YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

MHP’LI KALAYCI: TAŞERON IŞÇILER AŞAĞILANMAKTA KÜÇÜMSENMEKTE, EZILMEKTEDIR

Bu biyografi 13 Aralık 2013 - 1:31 'de eklendi ve 1.321 kez görüntülendi.

MHP’li Kalaycı: Taşeron işçiler aşağılanmakta küçümsenmekte, ezilmektedir. AKP hükümetine soruyorum: Bu uygulamanın hangi kitapta yeri vardır? Bu yapılanlar insanlığa sığar mı?

meclis5

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri devam ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ismindeki “çalışma” kısmının tamamen unutulduğunu, “çalışmama bakanlığı” haline getirildiğini iddia ederek ” Çalışma yaşamını unuttuğunuzu kayıt dışılığın, denetimsizliğin sonucunu iş cinayetlerinin artmasında görebiliriz” diye konuştu.

Hala çocuk işçilerin ülkenin yakıcı sorunu olmaya devam ettiğini belirten Çelebi, 2013’te 55 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

“Sayın Bakan, çıkardığınız sendikalar yasasıyla sendikal alanda yarattığınız büyük değişim nedir?” diye soran Çelebi, 2002 yılından bugüne kadar her geçen gün örgütlü yaşama darbe indirildiğini, 2002’de 1 milyon 273 bin olan toplu sözleşme kapsamındaki işçi sayısının 2012 yılı sonu itibarıyla 567 bine düştüğünü söyledi.

Ülkede sürekli bir büyümeden bahsedildiğini belirten Çelebi, “Evet, bir büyüme var. Bu büyüme taşeronlaşmadaki büyüme, hukuksuzluktaki büyüme, yoksulluktaki büyüme, eşitsizlikteki büyüme, adaletsizlikteki büyümedir. Dolayısıyla halkın isyanında da büyük bir büyüme olduğu doğrudur ve halkın da isyanı büyüyecektir” ifadesini kullandı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat da 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’na göre toplumun değil, küçük bir azınlığın ekonomik ve siyasal çıkarları doğrultusunda bütçe oluşturulmaya devam edildiğini iddia etti.

Özbolat, bütçe gelirlerinden en fazla pay sahibi olan halkın ekonomik ve sosyal taleplerinin karşılanmadığını savunarak 403 milyar liralık gelirin yüzde 85’ini vergi gelirleriyle karşılamayı amaçlayan tasarının, bütçenin yükünü yine halkın omzuna yıktığını ileri sürdü.

Bütçenin denetlenebilir ve hesap verebilir olması gerektiğini kaydeden Özbolat, “TBMM adına kamu harcamalarını denetleyen Sayıştaya, ilgili devlet kurumları tarafından görüş beyan edilmediği, bilgi verilmediği gibi, hazırlanan raporlar da Meclis’in denetiminden kaçırılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

-“İnternet kafe bile olmaz”-

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ise FATİH Projesi’ne değinerek şunları kaydetti:

“FATİH Projesi için bir bakanımız ne demiş? Üretilecek tablette sadece kullanılacak cam yüzeyin ithal edeceğini aktaran Sayın Ergün ‘sadece cam yerli olmayacak, bununla ilgili yatırım yapılabilir ama gerek yok çünkü dünyada arz fazlası var. Projenin ders içeriğine dönük yazılımlarını Milli Eğitim Bakanlığı yapacak, geri kalan yüzde 86’sı da yerli olacak’ demiş. Yüzde 14’ü ‘ithal diyorsun’ değil mi? Yüzde 14’ü yerliyse ben milletvekilliğinden istifa edeceğim, çok net söylüyorum.”

Başbakan’ın “30 bin tane bilişim sınıfı yaptık” sözüne takıldığını belirten Aksünger, “Kabul yaptınız. Hiçbiri çalışmıyor, internet kafe bile olmaz onlardan. Hiçbirinin başında bir öğretmen bile yok. 6-7 milyar dolarlık yatırım da çöpe gitti” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de yerel seçimlerde aday olan bakanlara, “Türkiye’nin seçim sistemine bu yanlışı yaptırmayın. Sayın bakanlar, eğer belediyelere adaysanız istifa edin, istifanızı bekliyoruz” dedi.

-“İnsan odaklı değil”-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal konuşmasında, bütçenin görüşüldüğünü ancak görüşmelerde AK Parti sıralarında 22, CHP sıralarında 35, MHP sıralarında 11 ve BDP sıralarında 4 milletvekilinin bulunduğuna dikkati çekti. Tanal, şunları belirtti:

“(Güç, Meclis) diyorsunuz. Maaşa gelince tıpış tıpış koşuyorsunuz. Halkımızın bunu duyması açısından. Ey vatandaşımız şu anda bütçe görüşülüyor. Tüm muhalefet partileri hakkınızı savunuyor. Hakkınızı gasbeden, hakkınızı vermeyen, emeğinize, ekmeğinize göz diken siyasal iktidar. Sayılarla, gayet rahat, ben burada kamuoyuna bildiriyorum.”

Batı toplumlarında mümkün olduğunca bakanlık sayısının azaltıldığını, Doğu toplumlarında ise bakanların sayısının daha yüksek olduğunu ve Türkiye’nin de buna örnek ülkelerden biri olduğunu ifade eden Tanal, Türkiye’de 24 bakan ve bunların da 24 yardımcıları bulunduğunu söyledi. Tanal, bazı milletvekillerinin çoğu bakanlıkta eşlerini insan kaynakları müdürlüğüne getirdiklerini iddia etti.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da taşeron işçiliğin çalışma hayatının en önemli sorunu haline geldiğini öne sürerek “Taşeron işçiler aşağılanmakta küçümsenmekte, ezilmektedir. AKP hükümetine soruyorum: Bu uygulamanın hangi kitapta yeri vardır. Bu yapılanlar insanlığa sığar mı? Taşeron işçiler kendilerin olan saygılarını yitirmişlerdir” dedi.

Kalaycı, taşeron işçilerin sorunları bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MHP’li Belediye’den Ramazan pidesine zam yok açıklaması

YESAŞ’TA EKMEĞE ve PİDEYE ZAM YOK! Kalite ve gramaj farkıyla vatandaşın yanında olan Yenişehir Belediyesi YESAŞ Ekmek Sanayii Yönetimi, geçen sene olduğu gibi bu yıl da ramazan ayında ekmeğe ve pideye zam yapmama kararı aldı. 300 gram ekmek ve pide 1.75 TL’den satılacak. Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, YESAŞ’ın kalite ve gramaj farkıyla ilçe halkına en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğini söyledi. “YESAŞ’ta iki yıldır ramazan ayında ekmek ve pideye zam yok” diyen Başkan Aydın, “Malum bu yılın şubat ayında iki yıldır olduğu gibi 300 gram ekmeğin 1.75 TL’den satışına devam kararı almıştık. Benzer bir kararı ramazan pidesi için de aldık. 300 gram pidenin satış fiyatı da yine 1.75 TL’den olacak” dedi. Günde 13-15 bin, yıl…

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i rahmetle anıyoruz

MHP’nin kurucu lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatının yıldönümü sebebiyle açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘’Partimizin kurucu Genel Başkanı Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’i ebediyete irtihalinin 24.yıldönümünde hürmet ve rahmetle anıyoruz.’’ dedi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle, bu yıl da Anıtmezar’da bir tören gerçekleştirememenin hüznünü yaşadığını belirten MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘’Merhum Türkeş Bey, inanmış bir dava adamı, Türk devlet ve siyaset hayatına derin izler bırakmış bir mücadele insanıdır.’’ açıklamasında bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şu ifadeleri kullandı; ‘’Partimizin kurucu Genel Başkanı Başbuğumuz Al…

MHP Lideri Bahçeli’den Anasyasa Mahkemesi’ne HDP Tepkisi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Tarafından HDP’nin Kapatılması İstemiyle Anayasa Mahkemesi’ne Açılan Davanın İadesine” ilişkin yazılı açıklama yaptı. MHP Lideri Bahçeli'nin açıklaması şu şekilde: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 17 Mart 2021 tarihinde, HDP’nin kapatılma istemiyle hazırlanıp Anayasa Mahkemesi’ne sunulan iddianame usul eksikleri gerekçe gösterilerek anılan Başsavcılığa iade edilmiştir. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline gelen, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili maddeleri uyarınca hakkında temelli kapatılma talebi yapılan HDP, bu aşamada usul eksiklikler bahanesiyle zaman kazanmıştır.…

MHP Lideri Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na Partimize üye olabilir ve isterse milletvekilliği yapabilir

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi. Bahçeli, 'Kılıçdaroğlu gerçek milliyetçi, gerçek vatanseverin kendileri olduğunu söylemiş. Aslına bakarsınız önemli bir gelişmeyle, kritik bir itirafla karşı karşıyayız." dedi. "Kılıçdaroğlu gerçek milliyetçi, gerçek vatanseverin kendileri olduğunu söylemiş. Aslına bakarsınız önemli bir gelişmeyle, kritik bir itirafla karşı karşıyayız. Gerçi bu çıkışından memnuniyet duyduğumu da saklayamam. En azından altı okun içindeki milliyetçiliği hatırlamış!" ifadelerini kullanan MHP Lideri Bahçeli'nin açıklamaları şöyle; "CHP Genel Başkanı, alem bir insan. Allah’ı var, sıkıntılı anlarda insanımızı iy…

MHP’den teşkilatlarına ‘4 Nisan’ genelgesi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın teşkilatlara twitter üzerinden yayınladığı mesajda MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefat yıldönümü olan 4 Nisan’da Covid-19 tedbirleri kapsamında uyulacak kurallara yer verdi. Semih Yalçın’ın gönderdiği bilgi notu şu şekilde: “Covid-19 tedbirleri dolayısıyla, MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş'i anmak üzere her yıl 4 Nisan günü MHP il ve ilçe teşkilatları tarafından düzenlenen açık veya kapalı anma toplantıları bu defa gerçekleştirilmeyecektir. MHP ve milliyetçi-Ülkücü Hareket olarak Başbuğ'a duyduğumuz minnet ve vefa, çeşitli medya ve sosyal medya vasıtaları kullanılarak kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bilindiği üzere, C…

Özdemir, MHP Bursa’ya güç katacak

Bursa Ülkü Ocakları Başkanlığı döneminde yapmış olduğu etkinlik ve faaliyetler ile ülke gündeminde yer alan Cahit Özdemir, Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkanı Cihangir Kalkancı'ya danışmanlık yapacağı açıklanması sonrası Bursa'da MHP'ye güç katacak yorumları yer aldı. MHP Bursa İl Başkanlığı sosyal medya sayfası üzerinden İl Başkanı Cihangir Kalkancı "Kıymetli kardeşim, ülküdaşım Cahit Özdemir ile birlikte kutlu dava yolunda geçmiş 20 yılda olduğu gibi mücadelemize omuz omuza devam ediyoruz. Görevler gelir geçer, değişir, davaya inanç ve sadakat değişmez, davaya hizmete MHP İl Başkanı Danışmanı olarak devam edecektir. Allah utandırmasın." açıklamasında bulundu. …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ