DOLAR
8,2425
EURO
10,0226
ALTIN
486,26
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL-7    Ahmet URFALI        Yunus bana buğday gerek demişse, bu insanın önce karnının doyması, yani yaşaması gerektiğinin vurgulanmasıdır, bu dünyanın hakkını vermenin kaçınılmaz olduğudur, çünkü himmetle ulaşılan yüce değerlerin taşıyıcısı biyolojik varlığımızdır. Buğdayı aldıktan sonra da himmeti istemesi buğdaya takılıp kalmadığını, dünyaya bağlanmadığını, maddeyi aşmaya hazır olduğunu gösteriyor.   ...
EMİNE IŞINSU ABLAMIZA VEDA Efendi BARUTÇU 6 Mayıs 2021 Perşembe günü ahiret yurduna yolcu ettiğimiz sanatçı, edebiyatçı, yazar Emine Işınsu Öksüz’ün 1970’li yılların Ülkücü Türk Milliyetçisi gençliğinin fikrî şahsiyetinin oluşmasında büyük bir payı vardır. Her biri bir başka güzellikte ölümsüz eserleri ve -o tarihlerdeki yazar kadrosuyla -fikrî seviyesine günümüzde bile...
Dostlar Yaşlı  Öküzün Durumuna  Düşmeyelim Kadir KESKİN              Bir köylünün bir yaşlı öküzü varmış. Biri ölünce yanına ikinci bir öküzü alıp çift sürme imkânı olmadığı için öküzünü köyün sürüsüne koymuş. Sürü de genç danalar olduğu için hep yaşlı öküzü dövmüşler, onu süsmüşler ve hep horlamışlar. Yaşlı öküz, bunu kaderi kabul edip...
KOMANDO RECEP Halim Kaya Ülkücü Hareketin tarihi mücadelesini anlatan kitapların yazılmasını destekleyen ve mümkün oldukça da alıp okuyan, sekiz bin civarı kitabıyla azımsanmayacak bir kütüphanesi olan sıradan bir vatandaş olarak ben bu kitabı önce almak istemedim, fakat daha sonra ne hikmetse içime almak isteği doğdu. Almak istemememin ilk sebebi bana...

AKP’DEKİ OY EROZYONUNUN YÖNÜ MHP’YE DOĞRU

AKP’DEKİ OY EROZYONUNUN YÖNÜ MHP’YE DOĞRU
11.05.2014
0
A+
A-

Yüksek Seçim Kurulu 30 Mart 2014 Mahalli Seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlara göre; seçimlerde yüzde 89,48 gibi son seçimlerde pek görülmeyen yüksek bir katılım oranına ulaşılmıştır. Seçimlerde seçmen sayısı 48 milyon 843 bin 157; oy kullanan seçmen sayısı 43 milyon 543 bin 717’dir.

Belediye Meclisi Üyeliği seçimlerinde; AK Parti yüzde 42,87; CHP yüzde 26,34; MHP yüzde 17,82; BDP yüzde 4,16 oranında oy almıştır.

51 ilde İl Genel Meclisi Üyeliği seçimlerinde; AK Parti yüzde 45,43; CHP yüzde 16,87; MHP yüzde 20,21; BDP yüzde 7,73 oranında oy almıştır.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde; AK Parti; yüzde 45,54 CHP; yüzde 31,04 MHP; yüzde 13,65 BDP; yüzde 3,09 oranında oy almıştır.

Belediye Başkanlığı seçimlerinde; AK Parti yüzde 43,13; CHP yüzde 26,45; MHP yüzde 17,76 BDP yüzde 4,18 oranında oy almıştır.

Bu sonuçların hangi anlama geldiğini yorumladığımızda şu sonuçlara ulaşırız:

• Seçim sonuçlarına göre; İktidar partisi AK Parti yüzde 43,13; muhalefet partileri olan CHP yüzde 26,45 ve MHP yüzde 17,76 oranında oy almışlardır. İki büyük muhalefet partisinin oyu toplam yüzde 44,21’dir. Bu durumda CHP ve MHP’nin toplam oyu, AKP’nin oyundan yüzde 1 puan fazladır.

• Belediye Meclisi Üyeliği seçimlerine göre; CHP ve MHP’nin toplam oyu, AKP’nin oyundan yüzde 1,3 puan fazladır.

• 51 ilde İl Genel Meclisi Üyeliği seçimlerine göre; Ana Muhalefet Partisi , MHP’dir. MHP’nin oyu CHP’den yüzde 3,4 puan fazladır. 51 ilin üçte biri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin illeridir. MHP’nin oyu bu illerde oldukça düşüktür. Diğer üçte ikisi ise Marmara, Karadeniz ve Orta Anadolu illeridir. MHP, eğer bu bölgelerdeki çalışmalarını biraz daha arttırır, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yeni bir politika ile teşkilatlarını yeniden yapılandırırsa alacağı oylarla kesin olarak Ana Muhalefet Partisi olur.

• Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine göre; CHP’nin oy oranı, MHP’den yüzde 17,4 daha fazladır. MHP, yüzde 13,65 oy oranıyla Büyükşehirlerde kırsala göre daha zayıftır. Bunun için MHP’nin kentli nüfusa rahat rahat ulaşacak yol ve yöntemleri bulması ve uygulamaya sokması gerekmektedir.

• Belediye Başkanlığı seçimlerine göre; AK Parti yüzde 43,13; CHP yüzde 26,45; MHP yüzde 17,76 BDP yüzde 4,18, diğer muhalefet partileri ise yüzde 8,48 oranında oy almıştır.

• Oy olarak da AKP, 2011 seçim sonuçlarına göre 2,2 milyon oy kaybetmiştir. MHP ise 2011 seçimlerine göre oyunu 2,3 milyon arttırmıştır.

İktidar; devlet imkanları, ekonomik güç ve medyadaki yüzde 80’i aşan ağırlığı ile muhalefet partilerine ciddi fark oluşturmaktadır. Fakat bunlara rağmen muhalefet partilerinin; politikalarını yenileyerek, yeni projeleroluşturarak, halka daha kolay ve en uygun yöntemlerle ulaşma yollarını geliştirerek ve çalıştırmalarını hızlandırarak oylarını arttırmalıdırlar.

Çünkü iktidar cephesinde oy erozyonu başlamıştır. Erozyonun yönü AKP’den MHP’ye doğrudur. Bu erozyonu hızlandırmak MHP’nin performansına bağlıdır. Genel seçimlere kadar önümüzde bir yılı aşkın bir süre var. Unutmayalım, sadece iktidarı eleştirerek netice almak mümkün değil, yeni politikalar ve yeni projelerle halka gitmek gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.