DOLAR
8,2993
EURO
10,1192
ALTIN
490,09
BIST
1.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

RÜZGÂRGÜLÜ

RÜZGÂRGÜLÜ

Babür Hüseyin ÖZBEK

 

 

        Grandi direğindeki rüzgârgülü sürekli dönüyor. Hafif çalkantılarla, yüklü, kendi içinde sıkıntılı, rotası değiştirilmek istenen T.C ise belirsiz bir istikamete doğru ilerliyor. İbreyi kontrol etmeden, değerleri görmeden 400’lerde olacağı düşünülen, dillendirilen, milletvekili sayısının gerçekleşmesi mümkün değil. T.C’nin zirvesinden pompalanan o propaganda ham bir hayal. İktidarın etkili ağır topları; “Başkanlık Gelecek Zorluklar Bitecek”  diyorlar. Bilhassa dış gezilerde konuşmayı adet edinen rüzgârgülü yön değiştirdi, 30 Mart 2015’te Slovakya’da  – Bratislava’da gene esti gürledi, baktı ki 400 rakamı uçuk, ulaşılması zor, o halde ; “Halka Gitmekten, Referandum”dan dem vurmaya farklı bir kulvara geçmeye çalıştı.

      T.C’nin rotasını henüz değiştirmeye muvaffak olamadılar. Ama rüzgârgülü arayış içinde, kendine göre doğru yönü bulamaya çalışıyor, iktidar desteği ise sürüyor. Toplum şimdilik iktidara katkı yapmıyor, ama paralı – kapitale hükmeden çevreler,  menfaatini o yönde görenler yarın nasıl davranırlar belli değil.  Görünen o ki halkın ve T.C nin geleceğinde bu durumda bir umut, bir ışık yok. Gene aynı zihniyet, gene aynı parti, gene aynı menfaat çemberi yoluna devam ederse bu seçim neyi değiştirmiş olacak?

     R.T. Erdoğan anayasal yetkileri almadan, gerekli bilgi ve donanımla mücehhez hale gelmeden; H.B. Obama’ya, V. Putin’e, F. Holland’a imreniyor, onlar gibi “Başkan” olmak istiyor.

     Dik, sert, kanunlar ve teamüller ona fazla bir şey ifade etmiyor, astığı astık, çaldığı düdük.

     Sakin gibi görünen bir havada tekne (T.C), aslında rotasında ilerlemiyor, iskele kıçomuzluk bölgesinde, yani Anadolu’nun güneydoğusunda büyük mü büyük bir arıza var. Köprüüstüne çıkmış tekneyi yönettiğini söyleyen, her gün mutlaka uzun uzun konuşarak kendini anlatan Cumhurbaşkanı’na birileri şunu anlatmıyorlar veya anlatamıyorlar, gözleri perdelenmiş gibi; “Güneydoğu kopma, Anadolu’dan, Misak-i Milli Hudutlarından ayrılmaya gidiyor. Ey R.T. Erdoğan bu gelişme senin zamanında, senin dirayetsiz politikaların sonunda oldu!  Sen kendini nasıl savunursun, onu tarih kaydedecek, ama o tarih senin güneydoğuyu kaybeden politikalarını- yapılan ikazları görmeyen kördöğüşü gidişini de yazacak. Yanılmayı dilerim ama, görünen o ki bu ülke çok şeyler kaybedecek. Ve sorumlusu sen ve senin şeriat özlemli, sanki gizli bir misyonu varmış gibi davranan kadroların olacak.”

    O “Paralel Yapı” dediğin adalette, eğitimde, askerde, medyada, sermayede kolları olan ABD damgalı, Washington kontrollü gücü sen oluşturmadın mı? Yıllarca omuz omuza, kol kola olmadınız mı? Peki, şimdi bu yaygara niye? Geçmişte açtığın hendekleri bu şekilde kapatabilir misin?

TÜRKİYE GERÇEKLERİ NEYİ GEREKTİRİYOR?

      İstiyoruz ki iyi yönetilelim. Parlamenter veya başkanlık sistemi, hangisi olursa olsun, eğer tepedeki liderin meşrebi bozuksa sonuç almanız mümkün değildir. Aylardır sürekli yazılıp çizilen başkanlık sisteminde bir kısım vatandaş sadece R.T.Erdoğan istiyor diye taraftar, bir kısımda yine Erdoğan istiyor diye karşı. Akıl-mantık ve Türkiye gerçekleri neyi gerektiriyor o unutulmamalı.

     Dünyada ABD, Fransa ve Rusya’ da ki yönetimler gündemin ilk maddelerinde iken Meksika gezisi sonrası o örneklere birde bu ülkenin başkanlık yönetimi eklendi. Meksika’da başkan, diğerlerine göre doğrudan ve açık olarak bütün yetkileri üzerinde topluyor, dışarıdan kontrolü yok veya zayıf, daha otoriter bir yapıya yatkın, tamda R.T.Erdoğan’ın istediği gibi. Zaten o da bu ülkedeki başkanlığı onun için beğeniyor.

     ABD ve Fransa’da ki başkanlar iki meclisli parlamentolarla dengelenip kontrol ediliyor. Başkanlara “Fren” etkisi yapan, ikaz edebilen kurumlar var.

     Kanaatim, yıllardır Fransız tipi başkanlığın Türkiye için hızlı, dengeli ve kontrollü olarak Anadolu insanını refaha götüreceğini, Batıya açık, Türk Dünyasına daha yakın, daha güçlü bağlarla bir birlik oluşturacağına inanırım. Ancak R.T.Erdoğan ve onun düşünceleri; Arap hayranlığı, şeriat özlemleri ile bu çizgiye değil de tam tersine bir tornistan – geri manevra ihtimali de göz önüne alındığında “hayır” derim. Onun kontrolündeki bir başkanlık, idari ve icra düzeni hiçte itimat telkin etmiyor.

ALDATMADAN, KANDIRMADAN

    Müttefikler bulmak istiyorsunuz; iktidar olarak dışişleri ve oluşturduğunuz kadrolarınızla ağırlıklı olarak Arap ülkelerine yöneliyorsunuz. Bu A.Gül zamanında böyle idi, şimdide aynı şekilde kaldığı yerden devam ediyor. Yetkililerin bir ayağı mutlaka hayran olduğunuz Arap diyarlarında. Diğer yandan ise AB’ye girme çabanız etkisiz, patinajlar yaparak, bazen de dayılanarak zaten aralanmamış giriş kapısını zorluyor, itip- kakarak açmaya yelteniyorsunuz. Böyle bir şey mümkün mü Allah aşkına?

      Rus destekli Suriye’ye, Esad yönetimine diş geçiremiyorsunuz. Mısır’la aramız bozuk, ticari ve siyasi ilişkiler durma noktasında. Yemen meselesinde de İran’la restleştiniz. Bi sebeple Anadolu topraklarına “Coni”nin ayak basmasına ortam hazırlanıyor, kötü bir tuzakla karşı karşıyayız, bu görülemiyor mu veya AKP iktidarı yetkilileri başka bir gözlükle mi 900 km’lik Suriye hududuna bakıyorlar?

     Rüzgârgülü hava şartlarında ki değişmeleri de işaret eder, devlet politikası rüzgârgülü değildir, kişilere göre yön değiştirmez, tutarlı ve istikrarlı ise başarılıdır.

***

      Tarafsızlığı için ettiği yemini unutmuş bir Cumhurbaşkanı var. Eski partisinin bir elemanı bir parti gönüllüsü gibi meydanlara çıktı propaganda konuşmaları yapıyor. Halbuki temsil ettiği forsda, bulunduğu makamda herkese, her şartta eşit, adil ve tarafsız olması gerekiyor. Bu uygulama demokrasiyi yok saymak diğer siyasi partileri sabote etmek, onların kanatlarını kırmaktır. Grandi deki rüzgârgülü bile bu kadar sık yön değiştirmiyor.

     Şehir şehir dolaşıp konuşmak, her uzatılan mikrofona kendi açısından propaganda yüklü bir şeyler söylemek, davet edilen her kuruluşun toplantısında T.C. Cumhurbaşkanı etiketi ile konuşurken ağırlığını içinden geldiği iktidar partisinin tarafına koymak, seçimlerin adil olmayacağının en bariz göstergesidir.

***

    Başbakan ve bazı bakanlar ülke yönetiminde yeterli değiller, bir de yerini dolduramayan şans eseri oraya gelmiş bir kuvvet komutanı var, o da yeterli değil. Kim bu yetki kullanan kişi? Ege haritasına bakın, terk edilen son 16 ada ile Anadolu sahillerini boydan boya yalayan Helen – Yunan bayrakları, Balyoz, Ergenekon, Casusluk ve Fuhuş Davalarında Ankara’da zirvede oturan yetkili şahsın icraatı ile temsil ettiği güç aynı mı?

    Hayır, “yok” mertebesinde. Bu kadar değerli iyi yetişmiş insan, kendi çabaları ile “Balyoz Davası’nda” beraat safhasına ulaştı. Yanlış mı R.Bülent Bostanoğlu?

    Bir yerlerde bir fırtına kopacak ama nasıl? Türk halkına bu gerçekler gösterilmeli, tarafsızlığını yitiren bir Cumhurbaşkanını halk gerçek çehresi ile tanımalı. 17 – 25 Aralık darbeleri, Bilal’in gemileri, hukukta ters yüz edilen adalet, Nazlı Ilıcak’ın; “Biz bu Genelkurmay başkanını çok aradık” sözleri … gibi. Aldatarak, kandırarak daha nereye kadar gidilebilir?  O rüzgârgülü T.C’nin zirvesinde aynı hızla dönecek mi? Çok sual var, cevapları 7 Haziran 2015’te halkın önüne konacak rey pusulasında görülecek.

                                                                www.baburhuseyinozbek.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.