Alman basınından flaş iddia! Prens Selman o şirketle anlaşmış

Bu haber 26 Kasım 2018 - 4:08 'de eklendi ve 584 kez görüntülendi.

Alman basını, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Alman kamuoyunda iyi bir imaj oluşturmak için bir danışmanlık şirketiyle çalıştığı iddiasında bulundu.

Pazar günleri çıkan Bild am Sonntag gazetesi, Suudi Prensin,  Almanya’da kraliyet ailesi hakkında olumsuz görüşleri engellemek için WMP adlı  danışmanlık şirketiyle 2015’ten bu yana çalıştığını yazdı.

Haberde, Prens Muhammed bin Selman’ın, ülkesinden modernizm ve  yenilikten yana bir isim olarak görüldüğü hatırlatılırken, ancak şu an çocukları  aç bırakan, güvenlik birimlerine göre muhaliflere işkence yapan ve vahşice  öldürten “eli kanlı” bir isme dönüştüğü kaydedildi.

Kraliyet ailesinin bu süreçte kamuoyunda imajının zedelendiği  gerekçesiyle söz konusu danışmanlık şirketiyle yüzbinlerce avroluk anlaşma  yaptığı belirtildi.

Habere göre, danışmanlık şirketi, Almanya’daki önemli gazeteci,  siyasetçi ve spor çevreleriyle Suudi Arabistan adına çeşitli temaslarda  bulunuyor.

“BÖLGEYLE İLGİLENENLERE TAVSİYELERDE BULUNUYORUZ”

Haberde, şirketin temas kurarak Suudi Arabistan lehine yönlendirdiği  öne sürülen Frankfurter Allgemeine gazetesi de iddiaları kesin bir dille  yalanladı.

İddialarda adı geçen bir diğer gazete Süddeutsche Zeitung da yaptığı  açıklamada, hiçbir editör ya da muhabirinin böyle bir konuda etki altında  kalmasının mümkün olmadığını bildirdi.

WMP şirketinin patronu Michael Inacker ise “yanlış bir şey”  yapmadıklarını savunarak, “Biz temelde kişilerle çalışmıyoruz. Biz bölgeye ilgisi  olan şirket veya kişilere tavsiyelerde bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Inacker, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden sonra da Suudi  Arabistan ile çalıştıklarını doğrulayarak, “Kaşıkçı cinayeti bir suçtur ve  aydınlatılması gerekir.” ifadelerine yer verdi.

Şirkette, eski Federal Maliye Bakanı Hans Eichel, Porsche şirketi eski  şefi Wendelin Wiedeking, Metro eski müdürü Eckhard Cordes ve Bild Gazetesi eski  genel yayın yönetmeni Hans Hermann Tiedje’nin danışman olarak çalıştıkları  bilgisi de paylaşıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al