DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

ÇOCUKLARA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

ÇOCUKLARA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK
08.09.2019
0
A+
A-

ÇOCUKLARA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

Bütün eğitimcilerin, çocuklara yaptığı ortak tavsiyedir kitap okumak. Öğretmenler, ödevlerden önce kitap okunmasını tavsiye ederler öğrencilerine. Kitap okuyan öğrencilerin, akademik başarısının okumayanlara göre daha yüksek olduğunu ortaya koyan araştırma sonuçlarından da hareketle; özellikle küçük yaşlarda çocuğa kazandırabilecek en önemli olumlu davranışlardan biri de kitap okuma alışkanlığıdır.
Çünkü, “Kitapsız büyüyen çocuk, susuz büyüyen ağaca benzer.”

Kitap okumak, çocukların sorun çözme becerisini geliştirdiği ve hayal gücünü zenginleştirdiği gibi, Türkçeyi doğru kullanmalarına da katkı sağlar. Maksim Gorki’nin ifadesiyle “Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek; yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır.”

İnanan ve düşünen herkesin bildiği gibi, Yüce Kitabımız da “Oku” emriyle başlar.

Peki, çocuklara kitapları sevdirmek, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için anne-babalar neler yapılmalıdır?

Kızım, henüz 2-3 yaşlarındayken eşim ya da ben, Ona masal okurduk. Çocuk, kitapla ne kadar erken tanışırsa, kitaba olan ilgisi de o kadar erken başlar. Tıpkı bizim Ona yaptığımız gibi, şimdi 11 yaşındaki kızım Ecrin de, 4 yaşındaki kardeşi Oğuz Kağan’a masal okuyarak, Ona kitapların gizemli dünyasını açmaya çalışıyor.

Çocuklara kitap okumak, hele hele okuduğunuz hikâye ya da masalı, ses ve mimiklerle cazip hale getirmek, çocuğun okuma isteğini ve kitaba olan sevgisini daha da artıracaktır.

Okul öncesi dönemden başlayarak, çocuk dergilerine abone olmanız da bu açıdan olumlu katkı yapacaktır. Mesela bu hafta, Tübitak tarafından yayınlanan “Bilim Çocuk” ve “Meraklı Minik” Dergileri geldi kargoyla. Kızım, her sayıda ayrı merak uyandıran konusuyla, Bilim Çocuk Dergisini heyecanla alırken, oğlumun “Yaşasın! Dergilerimiz gelmiş” demesi beni inanılmaz mutlu etti.

Çocuklar, siz ya da öğretmeni istiyor diye kitap okusalar bile, kendi istemedikleri sürece, kitap okumayı alışkanlık haline getirmeleri ve davranışa dönüştürmeleri çok mümkün değildir. Bu yüzden, çocuklara, kitapların hayatı anlamlandırmaya yardımcı olduğunu göstermemiz gerekmektedir. Bunun için, önce kendinizin okuması, çocuğa rol-model olmanız lazım. Çocuk, ideal olarak gördüğü, öğretmenini, annesini, babasını okurken gördükçe, kitap okumaya daha istekli olur.

Mesela günlük okuma saati uygulaması… Anne-babaların, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma adına yapabileceği en güzel etkinlik bu olsa gerek. Bunu yapan ailelerdeki çocuklar elbette kitaplara karşı daha istekli oluyorlar.

“Kitaplıklar aklın tedavi yerleridir.” (Scilus)
Kitap okuma saatinin yanında, evde, çocukların ilgisini çekecek kitapların da bulunduğu bir kitaplık oluşturmak gerekiyor. Çocuğun severek okuyacağı kitap ve dergileri, kolay ulaşabileceği bir kitaplıkta toplamak, hatta yapılabilirse kitaplıkta kendine ait bir raf olduğunu bilmek, çocuğun kendini özel hissetmesi, kitapları sahiplenmesi ve okuma aşkına ulaşmasında basamak görevi görecektir.

Sanırım kızımın okuma yazmayı yeni öğrendiği zamandı. Ben, kitaplarını kendine özel hale getirsin ve kitaplara ilgisi artsın diye, üzerinde kızımın adının yazdığı bir kitap kaşesi yaptırmıştım. Kitaplara dair böyle küçük adımların, çocukların motivasyonunu artıracağını düşünüyorum.
Bunun yanında, gerek çocuğunuzla konuşurken gerekse onun sizi dinlediğini düşündüğünüz arkadaş sohbetlerinizde, kitaplardan alıntılar kullanabilirisiniz. Çünkü bu alıntılar, sözünüzü kanatlandıracak ve okuduklarınızın, konuşmanızı da güzelleştirdiğini çocuğunuz da fark edecektir.

Çocuğunuz bir kitabı bitirdiğinde, o kitaba dair size anlatacaklarını can kulağı ile dinleyin, etkilendiğiniz bölümleri çocuğunuzla paylaşın. Paylaşın ki, O da tıpkı sizde gördüğü gibi, okuduklarını paylaşmanın etkileyici gücünü hissetsin. Böylece kitap okumaya daha da hevesli olacaktır.

Günümüzde; dijital ortam, internet ve sosyal medyanın hayatımızdaki yeri düşünüldüğünde, o renk cümbüşü ve ekran hareketliliğinin yanında kitapların dünyasının büyülü olduğunu çocuklarımıza hissettirmek zorundayız. Sosyal medyayı kullanan çocuklar için, onların kitapla bağı sürsün diye, kitap tanıtım sayfaları ve kitapla ilgili sizin de onayladığınız hesapları takip etmesini sağlayın. Hatta bizim yaptığımız gibi, bir okur sayfası ya da kitap sever profili oluşturup, çocuğunuzla okuduğunuz kitapları sosyal medyada paylaşabilirisiniz. Bu da kitap sevgisi kazandırmak için bir yol olabilir.

Bütün bunları yaptığınızda, göreceksiniz ki çocuğunuz kitaplarla iç içe olacak ve hayatı doğru okuması ve anlamlandırması için verdiğiniz emeği boşa çıkarmayacaktır.

Çocuklarımızın yani yarınlarımızın mutlu, kut’lu ve huzurlu olması dileğiyle…

Hüseyin HATIL