ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,3875
EURO
17,5679
ALTIN
973,68
BIST
2.433,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
26°C
İstanbul
26°C
Açık
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Az Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C

MHP ve AR-GE

MHP ve AR-GE

Çağdaş siyasette son elli yıldan beri demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan siyasi partiler bünyesinde “Araştırma-Geliştirme”anlamına gelen ve bizde de kısaca “AR-GE” diye ifade edilen oluşumlar meydana getirilmiştir. Tabii olarak bunlar ifade edildiği gibi, ilmisiyasetin ve politikayı matematik bir doğrultuda yönlendirmek için benimsenmiştir. ARGE ayrıca üzerinde çalıştığı oluşumun kültür ve bilgi birikimi artırarak sistemli bir biçimde yeni uygulamalara dönüştürüp sağlam neticeler almaya çalışılmasını sağlar. ARGE’nin herzaman ve her halükârda ve mutlaka katkı sağlayıcı ve yaratıcı fikir ve düşüncelere yönelmesi bir mecburiyettir. Yoksa göstermelik ve ilim dışı olmaktan kendini kurtaramaz. O zaman içe dönük ve pek faydasız olur ki, böyle bir çalışmanın yapılması ile yapılmaması arasında netice olarak bir fark yoktur. Sâdece kendimizi aldatmış oluruz.
ARGE’nin üzerinde çalışacağı ve kendini yönlendireceği ilk mercii, üzerinde çalıştığı toplumsal kurumun icra kurulu, yani yerel yönetim kurullarıdır. Bunlardan sağlanacak bilgi ve tekliflerin o sosyal kuruluşun bünyesinde de sorgulanması ve çoğunluk olarak müspet sonuçlar alınması ikinci ve en önemli safhadır. Bundan sonra sempati besleyenler ile kademe kademe en üst kurul olan topluma yani halka inilmesi şarttır. Alınan ve uygulanmak  istenen yönetim kararlarına önce o fikre mensup olanlar, sonra sempatizanlar, daha sonra da halk ne diyor? Basın ve düşünen adamlar ne yazıyor? İşte ilk aritmetik veriler bu şekilde sağlanacak ve en üst kurul tarafından bir daha gözden geçirilerek  kesinlik kazanacaktır. Tabii olarak bu da yetmiyor;aynı zamanda pekiştirme denilen son toplumsal çalışmaların yapılması ve donelerden cevapların alınmasına sıra gelmektedir ki bu da son ve “teyit” safhasıdır.İşte bundan sonra yani teyidin yapılmasıyla artık ve hemen hemen %100 yakın neticeler alınması kendiliğinden ortaya çıkacaktır. İşte  bilimsel usullerle ve kabaca  ARGE’lerin bu şekilde çalışması gereklidir.

Ali BADEMCİ

Ali BADEMCİ

Konumuz önümüzdeki mahalli seçimler. Bütün partiler ve ARGE’leri seçimi kazanmak için toplumun doğru yönlendirilmesi için yarış halindedir. Bu işi doğru ve dürüst yapanlar seçimi kazanacak, yapamayanlar ise maalesef hatalarını kabul etme erdemliliğini gösterebilirse gelecek seçimler için tecrübe sahibi olacaklardır. Dolayısıyla ARGE’nin başında bulunanların da başarılı bir uygulayıcı ve yönetici olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Bu sebeple ARGE yönlendiricileri mutlaka sosyal bilimlerde fevkalade eğitimli ve tecrübe sahibi olması şarttır.

Biz de, yani Türkiye’de durum nedir? Derseniz hiç de böyle olmadığını hemen ifade edebiliriz. Seçimleri konuştuğumuz için tabii olarak mevzuumuz siyasi partilerdir. Siyasi partilerimizin hepsinin bir ARGE’si var. Yetişebildiği kadarı ile genel merkezlerden bu oluşumu temsilen en azından bölge merkezlerine birer görevli gönderilmiştir. Bu işin bir görevli ile bitmeyeceği aşikâr iken toplum olarak hep kendimizi aldatmalarla tatmin olduğumuz için bizde de tıpkı otoriter rejimlerde olduğu gibi işi tek adamlar götürmeye çalışır. Dolayısıyla ilme ve tekniğe uygun sağlam sonuçlar alınmaz ve ata mesleğimiz olan “Hizipçilik-Kulisçilik-YalanTespitler-Olmayacak İşler” gibi illetlerle avunuruz. Özellikle  ilk dört büyük şehirde üç aşağı beş yukarı bütün partilerimizin son dakikaya kadar tereddütlerinin sebepleri de budur. Onun için bütün partiler şimdi de “Belediye Meclis Üyelikleri” için karmakarışık durumdadır. Bunu inkar etmek mümkün olmadığı için aksi kanaatlerle ancak kendimizi kandırırız.

MHP genel merkezi, Adana’ya Sayın Murat Şefkatli’yi göndermiş. Gıyaben tecrübeli ve birikimi olan bir insan olarak tanımaktayız. Bunda herhangi bir şüphe yoktur. Lâkin Adana kaynıyor ve hergün özellikle sosyal medya denilen baş belâsı sütunlarda insanların kafalarını karıştıracak açıklamalar yapılıyor. En son il sekreterliği yapmış bir zat “Başkanlara evet, meclislere hayır” diye bir kampanya açmış. Sayın Şefkatli çalışmalarını nereden yürütüyor bilmiyorum ama yukarıdan beri yazdıklarımıza uygun bir çalışma yapmadığı yükselen itirazlardan açıkça anlaşılmaktadır .Öğrendiğimiz kadarı ile Hatay’da da durum aynıymış. Seçilecek sıralarda yeralan meclis üyelerini Belediye başkan adayları tanımıyor. Meseleyi şahıslar seviyesine indirmenin çok anlamı yok.Ortada şiddetli bir huzursuzluğun olduğu görünen bir gerçek. Pazartesi’den itibaren bu konulara çözüm bulunması şarttır. ARGE sorumlusunun nihai şekle girilmeden yukarıdan aşağı çalışmalarını gözden geçirmesi, düzeltme yolları varsa çözüm bulması, yoksa insanların bir türlü ikna edilmesi şarttır.

Sağlıcakla kalın.