ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
17,9318
EURO
18,3278
ALTIN
1.033,60
BIST
2.785,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
28°C
İstanbul
28°C
Az Bulutlu
Perşembe Açık
30°C
Cuma Az Bulutlu
29°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Az Bulutlu
28°C

KARAMANLI

KARAMANLI
10.10.2021
0
A+
A-

   ”Karamanlı” ifadesini kullanan 1553 yılında Kanuni Sultan Süleyman’la görüşmek üzere gelen Viyana’dan İstanbul’a gelen elçilik heyeti mensuplarından Alman Hans Dernscwanm’dır. Fatih Sultan Mehmed zamane varo olan Patriği tasnif etmemiş ültimatom babında korumuştur. Orta Anadolu’da Karamanoğullarından kalma Yunan (Grek) Alfabesiyle Türkçe yazılmış ve Hıristiyan mezarları ortaya çıkarılmıştır. Zamane 13 Mayıs 1277 tarihinde Karamanoğlu I. Mehmed Bey, Selçuklu Hanedanı namına Konya’da ”Bugünden sonra divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmaması”  hakkındaki mühim fermanını neşretmiştir ki bu fermanı vermesini gerektiren sebeP veya zaruriyet nedendir aceb,Mamafih Karamanoğlu Beyliği, Kilikya Ermeni prensliği içindeki Rubenian hanedanının hakim olduğu topraklar üzerinde kurulmuş tek beylik olması yanında Selçukluların sahip oldukları toprakları üzerinde kurulmayan tek beylik olma özelliği de önem kazanır. Osmanlı kayıtlarında Karamanoğlu topraklarından diyar-ı Rum diye bahsedilir.

             Karamanlıların kökeniyle ilgili iki görüş mevcuttur. İlki, Karamanlılar, sosyal, ekonomik ve siyasi şartları nedeniyle zamanla Türkleşmiş Rumlardır. İkincisi, Selçuklular zamanında Bizans ordusunda görev alan ve zamanla Hıristiyanlığı benimseyen Türklerin torunlarıdırlar. Vesselam Osmanlı döneminde Karamanlılar, her ne kadar etnik olarak Türk olsalar da aynı dinden oldukları için Rum Ortodoks Patriği’ne tabi tutuluyorlardı. Hıristiyan Türklerin çoğu sonradan Hıristiyanlığı seçmiş olan Türklerden oluşmaktadır. Bazıları Hıristiyan azizleri veya din şehitleri olarak tarihte sayfalarında teyid etmek mümkündür. Diğer Beyliklerde Arap ve Fars harfleri kullanılırken Karamanoğulllarında Grek alfabesi kullanılarak ”Karamanlik’a” denilen bir yazı dili kullandıkları kaynaklarca sahihdir.

              İstanbul Yedikule’deki cemaatten kaynaklanan Karamanlıca elyazmaları 15. yüzyıldan itibaren görülür. Karamanlıca ilk matbu eserler 1718’den itibaren İstanbul’da basılmıştır. Eserlerin bir çoğu 19. yüzyılda basılarak 500 adedi aştığı bilinmekte olup dini, roman, dünyevi konuları ihtiva eder. Dilbilimcelere göre, Karamanlıca Rumcadan çok Türkçeye ayak uydurmuş ve Yunan yayılmacı etkilerinden çok bir arada uyumlu yaşamanın destekçisi olmuştur. Elbet 1923 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan ”Türk-Yunan Ahali Mübadelesi” ne ilişkin Lozan Antlaşmasının 19. maddesi gereğince İstanbul ve Batı Trakya haricindeki tüm Anadolu’daki Rumlar bilahare Yunanistan’a iade edileceklerdi lakin birçoğu Marmara’da yerleşik idiler. Destekçileri daima Yunan ve Patrikhane olmuş olup, Türkler aleyhine giriştiği faaliyetin tarihi çok eskidir. 1884 tarihli ” gizli ders programı” Patrikhanenin Türkler ve Türkiye hakkındaki hissiyat ve düşüncelerini aksettiren korkunç gerçeklerden biri Türkleri ezeli bir düşman olarak Rumlara tanıtmak diğeriyse Türklerin en ufak hatalarını büyüterek, Avrupa ya duyurmak, medeni alemi Türklere düşman etmenin yanında Türkleri iktisaden, ahlaken, dinen ahlaksızlıklara teşvik etmek idi. Uyan ey Osmanlı evdadı!

 Volkan Yaşar BERBER

Araştırmacı Yazar-Tarihçi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş