Seçim Sonuçları Üzerine Üşüşen Sinekler

Bu haber 08 Haziran 2015 - 10:32 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.

Hasan KORKMAZ

 

 

 

Koşturmaca sandıklar açılıp sonuçlar ortaya çıkınca bitecek zannediyorduk. Ancak millî irade sandığa öyle bir yansıdı ki ortalık toz duman oldu.

En net sonuç Tayyip Erdoğan’ın siyasi istikbalini ortaya koyarak yaptığı kampanyaya rağmen başkanlık sistemi hayalinin sona ermesi oldu. AKP için alına sonuç şok edicidir. İlk defa tek başlarına iktidar olamayacak bir sayı ile sandıktan çıktılar. Ne koalisyon ne de muhalefet tecrübesi olmayan AKP’de kılıçların çekilmesi mutlaktır. Pusuda bekleyen Arınç, Gül ve milli görüş yandaşları Erdoğan’a karşı seslerini yükseltecek fırsatı ele geçirdiler. Davutoğlu’nun ne dediği anlaşılamayan balkon konuşmasında suratların asık olduğunu kameralar tüm Türkiye’ye gösterdi. Arınç’ın yüz ifadesi acıma ile üzülme arasında idi ki aslında ilk vuranın o olacağını gizlemekten başka bir şey değildi. Sineklerin bugünden itibaren daha da fazla AKP’nin üzerinde uçuştuğunu göreceğiz.

CHP’de Kılıçdaroğlu söyleyeceği bir şey olmadığının farkında olduğu için susmayı ve açıklama yapmayı Haluk Koç’a bırakmayı tercih etti. İktidarın o denli yıpranmasından hiçbir pay kapamayan ve yerinde sayan CHP’nin müzmin hizipçilik hastalığı yeniden nüksedecektir. CHP içindeki milli düşünce sahiplerini tasfiye eden Dersimli Kemal’in başkanlığı da sorgulanacaktır. Anlaşılmaz şekilde parti önünde kutlama düzenleyen CHP şaşkın ördek misali yüzmektedir ki onun üzerine sineklerin üşüşmeleri kimseyi şaşırtmaz.

MHP’nin hem oy hem de milletvekili sayısını artırması aslında başarı ifadesi olarak yeterli. Seçimlerden önce açıklanan anket sonuçlarında partinin yüzde 18’i görmesi üzerine parti tabanında bu yönde bir beklenti oluşturması yüzünden tepki verenler çıkacaktır. Aslında AKP’nin oy kaybının Türk kısmını MHP’ye yönlendiren Bahçeli süreci kontrol altında tutmakta. Seçimden sonra yaptığı konuşma ile erken seçimin kapısını aralayan MHP lideri HDP’nin yükselmesi ile AKP’den daha da kopacak kitleleri hedeflediğini gösterirken aynı zamanda ülkücü harekete yönelmiş sinekleri de kovaladı. MHP artık fiilen AKP’nin tek alternatifidir.

HDP’de sineklerin olması zaten fıtratındandır.

Saadet – Büyük Birlik ittifakında Saadet tabanı AKP’ye yönelerek BBP’yi yalnız bırakmıştır. Cemaatin havucunun peşinde bu ittifaka sarılan BBP’nin yediği kazığı çıkarmasının tek yolu erken seçimde şartsız bir şekilde MHP’yi desteklemektir. Sinekleri kovmaya parti yönetiminin mecali yoktur.

Seçim sonuçları neredeyse can çekişme durumuna geçen malum cemaat üzerindeki sinekleri de şimdilik kaydıyla kovmuştur.

Hasan Korkmaz
Hasan Korkmazhasankorkmazhasan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments