ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
35°C
İstanbul
35°C
Sıcak
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
36°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

Doğu Türkistan

Doğu Türkistan

Hasan Külünk

 

Doğu Türkistan’da yoğunlukla yaşayan Uygurlar yalnız kalmamalı, yanlarında Türk dünyasının hâmisi olarak biz olmalıyız. ABD bu işin içine girdikçe Türkistan’daki zulmün artmasından başka bir sonuç alınmaz, zaman bunun böyle olduğunu acı tecrübelerle bize göstermiştir. Sürgündeki Türkistan hükümeti CIA’nın binasından çıkıp bir an önce Türkiye’ye taşınmalıdır. Ha ABD ha ÇİN Türk’ten gayrı dost yoktur ve olmayacaktır da.

Türkiyenin kıt imkânları dolayısıyla ulaşamadığı Türkistan Türklüğüne boşlukta rol çalan ABD nin müdahaleleri faydadan ziyade zarar üretiyorsa eğer, konu yeniden değerlendirilmeli hak, adalet arayışlarımız ABD den bağımsız yürütülmelidir.

Orta Asya’da yürütülen Suudi/vehhabi çalışmaları da ABD şemsiyesi altında gelişen aynı yapılanmanın farklı sahneleri olarak değerlendirilmelidir. Anti emperyal duruşta Çin’in yanında, insan hakları noktasında ısrarla Türkistanın yanında olduğumuzu Çin’le de açıkça konuşabilmeliyiz.

Çin öyle veya böyle Türkistan’ı işgal ve ilhak etmiştir, bu durum asla kabul edilemez/edilmeyecektir de. Doğu Türkistan’ın bağımsızlık mücadelesi zafere kadar devam etmeli/edecektir.

Bu uzun ve çileli yürüyüşte sabır ve hatasız strateji üretmek aynı oranda ehemmiyet taşımaktadır. Bir bağımsızlık harekâtının hazırlanması, yürütülmesi savhaları eldeki imkânlar, tarafların güçleri, psikolojik hazırlık vb. bütün kriterler dikkate alınarak yürütülmelidir. ABD güdümünde/desteğinde yürütülen çalışmalar öncelikle ABD menfaat ve politikalarını önceleyen karakterde olacağından çoğu zaman atılan taş ürkütülen kuşa değmemektedir. Hesapsız çıkışlar mevcut zararların ötesinde daha büyük acılar ve kayıplar getirebilmektedir.

Bu açıdan da olayı değerlendirmek ve yeni çıkış yolları aramak/üretmek durumundayız. Bir yandan Çin’le şu kadar ticaret yapıyoruz, öbür yandan on tane soydaşımızı Çin’in hatırına havaalanında bekletiyoruz. Elimizi zayıflatan en önemli Çin kozu bu insanların ABD ile işbirliği yaptıkları iddiasıdır. O zaman ABD yi devre dışı bırakıp Türkistan üzerinden ABD yayılmacılığı riskine karşı Çin’in yanında yer alıp karşılığında Türkistan’ın İnsan haklarının sağlanmasını talep etmeliyiz. Bu hamlenin yolları aranmalı en azından bu istikamette kapı aralanmalı böylece masada yer bulma şartları hazırlanmalıdır.

Denize düşen yılana sarılır misali sürgündeki Doğu Türkistanlılar sürgünde yaşadıkları ülkelerde kimi Çin kimi ABD’den menfaat umarak/elde ederek onların güdümüne girmekte, kimide çeşitli adlar altında oluşan STK larda toparlanmaya çalışmaktadır. Bütün bu yapılanmalar çeşitli etkilerle dağınık kalmakta sonuç odaklı ortak amaçlı tek yapıya dönüşememektedir.

Bu tür mücadeleler bir devletin himaye ve yönetiminde olmadığı sürece asla başarı şansı olmaz. Gerek Çin gerek Batı ve ABD Türkistan meselesinde asla samimi değildir. Türkiye ise kendi konumu ve uluslararası dengeler dolayısıyla bu alana yeterli derecede emek ayıramamaktadır.

Unutulmamalıdır ki nihai hamle ve çıkış yolu eni sonu Türkiye ile olabilir/olacaktır. Konuyla ilgili bütün samimi aktörler yüzlerini Ankara’ya dönmeli, Ankara’nın oyuna girebilmesinin şartlarını hazırlamaya gayret etmelidir. Bu gayretlerin başlangıcı da ABD etkisinden çıkmaktır. Ancak o taktirde Türkiye’nin devreye girmesi, en azından insani boyutları itibariyle meseleye sahip çıkmaya teşebbüs etmesi mümkün olabilecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.