YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

BOP baharıyla geldi, bir rüzgarda devrildi: ‘Cumhurbaşkanı değilsin’

Bu haber 04 Temmuz 2013 - 4:21 'de eklendi ve 1.206 kez görüntülendi.

Mısır’da G.Kurmay Başkanı el Sisi, kendisini göreve getiren Cumhurbaşkanı Mursi’yi bu sözlerle görevden aldı: ‘Cumhurbaşkanı değilsin’

Devlet televizyonda muhalifler ve dini liderlerle birlikte yol haritasını açıklayan el Sisi, “Anayasa askıya alındı, parlamento feshedildi. Kurulacak teknokrat hükümeti 9 ay ila 1 yılda seçime gidecek” dedi…

Mısır’da iki yıl önce 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejimini 28 gün süren ayaklanmayla deviren halk, onun yerine iktidara gelen Müslüman Kardeşler üyesi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye 4 günde havlu attırdı.

Gösteriler 30 Haziran’da başladı

20 gün önce isyan başlatan muhalefet Mursi’nin göreve gelişinin yıldönümü olun 30 Haziran’da dev bir isyan hareketi başlattı. Kalabalığı “Baltacılar” olarak niteleyen Mursi, “Ben seçimle geldim. İktidarı ele geçirmenin yolu sandıktan geçer” diyerek istifa çağrılarına kulak tıkadı.
Mısır lideri tansiyonu düşürmek yerine kendi yandaşlarını örgütleyip sokağa döktü. 30 Haziran’da milyonlarca muhalif gösterici Mısır genelinde sokaklara döküldü. Aynı saatlerde gösteri yapan Mursi yandaşları ise sadece 30 bin kişiyi toplayabildi. Muhalefetin istifa etmesi için 24 saat süre verdiği Mursi, “Seçimle gelen sokak protestolarıyla gitmez. Adres sandıktır” çıkışı yaptı. O güne kadar halk isyanına karşı tarafsız bir tutum takınan ordu, yaptığı açıklamayla Mursi’ye halkın taleplerinin karşılanması için 48 saat süre verdi. Ordunun verdiği ultimatomu geri çekmesini isteyen Mursi dün devlet televizyonuna çıkarak ulusa seslendi. Şeffaf ve demokratik seçimlerle iktidara geldiğini belirten Mursi, Anayasal rejimin alternatifi olmadığının altını çizerek, “Meşruiyetin korunması için gerekirse ölürüm” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı olarak hukuka bağlı olduğunu vurgulayan Mursi, “Rejimin hamisiyim. Devrimin çalınmasına müsaade etmeyin” ifadelerini kullandı. Mursi ayrıca diyalog çağrısında bulunduğu halka cihad ilan etmeyeceklerinin de altını çizdi.
Ordu ilk cevabı Facebook’tan verdi

Mısır ordusu ise Mursi’ye dün Facebook’tan cevap verdi. Son saatlerin yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, “Gerekirse halkın korunması için ölmeye hazırız” denildi. Mısır merkez Bankası, tüm banka şubelerine yaptığı uyarıda, “Askerin açıklaması öncesinde bankalar kapansın” çağrısında bulundu. Ordu, verdiği 48 saatlik ültimatomun dolmasına saatler kala, Mısırlı din adamları, siyasi partiler ve gençlerle bir araya geldi. 16:30’daki sürenin dolmasına bir saat kala Mısır ordusu zırhlı araçlarla devlet televizyonunun binayı güvenlik çemberine aldı. Sürenin bitimine dakikalar kala istifa etmeyeceğini yineleyen Mursi, “Ordu taraf tutmasın, siyasi krizden çıkış için muhaliflerle birlikte ulusal uzlaşı hükümeti kuralım” çağrısında bulundu.
Mursi kışla misafirhanesinde…
Başkent Kahire ve diğer 20 kentte milyonlarca kişi sokaklara dökülerek ordunun yapacağı açıklamayı beklemeye başladı. Verilen süre doldu. Askeri birlikleri Kahire sokaklarına ve özellikle Mursi destekçilerinin bulunduğu bölgelere konuşlandırmaya başlayan ordu, güvenlik gerekçesiyle başkent Kahire’nin Salah salim banliyösündeki Cumhuriyet Muhafızları kışlasındaki misafirhanede tululan Mursi’ye “Artık cumhurbaşkanı değilsin” bildirisi yaptı. Ordu dün akşam saatlerinde de devlet televizyonundan açıklama yaparak hükümete el koyduklarını ve anayasayı askıya aldıklarını açıkladı.
Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mursi’nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi. Açıklamada Mursi’nin “Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım” dediği ifade edildi. n DIŞ HABERLER

EZHER ŞEYHİ TAYYİB

‘İki zarardan büyüğü, hafifi ile defedilir…’

Mısır Genelkurmay Başkanı El Sisi’nin açıklamalarının ardından konuşan El Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed el-Tayyib,“Mısır şimdi iki seçenekle karşı karşıya, tatlısı dahi acı. En acısı ise halkın karşı karşıya gelerek kanının dökülmesidir.Bu krizden çıkış için, ‘iki zarardan büyüğü, hafifi ile defedilir’ fıkıh kaidesi uyarınca erken seçim yapılmasını destekledim’’ dedi.

G.Kurmay Başkanı el Sisi: İktidar değil, halk için…

G.Kurmay Başkanı El Sisi, ordunun halkın kendisinden destek istediğini gördüğünü belirterek, “İktidara gelmek ya da saltanat sürmek için değil, halkın çıkarlarına hizmet etmek ve devrimi korumak için. Bu mesaj, orduya Mısır’ın her tarafından ulaştı” dedi. Cumhurbaşkanı Mursi’nin salı gecesi yaptığı konuşmanın halkın hevesleri ve taleplerine karşı olduğunu kaydeden General Sisi, ‘’Bu da, silahlı kuvvetlerin önde gelen siyasetçileri, din adamları ve gençlik liderleriyle danışmalarda bulunmasını gerektirmiştir. Bu danışmalara katılanlar de, birleşik ve güçlü bir Mısır toplumu inşa etmek için bir yol haritası üzerinde uzlaşmışlardır” dedi.

AYM Başkanı Cumhurbaşkanı

İşte ordunun açıkladığı yol haritası:

– Anayasa geçici olarak askıya alındı.

– Anayasa Mahkemesi Başkanı, seçim yapılana kadar Cumhurbaşkanlığı görevini yürütecek.

– Parlamento fesh edildi. Geçici teknokrat hükümeti kurulacak.

– ‘Tarafsız’ olacak geçiş hükümeti 9 ay ila 1 yıl görev süresi olacak, geçiş hükümetine asker liderlik edecek.

– Her kesimden katılımın bulunduğu Anayasa komisyonu, yeni bir taslak hazırlayacak. Anaya üzerinde tüm taraflar tam uzlaşma sağladıktan sonra seçime gidilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.