BAHÇELI: KÖKLÜ BIR ANAYASA DEĞIŞIKLIĞINE IHTIYAÇ VAR

Bu haber 06 Mart 2014 - 20:00 'de eklendi ve 656 kez görüntülendi.

db-edirne123

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ”Hangi partiden olursak olalım, mutlaka ve mutlaka sandığa gitmeli, oyumuzu kullanmalı ve oyumuza sahip çıkmalıyız” dedi.

Bahçeli, Kırklareli’deki programının ardından geldiği Hasköy beldesinde, çok sayıda partili tarafından karşılandı. Makam aracında vatandaşları selamlayan Bahçeli, yanına gelen küçük bir kız çocuğunu sevdi.

Partililerin oluşturduğu araç konvoyu eşliğinde Edirne’ye gelen Bahçeli, MHP İl Başkanlığını ziyaret ettikten sonra Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen miting alanına geldi.

Bahçeli, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli sıkıntıları olduğunu, bu nedenle 30 Mart yerel seçimlerinin büyük önem taşıdığını söyledi. Türkiye’de yaşayan vatandaşların gelecekte barış ve huzur içerisinde yaşamak istiyorlarsa, önlerindeki belediye başkanlığı seçimini, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimini çok iyi değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, seçimlerin üç önemli odak olarak görüp, bir doğru üzerinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Oy kullanma çağındaki herkesin sandığa gitmesi gerektiğini ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

”Türkiye’nin geneli üzerindeki değerlendirmeleri, yorumları, çözümleri göz önüne alınarak, vicdan muhasebesi yapmak suretiyle oylarımızı değerlendirmeliyiz. Oyları değerlendirme yetmemektedir. Kullanılan oyların sahiplenilmesi ve korunması çok önemlidir. O nedenle siyasi partiler sandık görevlileri belirlenmektedir. Sandıkta oyların hile veya çalınmasına fırtsat vermemelidirler. Bir an düşünelim a partisi 11 oy almıştır ancak parti gözlemcilerinin orada olmadığı anda sayının tutanaklara geçeceği sırada 11’in sağına ve soluna 1 koyduğunuz taktirde onun en azından 111 olması hemen dikkat çekecektir. Demek ki orada a partisi 11 oya sahip olmakla beraber, tutanaklarda 111 oyla sonuca gidebilecek önemli bir merhale kazanmaktadır. Bu hak edilen bir oy değildir ve sayım da hiledir. Buna benzer çalınan oylar vardır. Hal böyle olunca seçim 1 oyla kazanıldığı gibi 1 oyla da kaybedilebilmektedir. Bu oylar önemlidir ve siyasi kültürümüzün gelişmesinde ve demokratik kültürümüzün oluşmasında çok büyük rol oynamaktadır. Hangi partiden olursak olalım, mutlaka sandığa gitmeli, oyumuzu kullanmalı ve oyumuza sahip çıkmalıyız.”

-”Köklü bir anayasa değişikliğine ihtiyaç var”

Bahçeli, Türkiye’de köklü bir anayasa değişikliğine ihtiyaç olduğunu, bunun mutlaka bugün veya yarın yapılması gerektiğini vurguladı.

İktidarın, anayasa değişikliğini gündeme taşıyarak, kendi programlarına uygun yapılanmaları gerçekleştirmek uğruna sık sık istismar edildiğini belirten Bahçeli, ”Türkiye’de köklü bir anayasa değişikliğine ihtiyaç vardır. Bu mutlaka bugün veya yarın yapılmalıdır. Bazı serpintilerle her sosyal kesimi biraz meşgul eden, biraz onları yumuşatan maddeleri değişiklik kapsamına almakla beraber Recep Tayyip Erdoğan gizli gündemini bu maddelerin içerisine saklamıştır” diye konuştu.

Bahçeli, 17 Aralık’ta düzenlenen operasyona da değinerek, şunları kaydetti:

“17 Aralık AKP açısından kara bir gündür. Tarihinde AKP’li bir belediye başkanı ve kardeşinin, 4 tane bakanı ve çocuğu, üst bürokrat olarak bir genel müdürün ayakkabı kutularındaki 4,5 milyon doları… Öbür yandan birçok iş adamının kendilerinin imkanlarıyla paylaşarak haram üzerine kurdukları zenginlikleri dikkate almak lazımdır. İşte böyle bir durum karşısında 17 Aralık’ın yapısı çok bellidir. 17 Aralık’ta çok yüksek bir suistimal vardır. Bu suistimalin mutlaka üzerine gidilmelidir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan yolsuzlukla mücadeleyi esas almalı ve milletimizi eğer AK Parti olarak nitelendirmesine inandırmak istiyorsa yolsuzluk ve rüşvetle mücadelede Türkiye’yi aklama ve paklamalıdır.”

Bahçeli, konuşmasının ardından partisinin seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al