ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,3603
EURO
9,9283
ALTIN
488,04
BIST
1.400
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
35°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

Kandil ile AKP arasında kırmızı telefon hattı mı var?

Kandil ile AKP arasında kırmızı telefon hattı mı var?
09.06.2016
0
A+
A-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İstanbul ve Mardin’in Midyat ilçesindeki saldırılara değinerek, 7 Haziran 2015’ten beri 550 şehit verildiğini anımsattı .

F1532124621_1k

Vural, “Kandil ile AKP arasında kırmızı telefon hattı mı var? Bu doğrudan görüşmeyi kimlerle, ne zaman yapmıştır Sayın Başbakan ve AKP Hükümeti? Bunu açıklamak zorundadır.” dedi.

Askerin, polisin, korucunun ülkeyi korumak için canını vermekten kaçınmadığını belirten Vural, “Ama soruyorum, bu süreçte valilerin ellerini bağlayanlar, bombaların yerleştirilmesine göz yumanlar, çözüm süreci edebiyatı yapanlar ne zaman bedel ödeyecek? Bu süre içerisinde terörle mücadeleyi zafiyete uğratanların kimler olduğunu ve bu bedeli nasıl ödeyeceklerini aziz milletimiz sormaktadır.” diye konuştu.

Yaşanan durumun, bitmiş terör örgütünü cesaretlendiren politikaların getirdiği tablo olduğunu anlatan Oktay Vural, terörle mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

“Bir taraftan Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Terörle mücadele kıyamete kadar sürecek’ diyerek adeta terörle birlikte yaşamımız gerektiğini söylerken, Sayın Başbakan, büyük gaflet eseri terör örgütüyle müzakereden bahsedebilmektedir. Yazıklar olsun.” ifadesini kullanan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakanımız, askerimiz ve polisimizi katleden terör örgütüyle bir müzakere ve konuşmadan bahsedebilmektedir. Bu bile iftar sofralarının idrakinde olunmadığını, kıymetinin bilinmediğini ortaya koyuyor. Başbakan, ‘terör örgütünden (silahları bırakabiliriz, konuşalım) diye doğrudan, dolaylı haberler geliyor’ diyor. Başbakan’ın bu açıklaması, terör örgütünü doğrudan doğruya muhatap almaktır, yeni Habur, yeni Oslo, yeni Dolmabahçeler hazırlığıdır. Bu açıklama, eli kanlı katillerle müzakere masası oluşturmak için yer yapma girişimleridir. Milletimizin böyle bir iradesi yoktur. Biz bu yollardan geçtik ve bedelini ödüyoruz. Bu hangi akla hizmettir, kimin kafasıdır? Oğlum bina okur, döner döner yine okur. Dönmüş dolaşmış, yine terör örgütüyle doğrudan ve dolaylı görüşme zemini oluştuğunu itiraf ediyor.”

“Bir başbakana, terör örgütünden nasıl doğrudan doğruya haber geliyor? Terör örgütüyle ne zaman görüştünüz ey hükümet?” diyen Vural, şunları söyledi:

“Sayın Başbakan, teröristlerle ve onların uzantılarıyla doğrudan, dolaylı haberleşme kanalı oluğunu ifade ediyor. Bir terör örgütünün muhatabı hükümet nasıl olabilir? Nasıl bir Sayın Başbakan, terör örgütüyle doğrudan haberleşme yaptığını söyleyebilir? Şehitlerin kanları kurumadan bu nasıl ifadelerdir, nasıl gaflettir? İnsanın tüyleri diken diken oluyor. Kandil ile AKP arasında kırmızı telefon hattı mı var? Bu doğrudan görüşmeyi kimlerle, ne zaman yapmıştır Sayın Başbakan ve AKP Hükümeti? Bunu açıklamak zorundadır. Hangi akil adamlar, hangi balıkçılar bulanık suda balık avlamak için yine devreye sokulmuştur? Son derece vahimdir. Bir Başbakan’ın terör örgütünden doğrudan ve dolaylı haber geldiğini söylemesi, terör örgütü ile hükümet arasında bir ilişki olduğunun itirafıdır. Çözüm sürecini buzdolabından indirme görevi saray tarafından Başbakan’a mı verildi? Sayın Başbakan, bu iş havuz yönetmeye benzemez.”

Terörle müzakere, pazarlık ve ilişki kurulamayacağını, terör örgütünün muhatabının Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olamayacağını kaydeden Vural, eli kanlı terör örgütünün elini sıkanların ve sıkma niyeti olanların, o kanda kendilerinin boğulacağını bilmesi gerektiğini bildirdi.

Vural, “Bütün bunlar terör örgütüyle bir müzakere zemini oluşturmak için birtakım faaliyetlerin olduğunu göstermektedir. Sayın Başbakan şehit kanları üzerinden müzakere masalarına oturmak gibi bir ihanet… Milletimiz bu gök kubbeyi başlarına yıkar. Bir Başbakan, ‘gel, buyur konuşalım’ diyor. Neyi konuşacaksın sen? Bayrağı, egemenliği mi konuşacaksın, üniter devleti mi pazarlık konusu yapacaksın? Size bu hakkı kim verdi? AKP ve Başbakan, bu sözlerini düzeltmeli. Bunlar AKP Hükümeti’nin kafasının karışık olduğunu ortaya koymaktadır. Sen git o görüşmelerini havuzda kimlerle yapıyorsan yap. Devlet yönetmek ciddi bir iştir.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde kurşun kovanı atılmasına ilişkin soru üzerine Vural, teröre karşı safları güçlendirmeleri gerektiğini belirterek, terör örgütünün toplum içinde ayrışma ve fay hatlarını kullandığını, bu nedenle herkesin üslubuna dikkat emesi gerektiğini kaydetti.

Oktay Vural, “Bu üslupta Sayın Binali Yıldırım’ın ifadeleri, Kılıçdaroğlu’nun ‘hapiste yatan DHKP-C’li ile ifadeleri… Bunları televizyonlarda söylemenin ne anlamı var, kime mesajdır? Cenaze töreninde yapılanlar da kesinlikle doğru değildir. Orada terör örgütüne karşı saf tutuyorsak, o safların bozulmaması gerekiyor. Bunun arkasında nasıl organizasyonlar var, elbette açığa çıkacaktır.” dedi.

Hedefin terör örgütü ve bölücüler olması gerektiğini vurgulayan Vural, şöyle konuştu:

“Cenaze törenine gelen bir muhalefet liderine yapılması gereken, orada acıları paylaşma iradesi ortaya koymaktır. Bu tip mevzi organizasyonlar yapılır. Bütün bu süreçlerin bir numaralı sorumlusu, terör örgütüne karşı zafiyet içinde olan politikalardır, çözüm süreçleridir. Sorumluluk sahibi olanların bunların bedelini ödemesi gerektiği açık ve nettir. Terörle mücadele konusunda bir numaralı sorumlu hükümettir.”

Vural, dokunulmazlıklar konusundaki Anayasa değişikliğinin son gün imzalamasını doğru bulmadıklarını belirterek, “Daha kararlı olup, gönderildiği anda imzayı koyması gerektirdi Sayın Cumhurbaşkanının. Bu tereddüdün de 15 güne mal olması, terörle mücadelede uzantılarına karşı yargının harekete geçmesini 15 gün geciktirmiştir. Bu gecikme doğru olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın 15 gün neden beklettiğini, neden son gün imzaladığını açıklaması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan’ın her soruya yanıt verdiğini anlatan Vural, “Doğrudan nasıl bir mesaj gelmiş. Kriptolu telefonlar vardı, Kandil’e giden. Kriptolu telefonlar çalışıyor mu? Doğrudan haber gelmesi, görüşmek demektir.” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.