DOLAR
8,7540
EURO
10,3892
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

BİZİM ÇOCUKLAR

BİZİM ÇOCUKLAR

BİZİM ÇOCUKLAR

Asena Kınacı MORAL

Delinse yer, çökse gök yansa kül olsa dört yan

Yüce dileğe doğru yine de yürürüz yayan

Yıldırımdan tipiden kasırgadan yılmayan

Ölümlerle eğlenen tunç yürekli Türkleriz. 

Gözleri ufuklarda, bozkurt bakışlı yiğittir, merttir bizim çocuklar. Yusuf yüzlü yavuz yüreklidir bizim çocuklar. Hilal bıyıklı, pehlivan duruşludur bizim çocuklar. Dudaklarda söylenen türküdür onlar.  Haksızların, hukuksuzların, zalimlerin yüreğine korku salarlar. Namerde göz açtırmazlar. Arınmış gönül, inanmış yürek ile hak yolu, hakikat yolu, Allah yolunun yolcularıdır onlar. Peygamber ahlaklı Oğuz Kağan huyludur bizim çocuklar.

    Türk töresi, İslam ahlâkı ve millet sevgisi ile yoğrulmuş yürekleri ile hakkın haklının yanındadır bizim çocuklar. Türklük şuuru ile zalimin karşısında tek kişi de kalsalar doğru bildiklerinden vazgeçmezler. Doğrunun doğruluğun adıdır bizim çocuklar. Yalan nedir bilmez onlar. Hak için, doğru için ölümlere, darağaçlarına yürür de dertlenmez, sızlanmaz, sitem etmez bizim çocuklar. 

   Bir dilim ekmeği bölüşür bizim çocuklar. Kendinden önce başkalarını düşünen vatan derdiyle tasalı güzel adamlardır. Hazreti Yusuf  gibi hapishaneleri Yusufiye’ye dönüştüren destan kahramanıdır bizim çocuklar. Zulümle yoğrulan taş duvarlı zindanları sabır ile taş medreseye, ilim irfan yuvasına çevirendir bizim çocuklar. 

     Sert kayaları andıran yavuz çehrelerinde börtü böcek seven, ot, çiçek, ağaç seven, yaradılanı seven Yunusca yürekleri vardır bizim çocukların. Susuz, uykusuz, elsiz, ayaksız, kolsuz kalabilirler ama vatansız, bayraksız kalamaz bizim çocuklar. 

Gözleri ötelerin ötesindedir. İlay-ı Kelimetullah izinde Kızılelma yolunda Nizam-ı Aleme gönül vermiştir bizim çocuklar. Hepsinin yüreğinde Ayşenin de aşkı vardır da söyleyemez onlar. Ülküden başka sevmeye ar eder de Ayşeleri mahsun bırakır bizim çocuklar. Onlar bilmez tıngır mıngır şarkıları, Çankaya Yokuşu’nda coşar, Tuna Nehri’nde taşarlar. 

İlim ve teknikte memleketi kalkındırmak için gece uyumaz, gündüz oturmaz, hep çalışır bizim çocuklar. Anadan, yardan, serden geçip ömrünü vatana, millete, Türklüğe adayandır onlar. Türk milletine bağlılıkta ve Türk devletine sadakatte, hizmette yarışır bizim çocuklar.

Vatanda sahipsiz, yardımsız, himayesiz, desteksiz, işsiz, aşsız kalmasın diye çalışırlar. Yaraları sararlar. Her derdin merhemidir bizim çocuklar. Kendi dertlerini de güzel bilir, güzel bulurlar. Dertlerinin dermanını yine dertlerinde ararlar. Gözyaşlarını içlerine akıtır bizim çocuklar. Yarı aç yarı tok yaşasalar da hep şükürdedir dilleri, duadadır elleri yaradana. Servetlerle satın alınamaz bizim çocuklar. 

Uzun ve cetin yolları yürümeyi seve seve kabul ederler. Sabırlıdırlar. Türkçe sever, Türkçe bağırır, Türkçe haykırırlar. Teke tek, yüz yüze, mert dövüşmeyi severler. Yalan, ihanet nedir yoktur kitaplarında. Verdikleri sözü yerine getirmeyi namus bilir bizim çocuklar.

Dikenli yollar kolay yürünür onlar tartafından. Yiğitlik diğer adlarıdır. Vatan, millet, devlet yolunda yufka yürekleri demir olur, çelik olur. Zindanlardan, işkencelerden korkmazlar. Büyük ve güçlü Türkiye aşklarından vazgeçmezler. Darağaçlarına, kurşunlara, ölümlere, şehadete tebessümle gider bizim çocuklar. Güzel Yusuf yüzleri ile yiğitlikleri ile tabutlara sığmayıp uğruna öldükleri toprağı utandırır onlar. Ölümlerle eğlenen tunç yürekli bu güzel çocukların Ülküleri yazdıkları destanlarla gelecek nesillerin de aşkı olur.

Umuttur bizim çocuklar. Geleceği aydınlatan ışıktır. Sadece bir beden bir can, bir kişi değil Türk milletinin ipeğe sarılmış çelik yumruğudur bizim çocuklar. Varlıkları ile Türk milletinin ebedi bekasıdırlar. Mete’nin, Attila’nın, Tonyukuk’un, Bilge Kağan’ın, Alparslan’ın, Fatih’in, Mustafa Kemal’in ruhundan bugüne üfleyip gönderdiği bir parça ateştir, közdür onlar. Sönmez çerağdır.

Ve şairin dediği gibi;

“Ne cennet tasası ve ne cehennem

Sadece Allah’ın rızasındalar.” 

İşte onlar bizim çocuklar… 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.