğrafyalarımızda varoluş mücadelesi veren kardeşlerimize, dünyanın farklı bölgelerinde mazlum gönülleriyle hayata tutunma çabası gösteren soydaşlarımıza özlem dolu selamlarımı iletiyorum.26 Aralık 2020 Cumartesi günü yasama faaliyetlerine ara veren Gazi Meclisimiz bugün itibariyle kaldığı yerden çalışmalarına başlamıştır. ÇAKALLIK YAPANLARA BOZKURT GİBİ Dİ…

Yine çaktın Davutoğlu.! Doğu Türkistan’lılardan Devlet Bahçeli’ye destek

MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye sosyal medya üzerinden göndermeli paylaşım yapan Ahmet Davutoğlu’na önce sosyal medya üzerinden daha sonra ise Doğu Türkistan ve Türk dünyasını temsil eden dernek yöneticilerinden tepki geldi. Ahmet Davutoğlu’nun paylaşımından sonra, sosyal medyada Doğu Türkistanlılardan tepki yağarken birçok Doğu Türkistan derneği başkanı ise yazılı açıklama yaptı. Doğu Türkistan Zulmün Yetimi Platformu Başkanı Asiye Karakaş “Doğu Türkistan’ın haklı davası, her türlü baskı ve zulme rağmen hâlâ devam etmektedir. Verdiğimiz zorlu mücadelede, birçok dava arkadaşımız gibi MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli Beyefendi de maddi ve manevi olarak bizlere destek sağlamış, arkamızda durmuş ve yanımızda olmuştur” i…

MHP Lideri Bahçeli ‘Ne gam ne tasa, biz bunların alayına yeteriz’

"Milliyetçi Hareket Partisi üzerinde oyun kurmak için el ovuşturan, fırsat kollayan geri ve gölgeli siyaset anlayışları tıpkı baykuşlar gibi aydınlıktan ürküyorlar. Hasretini çektikleri karanlığın Türkiye’ye hâkim olması için çırpınıyorlar. Nitekim çırpındıkça da batıyorlar" açıklamasında bulunan Bahçeli şunları kaydetti:"Son günlerde tuhaf ve tahrip düzeyi yüksek gelişmeler peş peşe cereyan ediyor. Tutsak ve turfanda zihniyetler bozgunda fetih rüyası görüyorlar. Emperyalizme turnike olanlar tıpkı akbabalar gibi kanat çırpıyor. Havalar soğumakla kalmıyor, bunların vicdanları da buz tutuyor. Milliyetçi Hareket Partisi üzerinde oyun kurmak için el ovuşturan, fırsat kollayan geri ve gölgeli siyaset anlayışları tıpkı baykuşlar gibi aydı…

MHP Lideri Bahçeli Koronavirüs aşısı oldu

Aşı yaptırdığı görüntüleri resmî Twitter hesabı üzerinden paylaşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ''Tüm halkımızı da aşı olmaya davet ediyorum.' ifadelerini kullandı. MHP Lideri Devlet Bahçeli, ''Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın daveti üzerine, başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde ben de covid-19 virüsü aşımı yaptırdım. İnşallah bu salgından el birliği ile çok yakın zamanda kurtulacağımızı ümit ediyor, tüm halkımızı da aşı olmaya davet ediyorum.'' dedi. …

MHP Lideri Bahçeli ‘Cumhur İttifakı sonuna kadar yaşayacaktır’

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabı üzerinden yalan haber yapan TV programları ve sözde yazarlara sert tepki gösterdi. Bahçeli, HDP’nin kapatılmasıyla ilgili görüşümüz berraktır ve öncelikle bir hukuk meselesidir. İnanıyorum ki, hukuk kendi mecrasında en makul ve milli vicdana muvafık çözüm yolunu bulacak ve adalet tesis edilecektir. MHP’ye düşen bir sorumluluk olursa da gereği seve seve yapılacaktır. Cumhur İttifakı hususunda fitne çıkarmak için tahkimat yapanlara da diyorum ki, rahat olun, huysuzluğu bırakın, hırçınlıktan dönün, samanlıkta olmayan iğneyi aramaktan vazgeçin. Cumhur İttifakı sonuna kadar yaşayacaktır.'' ifadelerini kullandı. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamaları şu şekilde; ''Ne ibret…

MHP’den HDP’nin Kapatılması için ilk hamle.! Feti Yıldız açıkladı

Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığında HDP'yle ilgili bir dosyanın hazırlandığını belirtilirken, öncelikle Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili iddianame üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP hakkında kapatma davası açmasının bekleneceğini ifade edildi. YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NIN ADIMI BEKLENECEK "Bir süredir HDP'nin kapatılmasını gündeme getiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 11 Ocak tarihli yazılı açıklamasında, 'Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bilhassa 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili hazırlanan ve hukuken açık ihbar niteliği taşıyan iddianameyi temel alarak HDP hakkında acil ihtiyaç olan kapatma davasını süratle açabilecektir. Şay…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ

mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat