ÖN YARGI

Zeliha Alkan

Türk Tarihine “Katliam” İftirası

Bu haber 03 Ocak 2013 - 1:35 'de eklendi ve 4.672 kez görüntülendi.

BDP, nefret suçlarındaki artışın belirlenmesine ilişkin araştırma  önergesinin bugün görüşülmesini,grup önerisi olarak TBMM Genel Kurul gündemine  getirdi.
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, batıda birçok il ve ilçede Kürtlere  karşı saldırıların devam ettiğini ileri sürdü. Muş, Diyarbakır, Şırnak, Batman’da  farklı etnik kimliğe saygısızlık yapıldığını kimsenin söyleyemeyeceğini ifade  eden Sakık, ”Bu politikalar devam ederse, bizim tasvip etmediğimiz politikalar,  olaylar gündeme gelirse sorumlusu biz değil, iktidardır” dedi.
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, öneri aleyhinde yaptığı  konuşmada, MHP olarak, ırkı, dini, mezhebi, rengi ne olursa olsun insanlar  arasında ayırıma, nefrete yol açacak söylemlere karşı olduklarını ifade etti.  Halaçoğlu, ”Bir ülkede yaşayacaksınız, o ülkenin içinde başka insanlara karşı  darpta bulunacaksınız, onların hak ve hukukuna saygı göstermeyeceksiniz, buna  neden de siz olacaksınız çünkü sürekli söylemlerinizde bunları dile  getireceksiniz, ardından da ’neden olaylar çıkıyor’ diyeceksiniz. Üniversitede  okuduğumda, kimin Türk, kimin Kürt olduğunu kimse kimseye sormazdı, kimsenin de  umurunda değildi. Siz sürekli Kürt diyorsanız, karşınıza birileri çıkar Türk  demeye başlar” diye konuştu.
Sakık, sataşma olduğu gerekçesiyle yeniden söz aldı. Sakık’ın, ”O zaman  hep birlikte 1920’lere doğru gidelim. Kimin kime ihanet ettiğini, kimin bütün  halkları tek kimliğe getirdiğini, diğer halkları nasıl katlettiğini hep birlikte  tartışalım. Sizin tarihiniz katliamlar tarihidir. O tarihlerde bugün mücadele  edenlerin atalarının nasıl katledildiğini siz çok iyi bilirsiniz. ’Dersim katliamı, Mustafa Muğlalı olayında ne dersiniz. ’1937-1938’de Aleviler, Kürtler  katledildi diyeceksiniz, siyaseten de buradan nemalanacaksınız” sözlerine  milletvekilleri tepki gösterdi.

”Bu milletin tarihinde katliam, soykırım, asimilasyon yok”
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Sakık’a sataşma gerekçesiyle  cevap verdi. Canikli, milletin tarihinin, dünyada hangi açıdan bakılırsa bakılsın  en eşsiz tarihlerden bir olduğunu belirterek, bu milletin tarihinde katliam,  soykırım, asimilasyon olmadığını ifade etti.
Canikli,  esas katliamı, 30 yıldan beri çoluk çocuk demeden terör  örgütünün yaptığını, söz konusu örgütün ”katliam ordusu, kiralık katil gibi  çalıştığını” kaydetti. Canikli, katliam görülmek isteniyorsa, terör örgütüne ve  onu destekleyenlerin icraatlarına bakılması gerektiğini belirterek, ”Milletin  tarihine laf söylemek kimsenin, hele sizin hiç haddiniz değildir. 30 yıldan beri  katliam yapan bir terör örgütünü destekleyen sizlerin hiç haddi değildir” dedi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da söz alarak Sakık’a tepki gösterdi.  Vural, ”Bu kürsüde bizatihi nefret suçunu ifade eden bir milletvekili, Türk  milletine, tarihine nefretle bakan birinin nefret suçlarından bahsetmesi ne kadar  büyük paradoks. Nefretle belediye otobüsünde Serap’ı öldüren, Antep, Kumrular,  Güngören’de bombaları atanlar, o tetikleri çektiren tetikçiler, bu nefret  suçlarıyla, ırkçılıkla siyaset yapanlardır. Bugüne kadar kardeşçe birlikte  yaşayan insanlar arasında fitne fesat yerleştiremeyenler, birtakım olayları  bahane ederek kin ve nefret kusuyorsa, aslında aynaya dönüp kendilerini  suçluyorlar demektir” diye konuştu.
Halaçoğlu da yeniden söz alarak, ”Türk tarihi kadar temiz bir tarihin  bulunmadığını, tarihi olmayanların ancak böyle düşünebileceğini” ifade etti.
Türklerin tarihinde katliamların değil, savaşların bulunduğunu belirten  Halaçoğlu, ”Ermenileri kim katletti, Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslarla işbirliği  yapan Kürt aşiretleri hangileridir? Ermineler ile Kürtlerin 1935’te yaptığı  toplantıyı nasıl izah edeceksiniz?” diye sordu.
Sakık da sataşma olduğu gerekçesiyle yaptığı konuşmada, ”Dersim, Ağrı,  Zilan, Uludere’ye kadar gelin kimler nerede katliam yapmış görürsünüz. Bu savaş  bizim tercihimiz değil, bu savaş sizin  ret ve inkar politikalarınıza karşı Kürt  çocuklarının onurlu bir duruşudur. Bir yerde ret ve inkar politikaları varsa  onların çocukları da buna karşı dik duruş sergiler. Sorun Kürtler olursa hepiniz  yumruk, Osmanlı Bankası olursunuz” sözlerine de Genel Kurul salonundan tepki  geldi.
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kapsamlı nefret suçları yasasının  çıkarılmasını, nefret suçlarını izleme, raporlama mekanizmalarının  oluşturulmasını istedi. Ağbaba, ”Türkiye, çağdaş demokratik hukuk devletiyse AKP  ileri demokrasi dersleri vereceğine nefret suçları kavramını mevzuata  yerleştirmelidir” dedi.
AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Sakık’ın dile getirdiği  Afyonkarahisar Sultandağı’nda gerçekleşenlerin, nefret suçuyla ilgisi olmadığını  belirtti.
Nefret söylemi, nefret suçunun önemli bir hukuk alanı olarak  gündemlerinde bulunması gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, düzenlemelerde nefret  söylemini ve nefret suçunu karşılayan hükümlerin yer almadığının  söylenemeyeceğini ifade etti. Anayasa ve TCK’daki maddelere işaret eden  Çavuşoğlu, yasal düzenlemelerin eksik olduğunu, açık şekilde nefret suçunu  karşılamadığını da söylemenin mümkün olduğunu belirtti.
Çavuşoğlu, Türkiye’de nefret suçunun sosyolojik ve tarihsel arka planının  bulunmadığını, tarih kodları ve dini aidiyetlerinin buna engel olduğunu  kaydetti.
Bu konunun BDP tarafından gündeme getirilmesinin de ironi olduğunu dile  getiren Çavuşoğlu, Kürtlere yönelik ret ve inkar politikalarının artık olmadığını  dile getirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.