DOLAR
8,4008
EURO
10,1744
ALTIN
504,13
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...

TOPLUMSAL BUNALIM (DEPRESYON) VE MİLLÎ ŞUUR

TOPLUMSAL BUNALIM (DEPRESYON) VE MİLLÎ ŞUUR

Bülent Vedat AYDEMİR

 

 

Depresyon, kişilerde oluşan geniş kapsamlı bir ruh bozukluğu ve duygusal çöküntü olarak tanımlanır.

Depresyona giren kişiler genellikle hayattan zevk almazlar; amaç ve hedefleri olmadığından bunalım içinde yaşarlar.

Bu kişilerde karasızlık, isteksizlik, verdiği kararlarındaki güvensizlik, konsantrasyon eksikliği ve çaresizlik öne çıkan belirtilerdir.

Dolayısıyla depresyon kişiyi çepeçevre saran, hayatı çekilmez kılan ve onu sosyal hayattan koparan duygusal çöküntü durumudur.

Geçimsizlik, disiplinsizlik ve düzensizlik kişileri ümitsizliğe sek eder.

 

Toplumsal depresyon ise; Kişilerde oluşan bu olumsuz düşünce anlayışının diğer fertlere de yayılmaya başladığı, toplumun karamsarlık ve kötümserlik duygularına kapıldığı durumdur.

Kısır siyasi çekişmeler, iktisadi ve sosyal buhranlar adeta salgın hastalık gibi toplumun tüm fertlerini etkiler.

Yaşam kalitesinde görülen düşüşlerle birlikte belirsiz bir gelecek kaygısı, özgüvensizlik oluşur; güvenlik ihtiyacı zedelenir, parasal aktiviteler askıya alınır, ekonomi durgunlaşır.

Kısacası bireylerde olaylara karşı kötümser bir yaklaşım ve karamsar bir bakış açısı sergilenmeye başlar.

Kişiler, böyle bir ortamda, yani endişe duygusu ve manevi sıkıntılar içerisinde, içinde yaşadığı toplumun kısa zamanda felaketlere uğrayacağı kanaatine kapılırlar.

Psikologların ferdi ve toplumsal depresyonla ilgili tespit ve teşhislerini bu şekilde özetleyebiliriz.

Ülkemizde anti depresan ilaçların kullanımındaki inanılmaz artış, toplum olarak ciddi anlamda depresyon geçirdiğimizin bir göstergesidir.

 

***

 

Prof. Dr. Aydın Taneri “ Türk Devlet Geleneği Dün-Bugün”(Bilge Kültür Sanat yayınları) adlı kitabında; “toplumsal depresyon halinin kökenlerinin geçmişe, milletinin tarihine ait olayların benliğinde yarattığı fırtınalar olduğunu”belirtir ve “Bu durumda insan, toplumunun sonu için ümitsizlik, hayal kırıklığı, yurttaşlarına güvensizlik besler…

Bu, yabancı milletlere hayranlık; onların egemenliğini kabul, komünizm veya faşizm gibi yabancı ideolojilere kapılma, teslimiyet şeklinde tezahür eder ve sonuçlanır.” Tespitinde bulunur.

Prof. Dr. Aydın Taneri’ye göre; kurtuluş savaşında, bazı kimselerin Amerikan mandası istemesi; günümüzde de bazı kimselerin kökü dışarıda olan uluslar arası akımları benimsemesi ve yabancı modellerin örnek alınmasının istenmesi gibi fikirler bunalımdan kurtulmak için ileri sürülen “intihar” fikirleridir. Yabancı şahsiyetlere aşırı övgülerde ve hayranlık gösterilerinde bulunmak, onların söz ve eylemlerinden medet ummak aynı paraleldedir…”

Osmanlı İmparatorluğu’nun son iki yüzyıldaki bitkin durumu, Batı’nın teknik alandaki ileriliği ve bunun sonucu olan sosyal aşağılık duygusu kişinin benliğini yaralayan komplekslerdir.” (S;66-67)

 

Böyle bir zihni oluşum, diğer bir ifadeyle mensubu olduğu milletin millî ve manevi değerlerinden bihaber yabancı hayranlığına kapılmış kişiler ilk tepkilerini milliyetçi düşünce ve oluşumlara karşı verirler.

Yabancı hayranı kişilerin, kozmopolitenderunî / devşirmelerden hiçbir farkları yoktur.

***

Toplumsal bunalımın aşılabilmesi için öncelikle kişiye “kendine ve topluma güvenme duygusu” verilmesi gerekir. Bu ise kişiye kendi kültürünün benimsetilmesiyle, kendi kültürü ile beslenen bünyenin kuvvetlendirilmesiyle gerçekleşir.

Kendi kültürü ile beslenen kişiler, yabancı kültürlerle karşılaştığı veya bu kültürleri incelediği zaman kendi kültürlerinin noksanlıklarını tamamlar, yabancı kültürlerin sömürüsüne karşı kendi kültürünü korur ve karşısında ezilmez.

Kendi kültürü ile bilinçlenen kişiler yabancı metinlerin tercümesiyle elde edilen fikirler ithal etmekten ziyade, millî bir düşünce etrafında örgütlenerek, ülke sorunlarına millî çareler arayacaklardır.

Ancak bunu yaptıktan sonra çağdaş düşünce akımlarından, yabancı fikir ve ideolojilerden, kendi toplumu için faydalı gördüğü konularda yararlanma cihetine gidilebilir.

***

Türkler tarihte birçok devlet kurmuşlardır.

Toplumda birliğin sağlanamadığı, kendilerini var eden değerlerinden uzaklaşıldığı, yönetici diğer seçkinlerin yabancı hayranlığına kapıldığı ve millet olma bilincinin kaybolmaya başladığı dönemlerde Türk devletleri zayıflamış, hatta yıkılmıştır.

 

Bumin Kağan’ını kurduğu Göktürk devletinin, Süleyman Şah’ın kurduğu Türkiye Selçuklu devletinin ve Osman Bey’in kurduğu Osmanlı devletinin sona ermesinde bu hususların önemli etkilerinin olduğu bilinmektedir.

 

Türk Milletinin en büyük özelliği, sosyolojik anlamda, sürekli olarak bilinçaltında millî şuur taşımasıdır.

Millet varlığını tehdit eden olaylarla karşı karşıya kalındığı hallerde bilinçaltında var olan bu millî şuur her daim açığa çıkmış ve milletin yeniden toparlanmasını sağlamıştır.

En son olarak da, Osmanlı’nın son döneminde yaşanan büyük bunalım ve bozgunlardan sonra, bilinçaltında var olan millî şuur canlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yeniden toparlanılmıştır.

 

Günümüzde Türk tarihi ve Türk medeniyeti bütün yönleri ile bilinmektedir.

Yapılması gereken, tarihimizi ve medeniyetimizi iyi öğrenmek, hazine niteliğindeki geçmişimizi iyi değerlendirip, Türk milleti olarak, devlet, millet, ülke ve millî egemenlik kavramlarına sımsıkı sarılmaktır.

 

Türk Milliyetçiliğinin doktriner şekli olan Ülkücü yapılanmanın ana gayesi de aslında budur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.