Pentagon sosyal medyadan duyurdu! ABD askerleri Suriye’den…

Bu haber 29 Aralık 2018 - 8:49 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

ABD Savunma Bakanlığı’nca (Pentagon), ABD’nin bundan  sonra Suriye’de koalisyona vereceği desteğin, askerlerinin bu ülkeden kontrollü  şekilde çekilmesine yönelik olacağı açıklandı.

Pentagon’un sosyal medya hesabından, Suriye’den çekilme kararına  ilişkin paylaşımda bulunuldu.

Bakanlığın paylaşımında, “ABD’nin Suriye’de koalisyona verdiği  desteğin bundan sonraki aşaması, kuvvetlerin güvenliğini sağlamak üzere tüm  tedbirleri alırken, iyi düşünülmüş, karşılıklı desteğe dayanan ve kontrollü  çekilmeye yöneliktir.” ifadesine yer verildi.

Son dakika | ABD’den ‘Münbiç’ açıklaması! O haberler yalanlandı…

Pentagon’un bu açıklaması, ABD’nin, bölgede artık operasyonlara katkı  sağlamayacağı yorumlarına neden oldu.

Pentagon’un açıklamayı neden yaptığı tam olarak anlaşılamasa da konuya  ilişkin AA muhabirine konuşan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, bunun  nedeni hakkında “Sosyal medyada kuvvetlerimizin güvenliğine vurgu yaparak,  düzenli ve koordineli bir şekilde çekilmeye odaklandığımızı kayda geçirmek  içindir.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, bir süre önce DEAŞ’ın yenilgiye  uğratıldığını ve ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamıştı.

Washington’da büyük tartışmalara yol açan bu karar, ABD Savunma Bakanı  James Mattis’in istifa etmesine neden olmuştu.

İlk olarak Amerikan medyasında yer alan çekilme iddialarını yalanlayan  Pentagon, daha sonra Beyaz Saray’ın yazılı açıklaması ile ABD’nin çekilme  sürecine girdiğini ifade eden bir açıklama yayımlamıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments