YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Mümtaz’er Hocam Günaydın…

Bu haber 23 Aralık 2013 - 13:34 'de eklendi ve 995 kez görüntülendi.

Mümtaz’er Türköne, 22 Aralık 2013 tarihinde yazdığı “Gemi Hızla Su Alıyor” başlıklı yazısında:
“Kaptanın marifetinin fırtınalı denizde belli olması, Başbakan’ın sık kullandığı bir benzetme idi. Fırtına dehşetli, üstelik tam gövdeden bir torpil yemiş olan gemi hızla su alıyor. Siyasî maharetinin tam bu krizde hükmünü yürütmesi lâzım; ancak Başbakan kilitlenmiş görünüyor. Teşbihleri gerçeğe uygun yapalım. Su alan gemi Türkiye, hükümet değil. Bir hükümet gider, yenisi gelir. Ülkenin kayıplarını telafi etmek için millet bedel ödeyecek.” diyor.

Mümtaz’er Hoca’nın “Gemi Hızla Su Alıyor” sözlerine katılmamak mümkün değil.

Ama teşbih eksik olmuş. Çünkü biz uzun zamandır geminin su almakta olduğunu söylüyorduk.
Çünkü gemi karaya oturalı bir hayli zaman olmuştu. Maalesef kaptana yaranmak isteyenler, gemideki tüm yolculara açık denizi göstererek geminin yüzdüğünü ve bir sorun olmadığını anlatıyorlardı. Oysa gemi kara oturmuştu. Yolcuların durumu sezmemesi için kaptan sürekli motoru çalışır vaziyette tutuyor ve “belki kurtulur” düşüncesiyle gemiye manevra yaptırmaya çalışıyordu. İşte gemi bu bilinçsiz manevralarla kayalıklara sürtündükçe daha da çok hasar gördü ve su almaya başladı.

Mesela “açılım” sürecinde, siyasal Kürtçülük “federasyon” talep ederken ve terör örgütü Türk Devletini tehdit ederken, Türk Milliyetçileri geminin su almakta olduğunu söylediğinde Mümtaz’er Hoca, “İktidarının onuncu yılında, Cumhuriyet tarihinin en güçlü ve rakipsiz başbakanı Kürt sorununu çözme iradesini ortaya koyuyor.” diyerek Kaptan’ı onurlandırıyordu. muptezel

Daha 1 ay önceki yazsında Mümtaz’er Hoca; Başbakan’ın Barzani’yle birlikte gerçekleştirdiği Diyarbakır buluşmasını; “Başbakan’ın Diyarbakır konuşması güçlü ve dengeliydi. Oldukça riskli bir hamle hatasız, üstelik başarıyla tamamlandı” diye yorumluyor ve “Siyaset işte böyle yapılıyor. Arkada geniş bir mutfak, ehil aşçılar ve ön planda liderin parlak sunumu. Tesadüfe bırakılacak hiçbir ayrıntı yok. AK Parti siyaset planlamada ve icra etmede başarılı. Özellikle doğru zamanı seçme konusunda Başbakan’ın sezgileri çok kuvvetli. Yetenekli kadrolarla çalışıyor, imkânları ve fırsatları çok iyi değerlendiriyor. 11 yıldır AK Parti iktidarı tesadüflerle değil, bu performans ile hükmünü yürütüyor” diyerek kaptanın ve AKP’nin meziyetlerini destansı bir anlatımla ortaya koyuyordu.

Yani 1 ay önce sezgileri güçlü bir kaptandan, bugün kilitlenmiş bir kaptana…
Günaydın Mümtaz’er Hocam…
Ancak balığa çıkma vakti çoktan geçti.

Selam ve dua ile
TTK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.