“TBMM Başkanı, TBMM’nin başkanıdır. AKP’yi koruyup, kollama yerinin başkanı değildir.

Bu haber 12 Mart 2014 - 18:51 'de eklendi ve 579 kez görüntülendi.

mhp-li-yeniceri-hs

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, istifa eden 4 bakanın fezlekeleriyle ilgili “TBMM Başkanı, TBMM’nin başkanıdır. AKP’yi koruyup, kollama yerinin başkanı değildir. Bu fezlekeler hiç olmazsa milletvekillerine kesinlikle açılması gerekir. Yoksa boş değerlendirmeler, yönlendirmeler olur” dedi.

Yeniçeri, TBMM’de düzenlediği basın toplantısını kürsüye ekmek koyarak yaptı.

Gezi olayları sırasında yaralanan Berkin Elvan’ın tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesi nedeniyle Türk halkına başsağlığı dileyen Yeniçeri, Elvan’ın ölümünün ardından Ankara’daki protesto gösterilerine müdahale eden polislerin FN-303 silahı kullandığını söyledi. Bu silahın bir çok Avrupa ülkesinde ölümcül silah kategorisine alınarak yasaklandığını savunan Yeniçeri, “Berkin Elvan’ın ölümü bile bu silahın toplumsal olaylarda kullanılmasını önlemeye yetmemiştir” diye konuştu.

Yeniçeri, konuşmasında yolsuzluk ve rüşvet iddialarına da değinerek, “Tayyip Erdoğan yolsuzlukları yasaklayacağına, özgürlükleri yasaklıyor. Kendisi susacağına, konuştuklarını yayanları susturmaya çalışıyor. Ne Türkiye’yi susturabilirsiniz ne de bu yaptıklarınızın hesabını vermeden kurtulabilirsiniz. Yolsuzluğun hesabını vermeden sandıktan çıkacak oylarla ‘halk bizi temize çıkardı’ diyemezsiniz. Temize çıkacağınız yer yargıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Ergenekon davasındaki tahliyelerle ilgili de Yeniçeri, “Asıl kumpas Balyoz sanıklarına kuruldu” ifadesini kullandı. Yeniçeri, ’13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin mahkemeleri TBMM kurar, HSYK kaldırır’ yönündeki açıklamasını da eleştirerek, “TBMM’nin çıkardığı yasayı tanımayan mahkeme olur mu? Bu nasıl haddini aşmaktır?” diye sordu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yeniçeri, Meclis Başkanlığı’nın istifa eden 4 bakanla ilgili fezlekelerin ön yazılarının TBMM Genel Kurulu’nda okunması, ancak soruşturmanın gizliliği nedeniyle fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılmaması yönünde bir tutum sergilemesi halinde bunu nasıl karşılayacakları sorusu üzerine, fezlekelerin incelemeye açılması gerektiğini vurguladı.

Vatandaşın da fezlekelerde ne olduğunu merak ettiğinin ve bilmeye hakkı olduğunun altını çizen Yeniçeri, “TBMM Başkanı, TBMM’nin başkanıdır. AKP’yi koruyup, kollama yerinin başkanı değildir. Bu fezlekeler hiç olmazsa milletvekillerine kesinlikle açılması gerekir. Yoksa boş değerlendirmeler, yönlendirmeler olur” dedi. Yeniçeri, soruşturmanın gizliliği gerekçesiyle fezlekelerin saklanmasının hükümeti ve adı geçen bakanları zan altında bırakacağını da savundu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Başbakanlık Müsteşarı olduğu dönemde bir gazeteciyle ilgili yaptığı konuşmaya ait olduğu iddia edilen ses kaydıyla ilgili soruyu yanıtlayan Yeniçeri, ses kaydındaki sözlerin kabul edilemez ve yasa tanımaz bir yaklaşım olduğunu, doğru ise konuşan kişinin bulunduğu makamı boşaltmasını gerektirdiğini söyledi.

Yeniçeri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili bir değerlendirme yapmamasını nasıl karşıladığı sorusuna ise “Gezi olaylarına AK Parti’nin ve Başbakan Erdoğan’ın bakış açısı yanlış. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, herkesin başbakanıdır. Maalesef Tayyip Erdoğan bunu öğrenemedi” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat