Kerç boğazı sorunu nedir? İlk ne zaman ortaya çıktı

Bu haber 26 Kasım 2018 - 17:49 'de eklendi ve 686 kez görüntülendi.

Rusya ve Ukrayna arasında gerilime neden olan Kerç Boğazı sorunu geçmiş yıllara dayanıyor. 4 yıl önce başlayan Kerç Boğazı sorununda son olarak dün sabah saatlerinde ilk ateş Rus gemileri tarafından açıldı. Peki Kerç boğazı sorunu nedir ilk ne zaman ortaya çıktı?

Rusya ve Ukrayna arasında gerilime neden olan olayın ilk fitili Kırım’da ateşlendi. 2014 yılında Rusya’nın Kırım topraklarını kendine kattığının duyurulmasının ardından süreç başladı. Dün sabah saatlerinde Rus savaş gemileri tarafından açılan ateş ile Karadeniz’de gerginlik yeniden yükseldi. Karadeniz’e açılan kapı olarak bilinen Kerç Boğazı üzerine inşaa edilen köprü’nün yapımı bu yılın Mayıs ayında tamamlanmıştı. 

KERÇ BOĞAZI SORUNU

Rusya, 16 Mart 2014’te Kırım’ı topraklarına kattı. Ardından 16 Mart 2014’te yapılan ve yaklaşık 250 bin Müslüman Kırım Tatarı’nın boykot ettiği referandum sonucuna dayanarak Rusya tarafından ilhak edilmişti.

Yüz binlerce Kırım Tatarı 1944 yılında Sovyet lideri Stalin tarafından anayurtları olan Kırım’dan sürgün edilmiş, yerlerine Ukraynalı ve Rus nüfus yerleştirilmişti.

Azak Denizi ve Kerç Boğazı 2003 tarihli bir anlaşma ile Ukrayna ve Rusya’nın ortak karasuları olarak belirlenmiş olsa da, Moskova’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle boğazın ve iç denizin giriş ve çıkış kontrolü tamamen Kremlin’in eline geçmiş durumda.

Rusya, Kerç Boğazı üzerine inşa ettiği köprünün açılışını ise bu yılın Mayıs ayında yaptı.

Batılı ülkeler, Kırım’ın ilhakı nedeniyle Moskova yönetimine yıllardır yaptırım uyguluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al