ADANA SİNEMALARINDA NE VAR?

Bu haber 05 Şubat 2014 - 12:26 'de eklendi ve 1.039 kez görüntülendi.

Hani bizim çocukluğumuzda  üç-beş-yedi filmi biraz da aralarını makaslayarak “ 7  Film Birden” derlerdi ya, vallah bizim Adana kaç aydır böyle.. Mahalli seçim adayları maşallah yaz-boz tahtası! Haydi sinemaya? Lâkin bunları seyretmekten usandık bıktık, yahu? Bari aralara şöyle yabancı filmlerden biraz “garnütür” türü şeyler yapıştırın da tadı-tuzu gelsin. Tabii bu yapıştırma için Aytaç Durak’dan iyi garnitür mü olur diyeceksiniz ! Vallahi olmaz ! Adam gündemden düşüyor, tarihe karışıp gidiyor derken  yine “temcid pilâvi” gibi önümüzde duruyor. İlle de yiyeceksin ! Karnın açsa da toksa da yiyeceksin ! Hatta bayat da olsa ısıtıp ısıtıp yiyeceksin ! İyisi mi şöyle sofra kurulmuşken  eringen hanımlar gibi sofrayı toplamayacak veya masayı kaldırmayacaksın! En doğrusu bu değil mi ? Nasıl olsa aynı filmi seyretmek zorundasın, hem de 7 film birden ! 

Ali BADEMCİ

Ali BADEMCİ

 

CHP cephesinde hesaplar sil baştan.. Adana adayları açıklanmasına açıklandı da  yeni geri çekmeler ve aday göstermeler gündemde.. Üç parti birbirini gözetlemekte ise de MHP kararlı olarak aynı yoldan gidiyor. Gerçi onlar da Seyhan aday tesbitinde biraz bocaladı, ilk başlarda aday ilân edilen zat biraz kekeledi ama şimdilerde alışmışa ve partinin havasına girmişe benziyor.. Şimdilik midir devamlı mıdır bunu gelecek günler gösterecek ama  sanki “Akıncı” gömleğini  yıkanmaya göndermişe benziyor. Gerçi o gömlek “Akıncı-Tayyip” çizgisinde çok kirlenmiştir, temizliği de pek zordur ama “MHP’lilerden” sağlam temizleyici alıp onu uygularsa  5 dakikada gömlekler süt gibi beyaz oluverir.. 

Olur olur da bu Aytaç Durak’ın kirli çamaşırlarını CHP nasıl temizleyecek ? Anketlere bakıp aşağılarda olduğunu görünce Yıldıray Arıkan gibi çürümüş bir kumaşla elbise dikilemiyeceğini anlayıp tekrar can simidi olarak Durak’a sarılmaya başladıkları söyleniyor. Her ne kadar Arıkan “Ben çekilmem” diyorsa da  bu irade onun elinde değil.. Kılıçtaroğlu’nun iki dudağı arasından çıkacak ”Adayımı çekiyorum” demesi yeterlidir. Allah var “Kirli çamaşırlar”dan nemalanan 3-5 bin oyu da vardır Abi’nin.. Eğer bu oylarla CHP’nin seçimi kazanması mümkün ise diyecek yok, lâkin yetmez de çok kötü duruma düşerler.. Yeter de kazanan CHP olursa MHP örneğinde olduğu gibi kaybeden Adana olacaktır. Çünkü Tayyip Bey daha 2015’e kadar Başbakan’dır.

Peki ya Aytaç Durak’ın CHP’ye kaybettirecekleri ! Atatürkçüler isyanlarda, Akif Cephesi’nın boynu bükük! Daha evvel yakın durduğu orta yaş CHP’liler “Nema” peşinde.. Ne olacak şimdi? 

Şu iktidar partisine ne diyeceksiniz ? Adana’da resmen ayaklara kadar düşmüştür? Sen üç seçimdir en büyük ilçeyi Tokatlılar ile yöneteceksin, Yüreğir gibi merkez Adana’yı  doğululara peşkeş çekeceksin de Araplar’dan rey bekleyeceksin? Onlar da en doğrusunu yaparak sil baştan yeni adaylara sarılmışlardır. Seyhan’da BDP’yi desteklemelerine karşılık, Büyükşehirde BDP, AKP’ye yüklenecekmiş. İşte size 7 film de bu sinemada seyredelim. Fiyatlar da  ötekilerden biraz daha cazip ve “Garnitürler” biraz daha canlı.. Çünkü işin içinde “Hükümet desteği” gibi önemli bir ayak var.. Ne de olsa devletin bütün maddi ve idari imkanları ellerinde.. BDP için ülke çapında yasal düzenlemeler de yapılıyor.. Diyarbakır “Şov”u da onlara zaten bir jest değil miydi?Esasında bu şartlarda BDP’nin ayrı bir parti olarak politika yapmasına bile gerek yoktur.. Fakat o zaman da Öcalan’ın “Marksist”görüşleri ortada sahipsiz kalıyor. Canım “Ak-İslamcılar”da fetva mı tükenmiş ona da bir kılıf uydurup “İki Besmele-bir Fatiha” işi tam ekmekli bol soğanlı 2 liralık “Tavuk Dürüm”e dönderiverirler olur biter ! Yağı mı eksik geldi; ayrıca koymanıza gerek yok; şöyle “Dıyar-ı Bekir” işi biraz tavuk içyağı ve deri itelerseniz işte Adana’nın tam ekmekli dürümü! Afiyet olsun.

 Tabii acaba “Cemaat” ne durumda? Anlaşılan o ki AKP “Cematten” doğan devasa boşluğu  BDP ile doldurmak istiyor. Zaten kendilerine yakışan da budur. Çünkü BDP’nin altına imza atmayacağı hiçbir AKP icraatı yoktur. Bunu görmemek için kör olmak veya kafayı kuma gömmek gerekiyor. Yani BDP’linin eline geçse “Ayakkabı kutusundaki” milyar doları red mi edecek? Güneydoğu’ya giden yatırım harcamalarının ve Belediyeler’e  aktarılan bütçe  kalemlerinin hangisinin yerine ulaştığını söyleyebilirsiniz? Bırakın bunları da devlet başta elektrik  olmak üzere doğudan hangi alacağını alabiliyor? Verilen ucuz krediler geri dönüyor mu! Emlak ve çöp vergileri gibi belediye kalemlerini bilmiyoruz ama ihaleler üzerindeki kara bulutlardan devlet de millet de haberdardır. Siz hükümetin “BDP’yi sistemin içine çektik” palavlarına aldırmayın.. Birçok insan gurupları bunlara güvenerek kabadayılıkla asalak yaşamak gibi bir yolda yürümektedirler. Devletin batıda kazanıp doğuya yetirdiğini bilmeyen var mı? 

Şimdi Adana’da gördüğümüz AKP-BDP   ittifakına bu bakımdan şaşmamak lâzım. Asıl şaşılacak şey bütün bunları görmeyerek “Din-iman” ayağına Tayyip’in kamet getirmesine göre  namaza durmaktır. Böyle bir namazın geçerliliği yoktur. Çünkü İslâm’ın hiç kabul etmiyeceği şey “Kul Hakkı”dır. Şimdi bunlar kul hakkı yemiyor diyebiliyorsanız  ve Adana’nın da ellialtıya gitmesini istiyorsanız verin oylarınızı.. Bu sefer de heba olsun.. Amma bir dahaki sefer de karşısınızda bugünkü kurtarıcıları göremiyeceksiniz! İş bu kadar vahimdir. 

Sağlıcakla kalın.

 

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments