ADALET VE HAKİKAT

Efendi Barutçu

BİZİM ÇOCUKLAR

Asena Kınacı Moral

ENGELLİLERE BİR ENGEL DE BİZ OLMAYALIM

Bu haber 03 Aralık 2020 - 12:10 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.

ENGELLİLERE BİR ENGEL DE BİZ OLMAYALIM!

Harun KILIÇ

Değerli okurlar;

Bu gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

Bildiğiniz üzere engelli insanların yaşadıkları zorluklar ve onlar için alınacak tedbirlere dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler Teşkilatının 1992 yılında aldığı bir karar ile 3 Aralık günü “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir.

Bu bağlamda, bizlerde doğuştan veya sonrasında; hastalık, kaza veya çeşitli değişik nedenlerle engelli olabilirdik. Onun için diyorum ki, başta yurdumuzda bulunan ve bu konuda uğraşıp, bilgi sahibi olanlardan edindiğimiz bilgilere göre nüfusumuzun yaklaşık %13’ünü kapsayan insanlarımız olmak üzere yeryüzündeki bütün engelli kardeşlerimize hayatı kolaylaştırıcı önlemler alalım!

Bu konuda gönüllü olarak değerli çalışmalar yapan resmi veya özel kişi, kurum ve kuruluşlara destek olalım…
Halk, belediye ve devlet eliyle başta yardımlar olmak üzere ne gibi önlem veya iş, işlem varsa onları elbirliğiyle yaparak ayrılmaz bir parçamız olduklarını hissettirelim…

Çeşitli etkinlikler düzenleyip, farkındalıklar yaratıp toplumun bu hususta daha da bir duyarlı olmasını sağlayalım…

Topluma uyumlu, hayata bağlı insanları yetiştirmenin, yaşatmanın devletin asli bir görevi olduğunu unutmayalım.. Bunu sağlamanın en önemli etmeni elbette eğitimdir..

Engelli vatandaşlarımızın kabiliyetleri oranında ve fiziki olarak yapabilecekleri işleri; bu hususta eğitim almış uzmanlar yardımıyla karşılıklı olarak belirleyip, engeli olan kişilerin o yöne eğilmesini sağlayıp, önünü açmalıyız..

Bu arada, engelli vatandaşlarımızın ailelerine de maddi ve manevi olarak destek vermeyi kesinlikle  ihmal etmemeliyiz… İlave olarak engellilerin yanısıra ailelerini veya bakıcılarını uzmanlar eliyle eğitmeyi de asla unutmamalıyız..

Tekraren hatırlatmak isterim ki, herbirimizin potansiyel birer engelli adayı olduğunu asla unutmadan; engellilere bir engel de biz olmayalım, engellilere hayatı kolaylaştıralım..

Yazımızı, şu güzel ve anlamlı cümleyle bitirelim..
Ki, söyleyen ne güzel söylemiş: “En büyük engel SEVGİSİZLİKTİR. Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır.”

Yeni bir yazımızda buluşmak üzere esen kalınız!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat