Son dakika | ABD’den kritik Türkiye açıklaması! Amaçları ne?

Bu haber 28 Kasım 2018 - 1:55 'de eklendi ve 596 kez görüntülendi.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Sen Ryan, Suriye sınırında kurulacak gözlem noktalarının amacının Suriye’den kaçıp Türkiye’ye girmeye çalışacak terör örgütü DEAŞ’ın militanlarını  durdurmak olduğunu söyledi.ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Sen Ryan, ‘ABD kuvvetleri, Orta Fırat Vadisi’nden kuzeye, Türkiye’ye kaçacak  olan DEAŞ militanlarının kaçış yollarını kapatmak üzere Suriye’nin kuzeydoğusunda  gözlem noktaları kuruyor. Bu gözlem noktaları aynı zamanda daha fazla şeffaflık  ve Türkiye’nin DEAŞ unsurlarından daha da iyi korunmasını sağlayacak. Bu  operasyonlara ilişkin (ABD) Dışişleri Bakanlığı ile koordinasyon yaptık ve  Türkiye’yi bilgilendirdik. (YPG/PKK’nın siyasi kolu PYD’nin, ABD ile İran’a  karşı bir yıllık bir anlaşma yaptığı açıklamasına ilişkin) SDG’yi daha önce  eğittik ve Orta Fırat Vadisi’ndeki başarıları da bunu kanıtladı ancak şu anda  herhangi bir fiziksel anlaşmayı takip etmiyoruz.’ dedi.

Albay Ryan, video konferans yöntemiyle ABD Savunma Bakanlığına  (Pentagon) bağlanarak, Irak ve Suriye’de devam eden DEAŞ karşıtı operasyonlara  ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Albay Ryan, Türkiye ile ABD’nin Münbiç’te yürüttüğü ortak  devriyelerin, terör örgütlerinin bu bölgeye girmesini engellediğini ve bölgenin  iyileşmesine katkı sağladığını kaydetti.

ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğu sınırına gözlem noktaları kuracağını  hatırlatan Ryan, şunları söyledi:

“ABD kuvvetleri, Orta Fırat Vadisi’nden kuzeye, Türkiye’ye kaçacak  olan DEAŞ militanlarının kaçış yollarını kapatmak üzere Suriye’nin kuzeydoğusunda  gözlem noktaları kuruyor. Bu gözlem noktaları aynı zamanda daha fazla şeffaflık  ve Türkiye’nin DEAŞ unsurlarından daha da iyi korunmasını sağlayacak.”

AA muhabirinin, “ABD’nin, bu gözlem noktaları konusunda SDG ismini  kullanan YPG/PKK’ya danışıp danışmadığına” ilişkin sorusuna Ryan, “Hayır, bu  operasyonlara ilişkin (ABD) Dışişleri Bakanlığı ile koordinasyon kurduk ve  Türkiye’yi bilgilendirdik çünkü bunlar Türkiye sınırında olacak.” yanıtını verdi.

Ryan, sınır bölgesinde kaç gözlem noktası kuracakları konusundaki soru  üzerine, şu anda sadece bazı noktaları tespit ettiklerini, henüz herhangi bir  gözlem noktası kurmadıklarını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın gözlem noktaları konusundaki  tepkisi hatırlatılarak bu gözlem noktalarıyla YPG’nin korunmasının da hedeflenip  hedeflenmediğine ilişkin soruya ise Ryan, “Bu, Suriye’nin kuzeydoğu bölgesinin  güvenliğini sağlamaya yöneliktir ve Türkiye’nin kaygılarını da dikkate alır.  Dolayısıyla bu önemlidir. Onlar hem NATO ortağı hem de Koalisyon ortağıdır.”  cevabını verdi.

Albay Ryan, Türkiye’nin bu konuda onayının alınıp alınmadığına ilişkin  soru üzerine “Türkiye bu konuda tamamen bilgilendirildi.” ifadelerini kullandı.

Mattis, gözlem noktalarının Türkiye’yi bilgilendirmek için  kurulacağını söylemişti

ABD Savunma Bakanı James Mattis, geçen hafta ABD’nin Suriye’nin  kuzeydoğu sınırına gözlem noktaları kuracağını açıklamış ve bu gözlem  noktalarının, Türkiye’ye yönelik herhangi bir tehdide karşı Türkiye’yi  bilgilendirme amacıyla kurulacağını iddia etmişti.

Bu noktaların kurulması konusunda Türkiye’ye danışacakları ve Türkiye  ile iş birliği içinde olacaklarını öne süren Mattis, diğer taraftan, “Bu (gözlem  noktaları planı), Orta Fırat Vadisi’nde savaşanların savaştan çekilmemesini ve  coğrafi halifelikten geriye kalan kısmını bitirmeye devam etmelerini sağlamak  üzere dizayn edilmiştir.” ifadesini kullanmıştı.

Milli Savunma Bakanı Akar, bu konudaki rahatsızlığını dile  getirerek, ABD’li muhattaplarına bu konuda tepkilerini gösterdiğini aktarmıştı.

Akar, “ABD askerleri tarafından Suriye sınırına kurulacak gözlem  noktalarının ülkemizdeki algıyı son derece olumsuz etkileyeceğini, burada, ‘ABD  askerleri bir şekilde terörist YPG’lileri koruyor, onları perdeliyor’ şeklinde  bir algıya sebep olabileceğini görüşmelerimiz sırasında dile getirdik. Görüşmeler  sırasında hem askeri hem sivil muhataplarımıza çeşitli şekillerde  rahatsızlığımızı tekrar tekrar ifade ettik.” demişti.

Suriye’nin kuzeyinde terör ordusu

Albay Ryan, YPG/PKK’nın siyasi kolu PYD’nin, ABD ile İran’a karşı bir  yıllık bir anlaşma yaptığı ve bu anlaşma kapsamında  ABD’nin 30 bin kişiyi  eğiteceğine ilişkin açıklamasını yalanlayarak, böyle bir anlaşmaya varılmadığını  söyledi.

Ryan, “SDG’yi daha önce eğittik ve Orta Fırat Vadisi’ndeki başarıları  da bunu kanıtladı ancak şu anda herhangi bir fiziksel anlaşmayı takip etmiyoruz.”  diye konuştu.

Pentagon da yalanladı

PYD’nin açıklamasına ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Pentagon  sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson ise “Spesifik sayıda bir kuvvetin  eğitilmesine ilişkin herhangi bir mutabakat yok.” dedi.

Robertson ayrıca örgütle yapılan iş birliğinin içinde İran ile  mücadelenin yer almadığını ve amaçlarının DEAŞ’ı kalıcı olarak bitirmek olduğunu  öne sürdü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments