DOLAR
8,4047
EURO
10,1808
ALTIN
507,39
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
23°C
Salı Gök Gürültülü
23°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...
OSMANLI, NEDEN GERİ KALDI? – 2 Safter TANIK “Doyum-tatmin-kendini üstün görme ve bunun hep böyle devam edeceğini sanma rahatlık-rehaveti; rahatlık-rehavette, geri kalışını getirdi. Bu nedenle; Kanuni dönemi, Osmanlı’nın hem zirvesi, hem de geri kalışının miladı oldu.  1595’e kadar genişlemesini sürdürmesi; gelişimi ile değil, geçmişin birikimi ve Avrupa’daki konjonktürle ilgilidir.”.  Üçüncü...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 12 Ahmet URFALI        Çünkü aşk, ab-ı hayattır. Surete can veren aşktır. Yunus, bu fermanı geçenin ve aşk mührünü alanın boyut değiştirdiğini, mevcut durumu içinde boyut kazandığını söyler.   Aliye Çınar 34. Bir ikindi vaktidir Sakarya’nın Porsuk’u konuk aldığı zaman Gölgelerin ötesinden gelir sancılı doğuşların müşfik sesleri Evcil...

BENİM ÖĞRETMENİM NE YAPACAĞINI İYİ BİLİR

BENİM ÖĞRETMENİM NE YAPACAĞINI İYİ BİLİR

H. Nurcan YAZICI

 

 

Milli Eğitim, müfredatı sil baştan düzenliyor. Atatürk’ün ve ilkelerinin derslerde işleniş kapsamı daraltılıyor. “Eğitimdir ki, bir ulusu ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır, ya da bir ulusu esaret ve sefalete terk eder.”

Öğretmenliğim süresince “ATATÜRK İLKELERİNİ” bütün müfredat konularının üstünde tutan birisi olarak inanıyorum ki, ülkemizin Atatürk ile başlayan “çağdaşlaşma yolculuğumuza” kimse engel olamayacak ve “milli ruh inancımızı” kimse bozamayacaktır.

Ulusa gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak zorundayız… Bir kitle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere gereksinim duyar.” diyerek Atamızın önemli bir sorumluluk yüklediği ÖĞRETMENLERİMİZİ saygıyla selamlıyorum.

Özellikle son yıllarda Atatürk’ün kademeli olarak, tarihimizden, toplum hafızasından ve okul müfredatlarından çıkarılması,  gelecek nesillerimizin “ilkesizleştirilmesi ve kimliksizleştirilmesi” çabalarına karşılık bütün ÜMİDİM ÖĞRETMENLERİMİZDE!

Bizler biliyoruz ki, ÖĞRETMENLİK SADECE BİR MESLEK DEĞİLDİR. Onlar geleceğimiz için canla başla mücadele veren, birer cumhuriyet neferleridirler.

Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister.”  ki yeni nesilleri, bu nitelik ve kabiliyette yetiştirecek olan yine onlardır.

Cumhuriyetin istediği  “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” ancak onların çabaları ile vücut bulacaktır.

Onlar binlerce yıl önceki kuralları bugün aynen uygulamaya kalkışanlarla, ilmin ve fennin dışında yol gösterici arayanlarla, yani cehaletle savaşmaktadırlar.

Öğretmenlerimizin bu mücadeledeki ilke ve ülküleri ise, gücünü Türk tarihi ve töresinden alan “ATATÜRK ilke ve inkılapları” olmaktadır.

 Her şey “Vatan ve millet sevgisi… Milli bağımsızlık ve özgürlük… Egemenliğin millete ait olması… Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine yükselmek… Milli kültürün geliştirilmesi… Türk milletine inançları… Laiklik, akılcılık, milli birlik ve beraberliğimiz…” için.

Şimdi birileri, Türkiye’yi çağdaş bir ülke hâline getirmek için en büyük yol gösterici olarak bilimi işaret etmiş olan ulu önder ‘ATATÜRK’ü, çocuklarımızdan ve eğitimimizden uzak tutmaya,  ilkelerini “ortak değerimiz” olmaktan çıkarmaya çalışıyor.

Belli ki tarihi yeniden, kendilerine göre yazma niyetinde olanlar, yeni bir yönetim anlayışı ve yol güzergâhı oluşturmak isteyenler var. Bu yüzden de amaçlarına engel olarak gördükleri, ortak değerlerimizi HEDEF almakta, yok saymaktalar.

Diyorum ya, ümidim öğretmenlerimizde.

Ülküsünün idrakinde ve sorumluluğunda olan öğretmenlerimiz var ya, işte onlara güvenim tam!

BİR ÖĞRETMEN OLARAK hiç şüphem yok ki onlar, “aklın ve bilimin” ışığında, “milli birlik ve egemenlik ruhuna” uygun PIRIL PRIL BİR GENÇLİK YETİŞTİRMEK İÇİN ne yapacaklarını, hangi müfredatı uygulayacaklarını ve kimin izinden gideceklerini çok iyi bilirler.

Atam izindeyiz!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.