ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,3603
EURO
9,9283
ALTIN
488,04
BIST
1.400
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
35°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

KARADENİZ, VARLIĞINA (FINDIĞINA) SAHİP ÇIKSIN!

KARADENİZ, VARLIĞINA (FINDIĞINA)  SAHİP ÇIKSIN!

H. Nurcan YAZICI 

Son zamanlarda, “Karadeniz’de olup bitenler konusuna” sık sık dikkatinizi çekmeye çalışıyorum…Yaşadığımız toprakların, soluk aldığımız havanın ve değerlerimizin elimizden kayıp gitmesine seyirci kalınmasından fazlasıyla endişe duymaktayım. Bu sebeple bazı gerçekleri ilgilinize sunuyorum.

Fındık fiyatlarının, akşamdan sabaha düşüş göstermesi olayına bile, “anlam veremiyorum” mealinde açıklama yapan yetkililerin, fındık tarımının yerelden yönetilmediği, batının uzun zamandır bölgeyi “kendi olmaktan çıkarma” çabası içinde olduğunu görmelerini dilerim.

Dolayısıyla yeni sezona 12 bandından başlayan ve 15 liranın üzerine kadar çıkan fındığın, son 15-20 gün içerisinde 3 lira birden geri gelmesi, geriye dönük tarım politikalarıyla değerlendirilmelidir. Bölge (tütün, mısır..gibi) ürünleri, dereleri, yaylaları (batı dayatmalı) yanlış politikalar neticesinde nasıl ki, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışsa, fındığında aynı akıbete doğru gittiği bilmek ülkemizin geleneksel ihraç ürünleri arasında büyük ekonomik değere sahip, dünya üretiminin yaklaşık % 75’ini oluşturan Karadeniz’in en önemli zenginliğinin, iç ve dış pazarda karşılaştığı haksız muamelenin arka planında yok edilme, bitirilme planları olduğunu görmekgerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde “İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti, “en tehlikeli ithal gıda maddeleri” listesinde “Türk fındığını”, kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle kara listeye alması,  aynı “bitirme” oyunların bir parçasıdır…

Daha dün Türkiye’nin fındık devi (2002 yılından bu yana fındıkta ihracat şampiyonu olan) Oltan Gıda’nın, İtalyan çikolata devi Ferrero Grubu’na satıldığı bir ortamda, (dünya fındık ekonomisini elinde tutan) İtalya’nın bu türden bir açıklamada bulunmasını, bir rekabet olarak görmek, fındığı ve getirilerini çok hafife almak demektir.

İklim koşulları ve nüfus yapısına göre Karadeniz’e en uygun olan Fındığın, sökülmesi yönünde teşvikte bulunanların (bir kez fındık bahçesi söküldükten sonra yeniden dikilip verim alınması 10 yılı buluyor) vetürlü alternatif ürünler sunarak, batının istekleri doğrultusunda,  tütünden sonra fındığı da bölge topraklarından ve bölge halkının hayatından çıkarmaya çalışanların, kime hizmet ettikleri çok iyi sorgulanmalıdır.

Milli ürünler üzerine yürütülen (özelleştirme ve dönüştürme) politikaların, bölge ekonomisini güçsüz bırakmanın yanında, halkın toprakla olan bağını, değerlerine ve geleneklerini de hedef aldığı bilinmelidir.

Çünkü bir zamanlar Tayyip Erdoğan’ın iddia ettiği gibi fındıktan sadece 270 bin aile değil, milyonlarca insan etkilenmektedir. Yılın belli zamanlarında fındık toplama amacıyla, kentlerden köylerine gelen insanların birbirlerine olan bağlılığıdır fındık.Karadenizlinin toprağa olan aşkı, bir avuç fındık muhabbetlerinden başlar.

Kısacası Karadeniz’de yaşamı fındıktan etkilenmeyen hiç kimse yoktur. Karadenizli hemşerisini, fındıkla, balıkla, çayla bulur. Bu bağın gücünü keşfeden batı, tütün damlarından sonra,  fındık harmanlarını da dağıtmak amacındadır. Bu bölgenin efendiliğini zayıflatacak, insanları evinden barkından ederek köklerinden koparacaktır.

Son zamanlarda Karadeniz bölgemizdeHES adı altında derelerimizin kurumaya terk edilmesi yanında, doğanın ekolojik dengesinin bozulması, “yeşil yol” projesinin yaylarımızın doğallığını yok edecek olması, benzeri fındık oyunu da bölgede fındığı yok edecek, Karadenizliyi daha da fakirleştireceği gibi göçer de yapacaktır.

Bunun olmaması için halkımızın oynanan oyunlarla, kimliğinin ve milli gücünün kırılması yönünde çalışıldığı gerçeğini bilmesi gerekir.

İnancım o ki Karadenizli, kimliğinden, değerlerinden, mimarisinden, tarihinden, renklerinden, tek bir taşından bilevazgeçmeyecek, özellikle aksi bir uygulama içinde olan yetkililere karşı gerekli duruşu gösterecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.