DOLAR
8,4008
EURO
10,1744
ALTIN
504,13
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...

BU SAVAŞ NE ZAMAN BİTER

BU SAVAŞ NE ZAMAN BİTER

İsmet BOZOĞLAN

“Bu savaş ne zaman biter“ sorusunu bir dostum sordu. Bir solukta cevap vermeye çalıştım. Türkmenler birlik olduğunda dedim. Baktım inanamadı. Baktı yüzüme. … Güldü. Niçin güldüğünü sordum. “Dediğin olmaz.“ dedi.
Niçin ? Dediğimde: ”63 devlet oyuncularını sahaya sürmüş, maç yapıyor.” dedi.
Ben, önemli olan maçın sonucu, dedim.
Biz, birlik olur da 100.000lik donanımlı ordumuzu kurarsak, disiplin içinde tek merkezden idare edildiğinde maçın sonucu, istediğimiz gibi olmaz mı dediğimde ise “bilmem“ dedi.
Bilmem, bilemem derken böyle düzenli bir ordunun kurulamayacağına inanıyor. Bir türlü , inandıramadım. Bilemem belki de haklı idi.
Kendimce düşündüm, acaba olur mu, diye. Sonuçta, niçin olmasın dedim.
20. Ekim. 2016 günlü şu anda ismini hatırlamadığım bir gazete bir haber vardı. Bilmem okuyan veya dikkatini çeken var mı? Gazetede, ABD Dışişleri yetkilisi Türkiye’nin Musul’a girmesini istememelerinin nedenini: “ Türkiye Musul’a girerse İŞİD’in idareci kadrosunun kaçmasına yardımcı olur. “ diye izin verilmediğini ifade etmiştir.
Bu ifade ne kadar doğru, ne kadar gerçek olur bilemem ama, bu ifadenin anlamı, bana göre, söyleyecek bahane edecek bir şey bulamayınca, uydurulmuş, anlamsız bir sözden başka bir şey olmadığının kanıtıdır.
Çünkü; Musul üzerine Türkiye’nin gitmesini istememelerinin nedeni çok farklıdır.
Türkiye katılmazsa, Musul da bulunan Türkmenler ve Müslümanlar moral olarak yılgınlık içine girerler. Dolayısı ile çabuk çözülür, direnemezler. Ya teslim olurlar yada göç ederler. Anlayışı vardır. Irak’ın ve ABD’nin ve de 63 ayrı devletin gerçek düşüncesi budur.
Tabi, yalnız Musul için mi? Hayır. Kerkük için de geçerlidir. Mümbiç için de El-Bab için de geçerlidir. Kısaca, tüm Türkmen yerleşim yerleri için geçerlidir.
Onun için, sayın Cumhurbaşkanının dile getirdiği “ Harita üzerinde çizilmiş olan sınır var. Bir de bu sınırın devamı olan Misak-i Milli sınırımız vardır “ konusu çok önemlidir. Evet sınırlarımızın devamı olan “ben de Türkmenim” diyen milyonlar vardır.
Belki geç kalınmış bir çalışma, belki, çalışmaya gerek olmadan, küçük bir hamle ile milyonları ayağa kaldıran bir söz, demek istediğim, düzenli disiplinli ordu kurulabilir. Türkiye kendi menfaatlerini koruyabilir. Her şey olur. Yeter ki doğru, şeyler düşünülsün. Doğru karar verilsin. Ben geçmişte, Kerkük için peşmergelere, Barzani’ye yakın politika izlenmesi, bizlere uzun vadede telafisi zor değerler kaybettirmiştir. Bunu, kabul etmek lazım.
Her zaman, yanlış politikalarını da, kabul etmek lazım. Ders almak lazım.
Ben inanıyorum. Sonunda maçı Türkmenler kazanacaktır. Yıkılan, yakılan, bombalarla toz duman içinde kalan masum insanlar bunu anlayacak göreceklerdir.
Milli Mücadeleyi anlatırken hep tarihçiler ve büyüklerimiz 7 düvele karşı, sayısız cephede savaşarak bu toprakları kazandık derler. Bu gün için bu düvel sayısı 63’e cephe sayısı sonsuza çıkmıştır. Bu böyle biline.
Görünen görünmeyen, şer güçler yağmur gibi başımızın üzerine yağarken, laf yetiştirme, politika yapma, zamanı kurtarma, oy hesabı içinde olarak bazı, gerçekleri inkar etme, yok sayma zamanı değildir.
Bir an önce, bu aziz Milletimizi bu görünür, görünmez musibetlerden kurtarma, düze çıkarmanın zamanıdır. Muhalefetin, uzattığı elinin kıymeti bilinmeli, havaya girip doz duman içinde kuş avlama gibi hevese girilmemelidir. Atılan her olumlu adım, bir umut, verilen her doğru kararın gelecekte var olma, yok olmaya yatırım olduğunun bilinmesini hatırlatırken, savaşın bizim hayrımıza bitmesi dileklerimle, hoşça kalın diyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.