ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0599
ALTIN
492,52
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Salı Sıcak
37°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
37°C
Cuma Parçalı Bulutlu
34°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

AKP’DEKİ OY EROZYONUNUN YÖNÜ MHP’YE DOĞRU

AKP’DEKİ OY EROZYONUNUN YÖNÜ MHP’YE DOĞRU
11.05.2014
0
A+
A-

Yüksek Seçim Kurulu 30 Mart 2014 Mahalli Seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlara göre; seçimlerde yüzde 89,48 gibi son seçimlerde pek görülmeyen yüksek bir katılım oranına ulaşılmıştır. Seçimlerde seçmen sayısı 48 milyon 843 bin 157; oy kullanan seçmen sayısı 43 milyon 543 bin 717’dir.

Belediye Meclisi Üyeliği seçimlerinde; AK Parti yüzde 42,87; CHP yüzde 26,34; MHP yüzde 17,82; BDP yüzde 4,16 oranında oy almıştır.

51 ilde İl Genel Meclisi Üyeliği seçimlerinde; AK Parti yüzde 45,43; CHP yüzde 16,87; MHP yüzde 20,21; BDP yüzde 7,73 oranında oy almıştır.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde; AK Parti; yüzde 45,54 CHP; yüzde 31,04 MHP; yüzde 13,65 BDP; yüzde 3,09 oranında oy almıştır.

Belediye Başkanlığı seçimlerinde; AK Parti yüzde 43,13; CHP yüzde 26,45; MHP yüzde 17,76 BDP yüzde 4,18 oranında oy almıştır.

Bu sonuçların hangi anlama geldiğini yorumladığımızda şu sonuçlara ulaşırız:

• Seçim sonuçlarına göre; İktidar partisi AK Parti yüzde 43,13; muhalefet partileri olan CHP yüzde 26,45 ve MHP yüzde 17,76 oranında oy almışlardır. İki büyük muhalefet partisinin oyu toplam yüzde 44,21’dir. Bu durumda CHP ve MHP’nin toplam oyu, AKP’nin oyundan yüzde 1 puan fazladır.

• Belediye Meclisi Üyeliği seçimlerine göre; CHP ve MHP’nin toplam oyu, AKP’nin oyundan yüzde 1,3 puan fazladır.

• 51 ilde İl Genel Meclisi Üyeliği seçimlerine göre; Ana Muhalefet Partisi , MHP’dir. MHP’nin oyu CHP’den yüzde 3,4 puan fazladır. 51 ilin üçte biri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin illeridir. MHP’nin oyu bu illerde oldukça düşüktür. Diğer üçte ikisi ise Marmara, Karadeniz ve Orta Anadolu illeridir. MHP, eğer bu bölgelerdeki çalışmalarını biraz daha arttırır, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yeni bir politika ile teşkilatlarını yeniden yapılandırırsa alacağı oylarla kesin olarak Ana Muhalefet Partisi olur.

• Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine göre; CHP’nin oy oranı, MHP’den yüzde 17,4 daha fazladır. MHP, yüzde 13,65 oy oranıyla Büyükşehirlerde kırsala göre daha zayıftır. Bunun için MHP’nin kentli nüfusa rahat rahat ulaşacak yol ve yöntemleri bulması ve uygulamaya sokması gerekmektedir.

• Belediye Başkanlığı seçimlerine göre; AK Parti yüzde 43,13; CHP yüzde 26,45; MHP yüzde 17,76 BDP yüzde 4,18, diğer muhalefet partileri ise yüzde 8,48 oranında oy almıştır.

• Oy olarak da AKP, 2011 seçim sonuçlarına göre 2,2 milyon oy kaybetmiştir. MHP ise 2011 seçimlerine göre oyunu 2,3 milyon arttırmıştır.

İktidar; devlet imkanları, ekonomik güç ve medyadaki yüzde 80’i aşan ağırlığı ile muhalefet partilerine ciddi fark oluşturmaktadır. Fakat bunlara rağmen muhalefet partilerinin; politikalarını yenileyerek, yeni projeleroluşturarak, halka daha kolay ve en uygun yöntemlerle ulaşma yollarını geliştirerek ve çalıştırmalarını hızlandırarak oylarını arttırmalıdırlar.

Çünkü iktidar cephesinde oy erozyonu başlamıştır. Erozyonun yönü AKP’den MHP’ye doğrudur. Bu erozyonu hızlandırmak MHP’nin performansına bağlıdır. Genel seçimlere kadar önümüzde bir yılı aşkın bir süre var. Unutmayalım, sadece iktidarı eleştirerek netice almak mümkün değil, yeni politikalar ve yeni projelerle halka gitmek gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.