ÖN YARGI

Zeliha Alkan

SANDIKTA HESABI SORULUR

Bu haber 10 Mart 2013 - 16:37 'de eklendi ve 1.800 kez görüntülendi.

SANDIKTA HESABI SORULUR

 

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Recep Dumanlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, asgari ücretle geçinmenin mümkün olduğu yönündeki sözleri hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Çelik’in asgari ücretle ilgili olarak söylediği, “Eğer ona mahkžumsanız, 800 lirada büyük paradır. Geçinirsiniz. Netice itibariyle peynirin kilosunun fiyatı belli, ekmeğin fiyatı belli, yediğiniz zeytinin fiyatı bellidir” sözlerini eleştiren Dumanlı, “Devri iktidarınızda milyonlarca işsiz yaratarak, insanlarımızı asgari ücrete mahkum ettiniz.

Asgari ücretin bir taban ücret olduğunu, eğer bu taban ücret olmaz ise işverenlerin 400 TL’ye işçi çalıştırabileceklerini söylüyorsunuz. Çalışma Bakanı olarak gerçek işgücü piyasaları hakkında sizi yeterince bilgi sahibi yapmayan bir ekibiniz var galiba. Zira gerçeklerle yüzleşmek için Başkent Ankara’da OSTİM’e, Sitelere, Macunköy’e gitmenize gerek kalmadan, sadece ilk gördüğünüz esnafa bir baksanız, asgari ücretin ve asgari ücretlinin halinin ne olduğunu görürsünüz” dedi.

“MİLLETİN AKLIYLA DALGA GEÇİYORSUNUZ”

AKP hükümeti döneminde insanların iş bulamadığını ve asgari ücrete mahkžm edildiğini ifade eden Dumanlı, Bakan Çelik’in sözlerinin bunun açık şekilde teyit edilmesi anlamına geldiğini belirtti. “800 TL, bu paraya mahkžm edilenler için iyi paradır diyerek milletin aklıyla dalga geçiyorsunuz. Ekmeğin fiyatı belli, peynirin fiyatı belli diyerek, asgari ücretliyi ekmek ve peynire mahkžm ettiğinizi tescil ediyorsunuz” diyen Dumanlı, Bakan Çelik’in 800 TL maaşa mahkum olmadığı için onların halini anlamayacağını savundu.

“ASGARİ ÜCRETLİNİN MİDESİNE ET GİRMİYOR”

“Zira bir zamanlar Hükümetinizin Maliye Bakanı da Türkiye’de asgari ücretin çok yüksek olduğunu söylerken, kendisi sadece yurt dışı harcırahlarından bir yılda 35-40 asgari ücret tutarında yolluk ve harcırah alıyordu” eleştirisinde bulunan Dumanlı, açıklamasında 800 TL’lik asgari ücretle çalışanların nasıl yaşadığını şöyle anlattı:

“Kentin en varoş kesiminde bile bir gecekondu kirası 250-300 liradan başlar. Hanenin varsa doğalgaz yoksa kömür masrafı en az 250TL’dir. Su parası 40-45 liradan aşağı düşmez. En düşük elektrik parası 80 TL gelir. Bu evde 3 kişi yaşadığı varsayıldığında, sofraya 3 ekmek gelirse ayda 60 TL ekmek masrafı olur. Bir kişinin kent merkezine geliş-gidiş otobüs masrafı aylık en az 90 TL tutar, evde bir öğrenci varsa en düşük masrafı 75 TL olur. Bunları topladığımızda ne tutar sayın bakan biliyor musunuz?

Tam 900 TL. Yani asgari ücreti aşar. Bu durumda asgari ücretli, üstelik sizin söylediğiniz gibi karnını doyurmak için gerekli olan peynir ve zeytini de alamaz. Üzerine giyecek elbise, ayağına ayakkabı bulamaz. Et, süt.. ” Onlar da ne acaba?’diye sorar asgari ücretli. Kim bilir kaç zamandır girmemiştir midesine. Üstelik yaşamak için bu da yetmeyecek ve gelecek 30 günü aç geçirmemek için yeni borçlar bulmak zorunda kalacaktır. Tabi ki işten atılmaz ise bir de bu borçlarını ödemeye çalışacaktır.

Bakan Çelik’e, “Ya sizin bu ülkedeki geçim şartlarından ya da para saymaktan haberiniz yok” diye seslenen Dumanlı, küresel ekonomik gelişmelere paralel olarak, AK Parti döneminde Türkiye’deki çalışma hayatının zayıflatıldığını, taşeronlaşma ile işçilerin işverenler karşısında söz söyleyemez hale getirildiğini ve borç batağına sokulduğunu ileri sürdü. Dumanlı açıklamasında, “Ancak; keser döner sap döner, bir gün hesap döner atasözü sizin için yakında büyük anlam ifade eder hale gelecektir. Zira bu ülkede sayıları milyonlara ulaşan ve aylık 800 liralık asgari ücretle çalışan bu insanlar, kendilerine bu parayı çok gören zihniyetin hesabını da şüphesiz en kısa zamanda sandıkta görecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.