DOLAR
8,6794
EURO
10,3935
ALTIN
497,88
BIST
1.412
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
28°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

“ALIN DİPLOMALARINIZI, ASIN DUVARINIZA!..”

“ALIN DİPLOMALARINIZI, ASIN DUVARINIZA!..”

H. Nurcan YAZICI

 

Sonradan söyleyeceğimizi baştan söylemeyi tercih ediyorum. Evet, ülkemiz, yani Türkiye’miz türlü sorunlarla boğuşmakta ve sorunlarının tam göbeğinde de gençlerimiz var. Duvar sözü gibi algılanmasın ama gerçekten gençliği kaybedersek bir bakıma geleceği kaybetmiş oluruz.

  • ••

İmdi, genç nüfusuyla övünen Türkiye’nin gençliği maalesef, ağlama duvarı gibi. Gencecik fidanlarımız, ya şehit oluyorlar ya da işsizlik sarmalında yorgun ve bitkin kalıyorlar.

Sonuç ortada; ülkemizde, 15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı %18’lerde. ‘Eğitim şart’ diye çıktığımız yolda, eğitimin içinde olmayan ve işsiz genç nüfusunda Avrupa’da ilk sıralardayız. Hâlbuki onları yaşama hazırlarken, eğitim hayatları boyunca, donanımlı, kendi iş hayatlarını ve geleceklerini inşa edebilecek vasıflara sahip bir birey olmaları için uğraş veriyoruz.

Çocuklarının hayatlarını, okuyarak kurtaracaklarına inanan “ceketimi satar yine çocuğumu okuturum” diyerek ellerinden gelen bütün fedakârlığı yapan büyüklerin bugün bu inanışında değişen bir şey yok. Lakin mücadele alanları ve şekli değişti.

Konu şu; çocuklarımızın geleceğini ne fedakârlıklarımızla, ne de ceketimizi satarak kurabiliyoruz artık!.. En parlak diplomalar bile gençlerimize, geleceklerini kurmaları için yetmiyor. Son yıllarda gençlerimizin iş kapısında yaşadıkları adaletsizlikler,  emeklerinin karşılığını alamıyor olmaları, sınav ve mülakat yolsuzlukları, toplumun kanayan yarası ve gençliğin çıkmazı olmuştur.İktidarın ve gücün taraftarı olmak neredeyse, diplomaların yerini almış durumdadır. Yani demek istiyorlar ki, “alın diplomalarınızı asın duvarınıza!”

Siyasetin eğitim alanında ki başarısız uygulamaları ve bu alanı siyasi çıkarları için kullanma çabaları neticesinde, kocaman bir diplomalılar ordusuyla karşı karşıya kalınmıştır. Ebeveynler olarak “gençlerimizin sorunlarına çare bulmak adına” ne yaparsak yapalım, devletin kalıcı çözümler ortaya koyamaması, siyasilerin ise çözümsüzlüğün bir parçası olması karşısında umutsuzca olup biten her şeye seyirci kalıyoruz.

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Bankası (DB) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün ortaklığıyla bir “Gençlik İstihdam Ağı” kuracağını, gençlere istihdam yaratmaya yönelik çalışmalara katılacağını 2006 yılında taahhüt etmiş olmasına rağmen Türkiye’nin, bugüne kadar herhangi  bir çalışma ve strateji ortaya koymamış olması, gençlere sahip çıkılma, gençlerle ilgili siyaset üretme noktasında, yaşanan büyük bir zafiyettir.

Türkiye’de 15-19 yaş grubu aralığında 950 bin genç ne eğitimine devam ediyor ne de işgücü piyasasına giriyor. İşsiz genç demek, ekonomik özgürlüğü olmayan, devletten sosyal ve sağlık hizmeti alamayan, kısacası geleceği olmayan gençler demektir. Bu da enerjisini ülkesi yaranına kullanılmayan yitik güç anlamına gelmektedir.

AB ülkelerinde gençlerin eğitimi artıkça işsizlik oranlarının düşmesine rağmen, bu ilişkinin Türkiye’de tersine işlemesi, tamamen siyasetin becerisidir.

Bu tersliğe akli olarak birkaç neden sıralayabiliriz.

Bunlardan birincisi örgün eğitim sisteminde edinilen niteliklerin, işgücü piyasasının ihtiyaçlarıyla uyuşmaması.

İkincisi ise, eğitimden istihdama geçişi kolaylaştıracak, özel olarak gençlere hizmet veren rehberlik, iş bulma ve eşleştirme kurumlarının ve politikalarımızın olmaması.

Bunun yanında, niteliksiz ve geçici işlerde çalışan, dezavantajlı gençlerin ikinci bir mesleki eğitim ve nitelik sahibi olmaması diğer bir işsizlik nedenlerinden olmaktadır.

İş kapısında, siyasi referansın kıskacında kalmış, eşit imkanlara sahip olamayangençlerin hayallerinden ve ülkeye vereceği güçten bahsedebilir miyiz?

İşsizliğin kronik hale geldiği ülkemizde ülke geleceği açısından sağlıklı, nitelikli, üretken onurlu genç nesillerin ne denli önemli olduğu da düşünüldüğünde, genç işsizliğine çözüm olarak bir an evvel;

liyakat usulünün işletilmesi, kapsamlı bir işgücü planlamasının yapılması,istihdamı artıran yatırımların önünün açılması, istihdam alanları için iş adamlarına projeler sunulması, siyasetin bütün gençlere aynı sorumluluktayaklaşıp, haklarının yenmemesi konusunda duyarlı davranması gerekmektedir. Bu, biraz olsun emeklerin yüzünü güldürecek, geleceğe dönük umutları artıracaktır.

Her seferinde ölümlerle anılan gençlik sizden, ADALET, sadece ADALET ve HAKKINI İSTİYOR, EY SİYASET!..

 

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.