ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4172
EURO
10,0166
ALTIN
493,11
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...

“Lekesiz Merkez” – Şükrü ALNIAÇIK

“Lekesiz Merkez” – Şükrü ALNIAÇIK
23.06.2013
0
A+
A-

“Lekesiz Merkez”

Şükrü Alnıaçık

 

Türkiye’de “ilk turuncu operasyon“un 11. yılında TÜSİAD-MÜSİAD çekişmesi olarak afişleyebileceğimiz bir “sermayeler arası kavga” yaşanıyor. Bu kavgaya, “modernist payda” üzerinden Sol’un da karıştığı görülüyor. Son 30 yıl içinde sermayeye satılmadan revize olma kavgası veren Marksist Sol, yerini büyük bir hızla “Liberal Sol“a terk ediyor. Bu unsurlara yakın global güçlerin de destek verdiği postmodern bir ayaklanma, şimdilik tatilde gibi ama bize göre güç tazeliyor.

Liberal” kelimesinin 1789’daki devrimci cazibesine sığınarak rahatlayan solcular, sermayeye bir ucundan tutunabilmiş durumda… Bu ilişki, mesela TÜSİAD’ın bir Liberal Sol eylem olan “Occupy Turkey” eylemlerine daha rahat destek verebilmesini sağlıyor. Böylece Türkiye Solu, 30 yıl sonra ilk kez polis jopu yerine Migros krakeri yiyerek devrimci ayaklanma yapabilmenin rahatlığını yaşıyor!

At izi it izine karıştı derken bunu anlatmaya çalışıyoruz. Kimse bize Koç’un, Boyner’in yüce değerler uğruna Gezi eylemlerine destek verdiğini anlatmaya çalışmasın. Bu adamlar, Komünistler fabrikalarının duvarına kızıl bayrak astığı zaman, yani Atatürkçü değerler sıfırın altındayken bile asla müesses nizama karşı kıllarını kıpırdatmamış “sermaye aşıkları“dır.

Türkiye’de mevcut liberal akım, her ne kadar dönek Marksistlerin ve takiyyeci İslamcıların taze Atlantik rüzgarlarının etkisiyle özümsedikleri bir ideolojik süreç ise de bu tür bir hürriyetçiliğin bizdeki kökleri, Tanzimat’a kadar uzanır.

Özgürlük, bilindiği gibi “liberty“nin Türkçesi. “Liberal” de 100 yıldır bu ülkede “Hürriyetçilk” karşılığı kullanılıyor. Kelimeyi ilk kullananlardan biri Mekteb-i Sultani Müdürü Tevfik Fikret… Biricik oğlu Haluk, Amerika’da papaz olarak ölen “Hürriyet kasidesi” yazarı Fikret…

Bir başka liberal öncü “Prens” Sabahattin… Özgürlüğü lakabında saklı… Şehzade otoriter doğuyu, Prens güya özgür batıyı temsil ediyor. Adem-i merkeziyetçilerin piri!.. Federal özgürlüklerle imparatorluğun yaşatılması onun fikri.

Bir diğer “özgürlerin efendisi,” Abdullah Cevdet… Şu “Avrupa’dan damızlık getirerek memleketi hızla kalkındırma” fikrinin sahibi…

CHP’nin jakobenizmine, TSK’nın eski vesayetçi tutumuna ve zaman zaman da MHP’nin Türkçülüğüne “İttihatçı gelenek” diye kara çalmaya çalışanların İTC’nin özgürlükçü amaçlarla kurulduğunu ve 1908’de liberal bir devrimle rejim değiştirdiğini unutmuş olmalılar. Oysa Sultan II. Abdğlhamid, İTC’nin oynak fikirli Liberal tarafına tam otuz yıl direnmişti.

Liberalizm bir İngiliz siyaset modeli. Her ne kadar Amerika’da serpilip geliştiyse de çıkış noktası, İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi. Milliyetçilikle uzlaşabilmesi için galiba önce bir Kraliçe Elizabeth’iniz olması gerekiyor. Uluslaşma sürecini tamamlamış, stabilize olmuş, taşları yerli yerinde, mutlu ve zengin toplumlar için “hürriyet” tabii ki lüks değildir; olmazsa olmaz bir değerdir.

Ancak Türkiye gibi büyük güçlerin jeopolitik ihtiyaçlar listesinin başında yer alan bir ülkede Liberal sol ve Liberal sağ, bir sosyete eğlencesi olmaktan öteye geçememiştir.

Liberal sol, eski Sosyalist Enternasyonal kaynaktan, Liberal Sağ ise İhvan-ı Müslimin ümmetçiliğinden beslenince de Millet ve Milliyetçilik, tarihin en büyük tehdidiyle karşı karşıya kalmıştır.

Bu durum, parlamentodaki tek Türk Milliyetçisi parti olan MHP’nin önemini bir kat daha artırıyor. MHP’nin önemi kadar üzerindeki sorumluluk da artıyor. Cazibesi ve sorumluluğu artan bir MHP’yi ise daha büyük tehlikeler bekliyor.

İki kelime Arapça öğrenenin memleketi Arapların yanına, biraz İngilizce öğrenenin Amerikalıların önüne doğru ittiği, cömert ve davetkar bir liberal sapkınlıkla karşı karşıyayız. Bir tarafta Liberal Sağ iktidar, diğer tarafta da halka asla derdini anlatamayacağı için onu global destek ve taktiklerle devirmeye çalışan Liberal Sol muhalefet var. CHP Cumhuriyetçi solu, BDP ayrılıkçı solu temsil ediyor. MHP ise “lekesiz merkez“de kalarak memleketi bu milli kabustan kurtarmaya çalışıyor.

Türkiye’deki STK’lara yıllardır yabacı vakıflar ve fonlardan gelen milyonlarca doları aktaran “Açık Toplum“cuların hedefi, Türkiye’yi ve benzer bütün ülkeleri, vicdani retçilikten travestiliğe, ayrılıkçılıktan toprak satışına kadar tüm fikir ve eylemlerin cenneti haline getirmek yani açık ve ilkesiz bir “özgürlükler ülkesi” yapmak.

Sağ ve Sol Liberaller, önce gönüllerini ve beyinlerini, sonra da fırsat bulduklarında bütün ülkeyi, anarşist ve terörist taleplerle uzlaşacak kadar ilkesiz bir çizgiye doğru sürüklüyorlar. Bu durum halkın huzuru, Türk Milletinin birlik ve bekâsı için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Geçmişte Moskovacı sol ve Tahrancı sağ karşısında Türk Millerinin bekası için binlerce şehit vererek gücünü ve kararlılığını ispat etmiş olan Milliyetçi Hareket, bugün de Washingtoncu Sağ ile Brükselci Sol karşısında eskisinden daha kararlı ve deneyimli bir duruş sergilemektedir.

Bu ağır tehdit bize zor gelmemelidir. Türk Siyasi Tarihinin “lekesiz merkez“inde bulunmanın, MHP’ye yüklediği sorumluluk bellidir.

Büyük Turan Ülküsünün önündeki engelleri tek tek temizlemek, Ülkücünün görevidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.