ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4172
EURO
10,0166
ALTIN
493,11
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...

Türk Tarihine “Katliam” İftirası

Türk Tarihine “Katliam” İftirası
03.01.2013
0
A+
A-

BDP, nefret suçlarındaki artışın belirlenmesine ilişkin araştırma  önergesinin bugün görüşülmesini,grup önerisi olarak TBMM Genel Kurul gündemine  getirdi.
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, batıda birçok il ve ilçede Kürtlere  karşı saldırıların devam ettiğini ileri sürdü. Muş, Diyarbakır, Şırnak, Batman’da  farklı etnik kimliğe saygısızlık yapıldığını kimsenin söyleyemeyeceğini ifade  eden Sakık, ”Bu politikalar devam ederse, bizim tasvip etmediğimiz politikalar,  olaylar gündeme gelirse sorumlusu biz değil, iktidardır” dedi.
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, öneri aleyhinde yaptığı  konuşmada, MHP olarak, ırkı, dini, mezhebi, rengi ne olursa olsun insanlar  arasında ayırıma, nefrete yol açacak söylemlere karşı olduklarını ifade etti.  Halaçoğlu, ”Bir ülkede yaşayacaksınız, o ülkenin içinde başka insanlara karşı  darpta bulunacaksınız, onların hak ve hukukuna saygı göstermeyeceksiniz, buna  neden de siz olacaksınız çünkü sürekli söylemlerinizde bunları dile  getireceksiniz, ardından da ’neden olaylar çıkıyor’ diyeceksiniz. Üniversitede  okuduğumda, kimin Türk, kimin Kürt olduğunu kimse kimseye sormazdı, kimsenin de  umurunda değildi. Siz sürekli Kürt diyorsanız, karşınıza birileri çıkar Türk  demeye başlar” diye konuştu.
Sakık, sataşma olduğu gerekçesiyle yeniden söz aldı. Sakık’ın, ”O zaman  hep birlikte 1920’lere doğru gidelim. Kimin kime ihanet ettiğini, kimin bütün  halkları tek kimliğe getirdiğini, diğer halkları nasıl katlettiğini hep birlikte  tartışalım. Sizin tarihiniz katliamlar tarihidir. O tarihlerde bugün mücadele  edenlerin atalarının nasıl katledildiğini siz çok iyi bilirsiniz. ’Dersim katliamı, Mustafa Muğlalı olayında ne dersiniz. ’1937-1938’de Aleviler, Kürtler  katledildi diyeceksiniz, siyaseten de buradan nemalanacaksınız” sözlerine  milletvekilleri tepki gösterdi.

”Bu milletin tarihinde katliam, soykırım, asimilasyon yok”
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Sakık’a sataşma gerekçesiyle  cevap verdi. Canikli, milletin tarihinin, dünyada hangi açıdan bakılırsa bakılsın  en eşsiz tarihlerden bir olduğunu belirterek, bu milletin tarihinde katliam,  soykırım, asimilasyon olmadığını ifade etti.
Canikli,  esas katliamı, 30 yıldan beri çoluk çocuk demeden terör  örgütünün yaptığını, söz konusu örgütün ”katliam ordusu, kiralık katil gibi  çalıştığını” kaydetti. Canikli, katliam görülmek isteniyorsa, terör örgütüne ve  onu destekleyenlerin icraatlarına bakılması gerektiğini belirterek, ”Milletin  tarihine laf söylemek kimsenin, hele sizin hiç haddiniz değildir. 30 yıldan beri  katliam yapan bir terör örgütünü destekleyen sizlerin hiç haddi değildir” dedi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da söz alarak Sakık’a tepki gösterdi.  Vural, ”Bu kürsüde bizatihi nefret suçunu ifade eden bir milletvekili, Türk  milletine, tarihine nefretle bakan birinin nefret suçlarından bahsetmesi ne kadar  büyük paradoks. Nefretle belediye otobüsünde Serap’ı öldüren, Antep, Kumrular,  Güngören’de bombaları atanlar, o tetikleri çektiren tetikçiler, bu nefret  suçlarıyla, ırkçılıkla siyaset yapanlardır. Bugüne kadar kardeşçe birlikte  yaşayan insanlar arasında fitne fesat yerleştiremeyenler, birtakım olayları  bahane ederek kin ve nefret kusuyorsa, aslında aynaya dönüp kendilerini  suçluyorlar demektir” diye konuştu.
Halaçoğlu da yeniden söz alarak, ”Türk tarihi kadar temiz bir tarihin  bulunmadığını, tarihi olmayanların ancak böyle düşünebileceğini” ifade etti.
Türklerin tarihinde katliamların değil, savaşların bulunduğunu belirten  Halaçoğlu, ”Ermenileri kim katletti, Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslarla işbirliği  yapan Kürt aşiretleri hangileridir? Ermineler ile Kürtlerin 1935’te yaptığı  toplantıyı nasıl izah edeceksiniz?” diye sordu.
Sakık da sataşma olduğu gerekçesiyle yaptığı konuşmada, ”Dersim, Ağrı,  Zilan, Uludere’ye kadar gelin kimler nerede katliam yapmış görürsünüz. Bu savaş  bizim tercihimiz değil, bu savaş sizin  ret ve inkar politikalarınıza karşı Kürt  çocuklarının onurlu bir duruşudur. Bir yerde ret ve inkar politikaları varsa  onların çocukları da buna karşı dik duruş sergiler. Sorun Kürtler olursa hepiniz  yumruk, Osmanlı Bankası olursunuz” sözlerine de Genel Kurul salonundan tepki  geldi.
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kapsamlı nefret suçları yasasının  çıkarılmasını, nefret suçlarını izleme, raporlama mekanizmalarının  oluşturulmasını istedi. Ağbaba, ”Türkiye, çağdaş demokratik hukuk devletiyse AKP  ileri demokrasi dersleri vereceğine nefret suçları kavramını mevzuata  yerleştirmelidir” dedi.
AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Sakık’ın dile getirdiği  Afyonkarahisar Sultandağı’nda gerçekleşenlerin, nefret suçuyla ilgisi olmadığını  belirtti.
Nefret söylemi, nefret suçunun önemli bir hukuk alanı olarak  gündemlerinde bulunması gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, düzenlemelerde nefret  söylemini ve nefret suçunu karşılayan hükümlerin yer almadığının  söylenemeyeceğini ifade etti. Anayasa ve TCK’daki maddelere işaret eden  Çavuşoğlu, yasal düzenlemelerin eksik olduğunu, açık şekilde nefret suçunu  karşılamadığını da söylemenin mümkün olduğunu belirtti.
Çavuşoğlu, Türkiye’de nefret suçunun sosyolojik ve tarihsel arka planının  bulunmadığını, tarih kodları ve dini aidiyetlerinin buna engel olduğunu  kaydetti.
Bu konunun BDP tarafından gündeme getirilmesinin de ironi olduğunu dile  getiren Çavuşoğlu, Kürtlere yönelik ret ve inkar politikalarının artık olmadığını  dile getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.