DOLAR 28,8592 % -0.25
EURO 31,5784 % -0.63
STERLIN 36,5138 % -0.61
FRANG 32,9891 % -0.36
ALTIN 1.890,81 % -0,56
BITCOIN 1.093.882 -0.913

KIZILELMA’NIN YENİLMEZ SAVAŞÇISI, KÜRŞAT RUHLU ALİ METİN’İN HİKÂYESİ

Yayınlanma Tarihi :
KIZILELMA’NIN YENİLMEZ SAVAŞÇISI, KÜRŞAT RUHLU ALİ METİN’İN HİKÂYESİ

Ölüm ayrılık mı yoksa bir vuslatın ilk adımı mı? Ya da öldükten sonra “ülkücüydü” deniliyorsa bu, yaşamaya devam etmek değil de nedir?

*Ali Temur

KIZILELMA’NIN YENİLMEZ SAVAŞÇISI, KÜRŞAT RUHLU ALİ METİN’İN HİKÂYESİ

Gazi Karabulut

Zigana’nın etekleri, zirvelerini kıskandıracak kadar sert ve karlıydı. Bir gün önce yağan karla kapanan yol, zor da olsa açılmış ama Trabzon yolunun sağını ve solunu yer yer kar tepeciklerine dönüştürmüştü. Zirveleri aşarak devam eden yol, Harşıt Çayı kadar hırçın, Kelkit Yaylaları kadar sarp görünüyordu. Akşam Kelkit’te vedalaşmadık bir gönül dostu bırakmayan Ali Metin, aynı tutumunu yol boyunca devam ettirmişti. Köse, Gümüşhane, Torul…

“Gelmelisin.” demişlerdi.  Cumartesi büyük miting vardı ama yine de “Gelmelisin.” denilmişse gitmeliydi. Bugüne kadar ülkü uğruna hangi daveti geri çevirmişti ki buna “hayır” diyebilsin. “Trakya’ya…” demişler, gitmiş, “Korkuteli seni bekliyor.” demişler koşmuş. “Amasya davet ediyor.” diye haber salmışlar yeni evlendiğini unutarak ulaşmış hem de günlerce öğrenci evinde kalmış, onlarla yer sofrasına oturmuş, dert sofralarına ortak olmuş.

 “İlçemizde Ocak açılışı var.” demişler, belediye otobüsü ile ayakta yolculuk yaparak açılış yapmış. Gittiği bir başka konferansta, babasını aramak için avcunda birkaç jeton ile telefon kulübesi aramış. “Neden Ocak’ın telefonundan aramadınız?” denildiğinde “Ocağın telefonu beyt’ül maldır. Babamı oradan arayamazdım.” demiş.

 “Doğubayazıt’ta programa çağırıyorlar.” denilmiş, “Parası pulu var mı yok mu? Kış kıyamette ulaşılabilir mi ulaşılamaz mı? Terör örgütü yol keser mi kesmez mi?” diye düşünmeden üstelik de borç para alarak varmış, karanlık bir gecede kurşun vızıltıları altında Ülkücü Hareketin dününü, bugününü ve yarınlarına ait kızılelmasını anlatmıştı.

İşte bu kez de Kelkit’ten, Trabzon havaalanına ulaşarak İstanbul’a gitmek için yanında Köse İlçe Başkanı Köksal Bey ve yine Köse’den bir gönüldaşı ile emanet bir arabayla yola düşmüşlerdi. Yol bir yükseliyor, bir viraj oluşturuyor, kah iniş kah yılan gibi kıvrılış ile uzadıkça uzuyordu.

Köksal “Şu inişi de atlattık mı gerisi kolay başkanım.” dedi. Zigana’nın zirvesi geçilmişti. Başar köyünün hizasına kadar varmışlardı. Az sonra Maçka istikameti görünürdü. Eh, iniş de başladı işte.

Ali Metin, arabanın içinden Zigana’nın karlı yaylalarını seyrediyor, bir yandan da sağ taraftaki derin uçuruma bakıyordu. Ne kadar da derin bir vadiydi.

Ağaçlar gelinlik giymiş kız gibiydiler. Bembeyaz örtüleriyle inanılmaz güzel görünüyorlardı. Güneş ışıkları karların üzerine vurdukça ışıl ışıl bir görüntü insanın içine farklı bir ferahlık katıyordu. Bu ne temiz, ne hoş bir manzaraydı.

 Bir uçurumun kenarındayız ama manzara alabildiğine muhteşem, diye düşündü.  Uçurumun kenarındayız, ifadesi, adaylığının kesinleştiği geceyi hatırlattı.

“Sen hem ülkenin içine sürüklendiği uçurumdan bahsedeceksin hem de sorumluluk almaktan kaçacaksın. Olmaz böyle.” demişlerdi.

 “Siyaset bildiğiniz gibi değil, temiz kalmak için, kirlenmemek için, ben diyarlardan diyarlara koşmayı, ülkülerimizi anlatmayı seçiyorum.” dese de ısrarlar ve karar mekanizmasında bulunmanın önemine yapılan vurgular neticesinde istişareden çıkan sonuca uymak zorunda kalmıştı.

 O gün, Kelkit’te teşkilatın içi arı kovanı gibiydi. Herkes bir şeylerle uğraşıyor ve şevkle çalışıyordu. Ali Metin’in adaylığının “O daha çok genç.” denerek engellenmeye çalışıldığı haberine pek itibar eden olmamıştı. “Genel Merkezden arayacaklar.” sözü de çok kabul görmediği için herkes büyük miting hazırlığı ile uğraşıyordu. O yüzden telefonun çaldığını da pek duyan olmadı. Telefona en yakın isim olan Harun’un ahizeyi kaldırması ile hazır ola geçmesi bir oldu. Onun bu davranışı herkesin telefona dikkat kesilmesine sebep oldu. Telefonun diğer ucundaki ses “Ali Metin orada mı? Başbuğ’um görüşecek.” diyordu.

Telefonu aldığında Başbuğ hâl hatır sorduktan sonra mesele anlaşılmıştı. Nefesler tutulmuş ve son kararın ne olduğu bekleniyordu.

O sırada Harun, birden yanındaki masada duran boş kartonlardan birini kaptığı gibi keçeli kalemle bir şeyler yazmaya başladı. Kartona büyük harflerle “Başbuğ’um, Kelkit’ten Gümüşhane’ye, Torul’dan Şiran’a, Köse’ye kadar bütün Gümüşhaneliler milletvekilliğimizi tebrik etmeye başladılar. Halkın ve diğer siyasilerin de desteği tam.” gibi sloganları yazıp Ali Metin’e gösteriyor, o da bunları uygun cümlelerle karşıya aktarıyordu.

Nihayet ahizeden gelen “Hayırlı olsun evladım, gözlerinizden öpüyorum.” sözlerinin ardından teşkilatta sevinç çığlıkları duyulmuş ve herkes büyük bir şevk ile işe koyulmuştu.

Belli belirsiz tebessüm etti Ali Metin.

Tam bu sırada Köksal’ın “Bu tır yolu ortalamış geliyor.” demesi ile yola baktığında Trabzon istikametinden gelen bir tırın yoldaki karları savurarak Gümüşhane’ye doğru yol aldığın gördü. Tır, kendi şeridine geçmiş, ancak kaymaktan da kurtulamamıştı. Adeta yolun yarısından fazlasını kaplamıştı. Durumu kurtarmak amacıyla tırın arka yan kısmından geçmeye çalışan Köksal, uçurumdan aşağıya doğru, ıslak yolda sağa sola kayarak giden arabanın kontrolden çıkmasıyla sağ taraftaki 300-350 metrelik uçuruma yuvarlanmaya başladı. Arabadaki üç kişi, üç beş saniyeyi bulmayan bir sürede, yuvarlanan arabadan beyaz ve siyah görüntüler haricinde bir şey hatırlayamadılar.

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi ve KTÜ Öğrenci Derneği 2. Başkanı Yıldırım, dersten çıkıp dalgın dalgın yürürken içinden “Metin Ağabey uçağa bindi mi acaba?” diye düşündü. Geçen gün üniversitede, dernek adına bir konferans için davet etmiş ve cuma günü uçağa bineceğini öğrenince de havaalanında görüşme talebinde bulunmuştu.   Ali Metin “Üniversitede düzenlenecek bir etkinliğe katılmaktan memnun olurum.” diyerek İstanbul programının dönüşü için tarih belirlenebileceğini söylemişti. Yıldırım, bir yandan bunları düşünürken derneğin önüne kadar geldiğini fark etti. Dernekten içeriye adımını attığında telefona bakan arkadaşının “Ali Metin mi?” dediğini duyunca konuşmalara dikkat kesildi. Arkadaşının meseleyi çözemediğini anlayınca telefonu istedi. Karşıdan duydukları ile adeta olduğu yerde donup kaldı.

“Ali Metin, ağır bir trafik kazası geçirdi. Numune Hastanesinden Tıp Fakültesine acil olarak…” Gerisini dinlemedi bile. Derneğe girmesi ile çıkması bir oldu. Koşarak Tıp Fakültesinin aciline gitti. Aralığın soğuğunda, ter içinde kalan vücudu adeta yaz mevsiminde buharlaşan deniz gibi olmuştu.

                Fakülteye vardığında, Ali Metin Ağabey’in yoğun bakımda olduğunu, Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırmalar Kulübü Başkanı, çiçeği burnunda doktor adayı Alperen Ali’den öğrendi.  Alperen Ali, durumun hiç de iç açıcı olmadığını söylerken ulaşabildikleri her yere haber salmaya çalıştılar. Kısa bir süre içinde fakültenin önü, ana baba gününe dönmüştü.

Ama, işte o an…

 Yoğun bakımdan çıkan doktorun yüz hatlarından müjdeli bir haber almak için, Yıldırım’ın gözleri, ona çevrilmişti.  Ancak, görüntü pek de öyle değil gibiydi. Hiç olmazsa “Ağır yaralı ama ölüm tehlikesini atlattı.” demesini bekledi. Sanki bir iki saniye birkaç asra dönmüş ne doktor konuşuyor ne de ikisinden bir “çıt” sesi çıkıyordu. Doktor saatine baktı. Bu bakış, neyin işaretiydi?

Yoksa…

Gayriihtiyari o da saati kontrol etti. Kaç olduğunu anlamakta zorlandı. Galiba 14.45’i gösteriyordu. Ama bir kıymeti yoktu saatin. Peki öyleyse doktor neden saatine baktı ki? Ya da bu yüz hâli neydi böyle?

Doktor vazifesini yapmalıydı.

O, sadece “Ali Metin’in yakını mısın?” demişti.

Yakını da ne demek?

Ülküdaşlık, karındaşlıktan daha ileri seviyede bir akrabalık değil miydi?

Şimdi tutmuş bu doktor, “Yakını mısın?” diye soruyor.

Biraz kekeler gibi oldu.

“Çok yakınıyım, iyi tanırım.” diyebildi.

Bunun üzerine doktor cümlelerini tane tane kurdu:

“Nabız yok…

Solunum yok…”

Başka bir şeyler söyledi mi duyamadı…

 Zaten duymak istediğinden de emin değildi.

……….

“… Başınız…”

“Kıyamet mi kopuyordu?

Bu nasıl bir hâldi?

O, kara yağız, edep abidesi, inandığı gibi yaşayan, yaşatma ideali için çırpınan, diyarlardan diyarlara koşan…

Artık bu dünyaya veda mı etmişti?

O sırada Alperen Ali de gelmiş ve izahı mümkün olmayan hâle şahitlik etmişti. Bir ülkü devi, dünyaya veda ediyordu. Acaba hangi hâldeydi. Alperen Ali,” Gel reis, başkanımıza vazifemizi layığı ile yapalım.” diyerek yoğun bakımdan içeriye girdiler.

Vay dünya vay…

Vay iyileri alan dünya vay…

Dünyaya sığmayan o Ali Metin, şu uyduruk sedyeye mi sığmıştı?

Kıtaların fethini hayal eden, kızılelma aşkıyla yolları yollara ekleyen Ali Metin, artık kızılelmanın başbuğları ile mi buluşmak için yolcu olmuştu.

Yıldırım, sedyenin üzerindeki örtüyü hafiften kaldırdı.

Ali Metin Ağabey ölü müydü şimdi?

Yoo…

Hiç de ölü gibi durmuyordu.

Evet evet…

İşte her zamanki gibi insanın içini ısıtan tebessümü ile gülümsüyordu.

Ölü, denilen hiç böyle olur mu?

Bildiğin Ali Metin Ağabey işte…

Her zamanki gibi umutla tebessüm ediyor…

Vay gülüşüne kurban olduğum…

Yoksa cennet bahçelerinde kızılelmanın yolbaşçıları ile bir seyrangâh kurdun da onun için mi bu tebessüm?

En çok da senin hakkın zaten…

Çileye talip oldun…

Kırmadın…

Kırıldın defalarca ama küsmedin…

Hep koştun…

Koştun…

Ve yine koşa koşa gittin ölüme de…

Velhasıl…

Kim bilir belki de…

Evet, evet…

Öyle olmalıydı…

Anasından doğduğu gibi tertemiz yaşayan Ali Metin, kirlenmesin diye; karlarla bembeyaz olan bir zirvede, tertemiz olarak Allah’a kavuşmuş olmalıydı.”

                …

Kelkit Ovası’ndaki karlar kadar temiz bir yiğidin ardından gözyaşları sel oluyor, tekbirler yükseliyordu. Kelkit’te büyük miting yapılıyordu ama mitingin hatibi üç hilal ile sarılı bir tabutta yatıyordu.  Harun, onun öz geçmişini okurken hıçkırıklarına hakim olmaya çalışıyor ama ne Kelkit’in mülki amiri Nuri Bey ne Trabzon Valisi Ayhan Bey ne il Başkanı Bekir Sıtkı Bey ne ikinci sıra adayı Eftal Bey ne o ne şu ne de bu… Kimse gözyaşına engel olamıyordu. Nihayet üniversite arkadaşı Duran Bey; tarihler, 1996’nın 8 Aralık’ını gösterirken Ali Metin’in otuz altı yıllık hayatını özetleyecekti:

Biz onu, anasından doğduğu gibi tertemiz size teslim ettik, siz de Allah’a teslim ettiniz. El Fatiha…

Göğsü daraldı Aslan Başbuğ’un.

Bir süre duyduğu habere inanmak istemedi.

Özel Kalem’e yeniden talimat verdi:

Evladım, iyi araştırın. Daha dün görüştüm. Bir sorup soruşturun bakalım.

Aklına birlikte gittikleri Cebeci ziyareti geldi. Sonra bilge zatın sözü:

Aslan, maşallah yol arkadaşın ehil kişidir. Lakin yolculuğunun sonu da yakın gibi durur.

Vurulan kapı ile verdiği talimat aklına geldi.

İçeri giren görevlinin kafası yerdeydi.

Maalesef efendim, başımız sağ olsun, dedi.

Sessizce çıktı, beklemeden…

Aslan Başbuğ, gözlerinden yuvarlanan yaşlara engel olamadı. Derin bir hayalin derinliklerine daldı.

Ali Temurlar, Ali Metin olup da göç edermiş, diye geçirdi aklından:

Dilden dile, elden ele destan olur, ülkü olur sonra döner, Ali Metin olur ve melekleri kıskandıracak bir hayatın ardından, geride ülküler ve ülkücüler bırakarak göç edip gitti; ahde vefayı, imanı bilenlere bıraktığı emanetleri ile.

“Vay yalan dünya…” ağıtları içinde, yolcu olacak bu iki yüzlü, riyakâr, menfaatçi, çıkarcı dünyadan, Ali Metin de…

Sonra bir rüya âlemi yolculuğu gibi geçti; siyah beyaz filim şeridini andıran o hayat hikâyesi, mavi dünyalara doğru…

Emanetin sahiplerine göç eylerken de ders verdin, diyerek devam etti ruhunu acıya boyayan haberin izlerine…

“Bir edep dersi, haya dersi.

Her dem biraz daha çirkinleşen dünyanın çirkefi bulaşmasın diye. Tam da ulular meclisine vasıl olduğu hâldeki gibi veda edecekti bu dünyaya…”

                Sonrası…

Bir varmış bir yokmuş, diye başlamamalı “Ahde vefa” ile ilgili yürek feryatları, diyerek döktü içini, önündeki mavi ajandaya…

“Masal tadında, şiir coşkusunda anlatılsa da hayal âleminin siyah beyaz tonları…

Sadece maviliklere taşımamalı Ahde vefayı imanı bilenlerin yaşam tarzına dönüştürdükleri ülkülerini…

Anlatanlar bitmemeli bu ülküleri, davayı, çileyi, gözyaşını, işkenceleri, acıları, çaresizlikleri, hüzün dolu demlerin ıstıraplarını…

Anlatılmalı ki…

Günümüzün sığ yaşantılı vefasızlığı ile ağzından çıkanı kulağı duymayan, makam şehvetinin ruh hastaları; varlığını iman ettiği ülküsüne adayan Ali Metinleri anlamalılar…

Hüzün barındıran bakışlarda, yürek yakan yaşantıda, hasret çağlayan sözlerde ve yaşam tarzına dönüşen ülkülerde yeni Ali Metinler yetişmeli.

Gönül, hüzün kaşanelerini barındırıyor.

Yürek yakıyor…

Mazinin siyah beyaz sayfalarına dalıp maviliklere kanat çırpan bir ses, hemen özlenir oldu…

En çok da beklentisizliği…

Onun tok sesindeki titrek hüzün satırları…

Gencecik yaşında, yiğit omuzlarına yüklediği sevdanın en zor anlarında haykıran gür bozkurt sesli Ali Metin…

O zor günlerin yokluklarını, Ali Metini olarak iliklerine kadar yaşadın ve vazgeçmeyi hiç düşünmedin.

Bütün onmazlıklara,

Bütün vefasızlıklara,

Bütün kadir bilmezliklere,

Bütün sözde söz sahiplerine,

Bütün iç burukluğuna sebep olup yürek yakan makam delilerine rağmen hâlâ ülkü adlı bir yarin peşinden aynı aşk ile yürümek için Ali Metinler çıkmalı yeniden…

Ali Metin, borçluyuz sana…

Hem de çok borçlu…

Çünkü zor zamanların yiğit sesi oldun.

Yoksulluğun, yokluğun, kadir kıymet bilmezliğin asla geri adım atma sebebi olmadığını gösterdin.

Bir nesle ahde vefanın imandan olduğunu ve ahde vefasızlığın imansızlık olacağını öğrettin.

Ülkülerin gökteki yıldızlara benzediğini ve yıldızlara ulaşılamasa da yıldızlar sayesinde yönün tayin edileceğini hatırlattın.

Ülküdaşlık hukukuna halel getirtmemenin ne demek olduğunu koca bir ülkücü nesle yaşattın.

Kızılelma yolunda,  ülkücü şehitleri, tarihin şeref levhalarından alıp ruh dünyasının mayasına kattın.

Kınayanların kınamasına aldırmadan, kendini dev aynasında görenlere aldırış etmeden Türklüğü nakış nakış, İslam’ı âyet âyet yaşayıp bir nesle aktardın.

Ruhun şad olsun evladım.”

*KIZILELMA VE BAŞBUĞ ROMANINDAN…

YORUM YAP

escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort