Evet çok yazık!

Bu haber 21 Mayıs 2017 - 17:49 'de eklendi ve 701 kez görüntülendi.

Hasan Korkmaz

 

Sözcü gazetesine yapılan operasyon çok ses getirdi. 15 Temmuz’u fırsat bilen iktidarın muhalif her sesi kısma çabası dahilinde yaptığı baskıcı uygulamalar her yönden tepki çekmeye başladı.

 

Hakimlerin daha önce FETÖ hakim ve savcıların yaptığı gibi önlerine gelen tüm dosyalarda bütün şüphelileri tutuklu olarak yargılaması Türkiye’de adalet mekanizmasının sorgulanması sonucunu doğuruyor.  Son dönemdeki bazı tahliyelerin de AKP’ye birinci derece yakın kişiler için yapılması daha hakim önüne çıkmadan tutukluluğu sürenlerin yanında terazinin hileli olduğunu düşündürüyor.

Hiç şüphesiz ki FETÖ kadrolarının temizlemeden önce bir şekilde çok sayıda masum kişiyi örgüt üyesi gibi göstermeleri ortaya bir mağdur kitlesinin çıkmasını sağladı. Amaçları mümkün olduğu kadar çok insanı bu davalara muhatap ederek sistemi kitlemek ve acele ile kararlar aldırarak örgüt mensuplarını da en az zayiatla kurtarmak.

Sözcü gazetesine yapılan baskın ve tutuklamalara bu açıdan yaklaşmak gerekiyor. Özellikle basın sektörüne yönelik baskıcı tutumlar Türkiye’yi haklı davasında güç durumda bırakıyor.

İktidar yanlısı kalemlerin bile gözünden kaçmayan bu tutum ülkemizi dünya kamuoyu önünde suçlu göstermekte batılı basında bu konuda çok sert suçlamalar yayınlanmakta. Ülkemiz yalnızlığa, beceriksiz AKP kadroları yüzünden çok yalnızlığa itilmekte.

Sırf iktidarın şerrinden korunmak için saçma sapan tutuklamalar yapan hakim ve savcılar adalet sistemine büyük zarar veriyorlar. Geri zekalı yandaş yazarların üfürdüğü gazla yapılan operasyonlar sadece FETÖ’nün elini güçlendirmekte. Erdoğan çevresini saran yalaka katmanın etkisinden çıkmalı ve en kısa zamanda bu konuda tedbir almalıdır.

Yine Sözcü meselesine gelecek olursak iktidarın yılmaz savunucusu Nagehan Alçı’nın şu satırları dikkatle okunmalı: “Çok çok yazık! Yine gerçek anlamıyla, büyük harfle hukuk ve adalet değil, yargısal aktivizm galip geldi. Maalesef bu operasyon da Fetullah Gülen’in ekmeğine yağ sürmekten başka hiçbir işe yaramayacak

Unutulmasın ki adalet herkese lâzım. Zaman kaybetmeden FETÖ virüsü kazınmalı devlet de itibarını yeniden kazanmalıdır.  Yoksa daha çok yazık olacak..

Hasan Korkmaz
Hasan Korkmazhasankorkmazhasan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments