DOLAR
8,7727
EURO
10,4586
ALTIN
503,26
BIST
1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Mevzi Sağanak
26°C
Çarşamba Gök Gürültülü
26°C
Perşembe Mevzi Sağanak
28°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

MİLLÎ ÜLKÜ

MİLLÎ ÜLKÜ

Bülent Vedat Aydemir

 
Atalarımız bizlere yaşanacak bir ülke bırakabilmek için yedi düvelle mücadele etmişler kanlarını dökerek gazi, canlarını feda ederek şehit olmuşlardır.

Onlar, yaşamak ve kendilerinden sonra gelen nesillerini yaşatmak için, ölümlerden korkmadılar, zulümlerden yılmadılar, kendilerinden sayı ve teknoloji bakımından daha güçlü olanlarla savaştılar.

Onlar ülkü sahibi insanlardı; kendi çıkarlarını ve zevklerini düşünmemişler, milletine inanmışlar ve yabancı ile işbirliği yapmamışlardı.

Onlar Türk milliyetçileriydi; Düşünceleri diğer ideolojiler gibi dışarıdan ithal edilmemişti. Üç bin yıllık tarihi tecrübemizden oluşan ve tamamen yerli olan düşünceyle hareket ediyorlardı. Onlar Türk’tü, Müslüman’dı. Bu ülkü etrafında işlerini yaparken gönülden ve inanmış bir yürek ile yapmışlardı.

Ülkemizde yaşayan yüzde onluk bazı oluşumlar gücenecek diye milli çıkar ve düşüncelerini söylemekten asla çekinmediler. Ülkenin yüzde doksanını oluşturan Türk milletinin istek ve çıkarlarına göre hareket ettiler ve cumhuriyeti kurdular.

Onlar yaptıklarının karşılığı olarak takdir edilmeyi beklemenin bencillik olduğunu gayet iyi biliyorlardı. Çünkü onlar Türk milliyetçileriydi; milletine bir hizmet yaparken, bunu beğenilmek için değil, görev bildikleri için yapıyorlardı.

Daha da önemlisi, yaptıkları hizmetin, adı sanı bilinmeyen ve toprak altında yatan binlerce şehitlerin yaptıklarının yanında pek küçük kaldığını bilmekteydiler.

Onlar Türk milliyetçileriydi; onlar yükselmek için değil, Türk milletini yükseltmek için mücadele etmişlerdi.

Onlar yabancı milletlere av olmadılar, zira milli benliklerini biliyorlardı.

Devletin de adını koymuşlardı. TÜRKİYE CUMHURİYETİ.

H.Nihal Atsız “ ne istediğimizi biliyoruz” başlıklı makalesinde “ bir millette millî ruh yükseklerde olduğu zaman onların arasına karışan yabancıların hiçbir etkisi olmaz. Millî ruh, herhangi bir yabancılığı eritir. Fakat millî ruh zayıflayınca, yabancılara hayranlık başlayınca her şey allak bullak olur. Milliyet inkâr edilir. İnsanlıkla hiçbir ilgisi olmayan çıkarcılar insaniyetçi kesiliverir. Her türlü konfor ve rahat içinde yaşayan milyoner çocukları, bu konfor ve rahatın zerresini dahi feda edemezler” diyerek kendi milletinin düşmanlarına hayranlık beslemenin, onların davalarını gütmenin ve kendi kültür ve mazisini inkâr etmenin de hainlik olduğunu söyler.

Katılmamak mümkün mü?

Gerçekten de yakın tarihimizde hatta günümüzde bazı gençlerimizin kendi kültürlerini ve tarihlerini bilmediklerini, yabancı kültürlerle yetiştiklerini, bundan dolayı aşağılık duygularına kapıldıklarını, kafalarında millî kahramanlar olmadıkları için, odalarının duvarlarını yabancı liderlerin posterleriyle süslediklerini gayet iyi bilmekteyiz.

Osmanlı’nın en büyük talihsizliği, devletin idaresini çoğunlukla Türk olmayanlara teslim etmesidir.

Devlet işlerinde Türk’ten başkasına inanılmamalı, Türk devlet işlerinin başına Türk’ten başkası geçmemelidir.

Devletimizin bu günlerde PKK, Fetö ve İŞİD gibi bölücü ve cumhuriyet düşmanı terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele vermektedir.

Atatürk’ün Sivas kongresi öncesinde, İngilizlerin ve Fransızların toplantıyı engelleme girişimlerine karşı söylediği şu cümle sanırım çok şeyin özetidir.

“ Burada şunu arz edeyim ki, bendeniz ne Fransızlardan ve ne de herhangi bir yabancı devletten yardım istemeye tenezzül eden şahsiyetlerden değilim. Benim için en büyük koruyucu kuvvet ve yardım kaynağı milletimin bağrıdır” ( Nutuk s:96 1000 teme eser 1973)

Yüce Allah’ıma beni Türk olarak yarattığı için şükrediyorum.

Türk olduğum için çok mutluyum.

Kalın sağlıcakla…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.