DOLAR
8,4008
EURO
10,1744
ALTIN
504,13
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...

​BAHARA GİRERKEN SURİYE IRAK..

​BAHARA GİRERKEN SURİYE IRAK..

Hasan KÜLÜNK Barzani ve PKK Kürt siyasal hareketinin iki alternatif yapısıdır, zaman ve zemine göre iyi polis kötü polis oynuyor paslaşarak ilerliyorlar. Bu husus hiç bir zaman unutulmamalıdır.
Türkiye’nin Irak’taki geleneksel sağlam müttefiki büyük Sünni Arap  aşiretler ve Türkmen varlığıdır. Gerisi geçici günlük alış verişlerdir.
Sünni şii ayırımı gözetilmeden Türkmen varlığı her alanda arkasında durulacak, sürekli, garanti edilmiş desteklerle ayağa kaldırılmalıdır.
Türkmenlerden oluşacak çekirdek askeri yapılanma her şartta kurulmalı ve adım adım Irak’ın bir parçası ve meşru bir kurumu olarak sahneye sürülmelidir.

Büyük devlet olabilme şartlarından biride çevredeki legal/illegal, dost/düşman bütün örgütlerin içine, merkezine, karar organlarına sızmaktır.
PKK ve türevleri dahil bütün grupların içine sızıp Türkiye’nin güvencesinde hür Ortadoğu hedefine götürecek her türlü yönlendirme ve kontroller yapılmalıdır.
Barzani ve Talabani’nin vaktiyle Kerkük’e girdiğinde ilk iş olarak tapu dairelerini yaktıklarını asla unutmamak gerekir.
Tapu dairesinin yakılmasındaki gaye Türkmen varlığının elindeki tapuları geçersizleştirmek idi. Bu konu bir kenarda çok özel olarak muhafaza edilmeli ve asla unutulmamalıdır.
Uzun vadeli gerçek gücümüz öne çıkarılırken ve sabırla inşaa edilirken sahadaki var olan aktörlerin konumları gözden kaçırılmamalı ve dengelerin lehimize konumlandırılmaya çalışılması çok yadırganmamalıdır.
ABD nin kuzey ırak harekâtı esnasında katlederek Oyun dışı ettiği “Şeyh Osman” grubunun  yerine Türkiye yanlısı/Türkiye’yle ilintili yeni gruplar oluşturmak ihtiyacı kafalardaki yerini daima muhafaza etmelidir.
Bilinen sekiz büyük grubdan oluşan PYD nin bölünerek ayrılacak bir kaç grubun Türkiye ile hareket etmesi, bunu istemek, buna hazır olmak zihinlerde canlı tutulmalıdır.
Sahada Barzani-Talabani başta olmak üzere her grupla kısa kısa da olsa anlık ittifaklar şeklinde de olsa ilişkiler, ittifaklar oluşturulmalı/oluşturulabilir/oluşturulmaktadır, ama bunlara asla bel bağlanamaz/bağlanmamalıdır/bağlanmamaktadır da.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.