MEB’den ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ mesajı

Bu haber 03 Aralık 2018 - 1:16 'de eklendi ve 518 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) engellilerin özel eğitiminden rehabilitasyonuna kadar birçok alanda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye gayret gösterdiği bildirildi.

MEB’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yapılan yazılı  açıklamada, Bakanlığa bağlı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü  tarafından bin 264 özel eğitim okulunda 51 bin 436 öğrenciye eğitim verildiği  ifade edildi.

Türkiye genelinde, 238 rehberlik ve araştırma merkezi aracılığıyla  öğretmen, öğrenci ve velilere eğitsel, kişisel ve mesleki rehberlik hizmetleri,  269 bin 204 özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciye kaynaştırma/bütünleştirme  yoluyla, okula gidemeyecek durumda olan 9 bin 251 öğrenciye evde, bin 87  öğrenciye hastanede eğitim imkanı sunulduğu bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Engellilerin yaşadıkları sorunlar, sadece engellileri değil, toplumun  tüm kesimlerini yakından ilgilendirmektedir. Bakanlığımız, bu bağlamda özel  eğitimden rehabilitasyona kadar birçok alanda üzerine düşen sorumluluğu yerine  getirmeye gayret göstermektedir. Bu kapsamda, ayrıca Özel Eğitimi İyileştirme  Projesi kapsamında 405 meslek edinme atölyesi ile 108 özel eğitim sınıfının  fiziki alt yapıları iyileştirilmiş, donanım ve materyal eksiklikleri giderildi.  Türkiye – Balkanlar Özel Eğitimde Tecrübe Paylaşımı Projesi kapsamında Bosna  Hersek’te bulunan 16 özel eğitim okuluna 10 meslek edinme atölyesi, 5 özel eğitim  sınıfı ve 1 uygulama evi yapılmıştır. Bu okullara ülkemizdeki özel eğitim meslek  okullarında üretimi yapılan 24 çeşit öğretim materyali gönderildi. Özel eğitim  ihtiyacı olan öğrencilere temel yaşam becerileri kazandırmak amacıyla özel eğitim  uygulama okullarına 85 uygulama evi yapıldı. Bakanlığımız, engelli çocuklarımızın  toplumsal hayatta etkin bir birey olarak rol alabilmesi için eğitimden spora  kadar her türlü faaliyetlerini sürdürmektedir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al