DOLAR
8,5483
EURO
10,3669
ALTIN
510,36
BIST
1.437
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

KARADENİZ, VARLIĞINA (FINDIĞINA) SAHİP ÇIKSIN!

KARADENİZ, VARLIĞINA (FINDIĞINA)  SAHİP ÇIKSIN!

H. Nurcan YAZICI 

Son zamanlarda, “Karadeniz’de olup bitenler konusuna” sık sık dikkatinizi çekmeye çalışıyorum…Yaşadığımız toprakların, soluk aldığımız havanın ve değerlerimizin elimizden kayıp gitmesine seyirci kalınmasından fazlasıyla endişe duymaktayım. Bu sebeple bazı gerçekleri ilgilinize sunuyorum.

Fındık fiyatlarının, akşamdan sabaha düşüş göstermesi olayına bile, “anlam veremiyorum” mealinde açıklama yapan yetkililerin, fındık tarımının yerelden yönetilmediği, batının uzun zamandır bölgeyi “kendi olmaktan çıkarma” çabası içinde olduğunu görmelerini dilerim.

Dolayısıyla yeni sezona 12 bandından başlayan ve 15 liranın üzerine kadar çıkan fındığın, son 15-20 gün içerisinde 3 lira birden geri gelmesi, geriye dönük tarım politikalarıyla değerlendirilmelidir. Bölge (tütün, mısır..gibi) ürünleri, dereleri, yaylaları (batı dayatmalı) yanlış politikalar neticesinde nasıl ki, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışsa, fındığında aynı akıbete doğru gittiği bilmek ülkemizin geleneksel ihraç ürünleri arasında büyük ekonomik değere sahip, dünya üretiminin yaklaşık % 75’ini oluşturan Karadeniz’in en önemli zenginliğinin, iç ve dış pazarda karşılaştığı haksız muamelenin arka planında yok edilme, bitirilme planları olduğunu görmekgerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde “İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti, “en tehlikeli ithal gıda maddeleri” listesinde “Türk fındığını”, kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle kara listeye alması,  aynı “bitirme” oyunların bir parçasıdır…

Daha dün Türkiye’nin fındık devi (2002 yılından bu yana fındıkta ihracat şampiyonu olan) Oltan Gıda’nın, İtalyan çikolata devi Ferrero Grubu’na satıldığı bir ortamda, (dünya fındık ekonomisini elinde tutan) İtalya’nın bu türden bir açıklamada bulunmasını, bir rekabet olarak görmek, fındığı ve getirilerini çok hafife almak demektir.

İklim koşulları ve nüfus yapısına göre Karadeniz’e en uygun olan Fındığın, sökülmesi yönünde teşvikte bulunanların (bir kez fındık bahçesi söküldükten sonra yeniden dikilip verim alınması 10 yılı buluyor) vetürlü alternatif ürünler sunarak, batının istekleri doğrultusunda,  tütünden sonra fındığı da bölge topraklarından ve bölge halkının hayatından çıkarmaya çalışanların, kime hizmet ettikleri çok iyi sorgulanmalıdır.

Milli ürünler üzerine yürütülen (özelleştirme ve dönüştürme) politikaların, bölge ekonomisini güçsüz bırakmanın yanında, halkın toprakla olan bağını, değerlerine ve geleneklerini de hedef aldığı bilinmelidir.

Çünkü bir zamanlar Tayyip Erdoğan’ın iddia ettiği gibi fındıktan sadece 270 bin aile değil, milyonlarca insan etkilenmektedir. Yılın belli zamanlarında fındık toplama amacıyla, kentlerden köylerine gelen insanların birbirlerine olan bağlılığıdır fındık.Karadenizlinin toprağa olan aşkı, bir avuç fındık muhabbetlerinden başlar.

Kısacası Karadeniz’de yaşamı fındıktan etkilenmeyen hiç kimse yoktur. Karadenizli hemşerisini, fındıkla, balıkla, çayla bulur. Bu bağın gücünü keşfeden batı, tütün damlarından sonra,  fındık harmanlarını da dağıtmak amacındadır. Bu bölgenin efendiliğini zayıflatacak, insanları evinden barkından ederek köklerinden koparacaktır.

Son zamanlarda Karadeniz bölgemizdeHES adı altında derelerimizin kurumaya terk edilmesi yanında, doğanın ekolojik dengesinin bozulması, “yeşil yol” projesinin yaylarımızın doğallığını yok edecek olması, benzeri fındık oyunu da bölgede fındığı yok edecek, Karadenizliyi daha da fakirleştireceği gibi göçer de yapacaktır.

Bunun olmaması için halkımızın oynanan oyunlarla, kimliğinin ve milli gücünün kırılması yönünde çalışıldığı gerçeğini bilmesi gerekir.

İnancım o ki Karadenizli, kimliğinden, değerlerinden, mimarisinden, tarihinden, renklerinden, tek bir taşından bilevazgeçmeyecek, özellikle aksi bir uygulama içinde olan yetkililere karşı gerekli duruşu gösterecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.