DOLAR
8,4008
EURO
10,1744
ALTIN
504,13
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...

LİDER VE CEMİYET

Cemiyet hayatında iyiyi, güzeli bulmak için, her ferdin tek tek kendi sorumluluk alanında iyiyi, güzeli üretmesi vazgeçilmez, tartışılmaz şarttır.

LİDER VE CEMİYET

Hasan Külünk

Liderler güçlerini yalnızlıklarından alırlar. Liderlerin yalnızlığını kimse zaaf, zayıflık olarak düşünmemelidir. Büyük liderlerin çok fazla can dostu olmaz.

Allah her insanın beynine az da olsa bir yerden sonra lider olma isteği, kendi aklının üstün olduğuna dair özgüven sergileme hırsı vermiştir.

Bu sebeple liderler yetki ve güçlerini en yakınlarından bile kıskanırlar, paylaşmak istemezler. Zira bugün yetkilerine ortak olanlar, yarın ünvanlarına da ortak olmak isteyeceklerdir.

Lider herkesi dinler/dinlemelidir ama kararlarını kendi verir/vermelidir. Kararları danışmanlarına bırakanlar birgün yerlerini de kaybederler.

Liderden beklenen, kendi yerine lider yetiştirmek değil, cemiyetin yetiştirdiği en ehliyetli ve mesuliyetini müdrik insanlarını bulup öne çıkarmak onlara fırsat vermek, önünü açmak ve onları müşavir yapmaktır.

Her cemiyet kendi ortalama kültür seviyesiyle mütenasip uzmanlar yetiştirir, üretir. Liderin mesuliyeti bunları bulup önünü açmak emaneti ehline vermektir.

“At sahibine göre kişner”.
“Her cemiyet lâyık olduğu şekilde yönetilir”.

İyiyi, güzeli hatta mükemmeli istemek, beklemek ve bulmak güzel şeylerdir mutlaka ama bunun bedeli vardır/olmalıdır. Cemiyet hayatında iyiyi, güzeli bulmak için, her ferdin tek tek kendi sorumluluk alanında iyiyi, güzeli üretmesi vazgeçilmez, tartışılmaz şarttır.

“Ne ekersen onu biçersin”.
“Rüzgâr eken fırtına biçer.”

Gelin hep beraber öncelikle kendi işimize yönelip, ister mal ister hizmet üretiyor olalım daima daha iyisini, daha güzelini üretme gayretine girelim. Ancak o zaman tepeden tırnağa herşeyin daha iyisine ulaşma şansını yakalarız ve bunu isteme hakkını elde ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.