ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
16,9572
EURO
17,4084
ALTIN
961,51
BIST
2.371,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Çarşamba Açık
30°C
Perşembe Açık
30°C
Cuma Az Bulutlu
27°C
Cumartesi Yağmurlu
24°C

HATAY’DAN

HATAY’DAN
26.10.2013
0
A+
A-

 

Bilmem yazılarımız altındaki yorumları okuyor musunuz? Bazı hakaret edenler de var; ama ben bunu bir münevvere yakıştıramıyorum. Netice itibariyle bizim yazdığımız yazılar çok kıymetli  ve “bulunmayan hint madeni” olduğundan ancak aranarak bulunur  ki bu zahmetlere katlanan insanlar mutlaka yazanlardan daha saygı duyulacak insanlardır. Çünkü ben onları  yarım asırdan beri tanıyorum. Çoğu ülkücü olan  dâvâ arkadaşlarım; geriye kalanlar da sağlam dostlarımdır. Kitaplarımın okuyucularının da aynı olduğunu sanıyorum. Hakaret edenlere gelince  bir kere “kötü söz kesinlikle sahibine aittir”.. Bunlara güler geçerim; aciz insanlar.. Kim ve kimlerden olduklarını da biliyorum. Hiçbir şeye  ve söze gerek yok “hakkımı helâl etmem” olur biter..

Ali BADEMCİ

Ali BADEMCİ

Haftanın son üç günü Hatay’daydım. Şöyle Harbiye’den yukarı çıkarsanız benim toprağım.. İsimlere bakın: Sofular, Okçular, Çağsına, Türkmenler, Duzsuzlar, Şeyhköy, Kışlak ve ilçemiz Ordu yani yeni adı ile Yayladağı. B uisimlerin Yavuz Selim’den kaldığı söylenir.. Mevcut vatan toprağının en ucu… Yayladağı koca Cebel-i Akra Dağı’na  yaslanmış; yani Keldağ’a… Sakın Hürriyet Gazetesi gibi “Akra” ile “Ekrad”ı karştırmayın.. Evliya Çelebi buranın tütününden bir cigara tüttüren Hünkar Yavuz Selim’in “Ben olsaydım bu dağa Tütün Dağı  derdim” dediğini naklader.. Arka Suriye tarafında Ermeni yerleşim yeri Kesep kasabası var. Onbeş sene önce burada Türk asıllı Hiristiyanlar (Gagauzlar gibi) gördüm.. Bir hayli de Arap asıllı  Hıristiyan var.. Gerisi Ermeni Ortadoks… Sanıyorum çok az olan Türk ve Arap  Hiristiyanlar da ortadoks. Buradan ta Lazkiye’ye kadar kesintisiz iki bölüm hâlinda Bayır ve Bucak Türkmenleri yaşar.. Muhterem Genel Türk Tarihi Profesörü Hocam Mustafa Kafalı’nın da bir tezi bura Türkmenler’i ile ilgili.. Nüfuslarını daha evvel zikretmiştim 250 bin kadar.. Kendileri  tek parça “Haleb Bayadı”dır ve Sultan Alparslan kadar ısrarlı Sünni ve Hanefidirler. “Şam Bayadı” Bayatlarının Alevisi var ama Halep Bayadı’nın yok.. Esasında bu tarafta kalan bizler de böyleyiz.. Ne ise.. Cuma’ı bu tarafta kıldım.

 

Cumartesi Antakya’da idim. Ben burada ev sahibiyim ama akıllı bir adam olan Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ali Kanlı ile çok uzun sohbet etme imkânı buldum. Abisi Nurettin Antakya Ülkü Ocakları’nda benim halefimdir; ama itiraf edeyim Ali ikimizden de akıllıdır…. Hatay yazılarımdan ufak tefek müştekiler varmış.. ”Zülfiyare”  dokunmuşuz! Bir kere atalar sözümüzdür, dost acı söyler.. İyi, zeki ve çok çalışkan olan genel müdürlük yapmış  hemşehrimiz Hayrullah Arslanoğlu, bir yazımda MHP’nin Antakya’da Büyükşehir’e aday bulamıyormuş gibi bir lafa latife olsun diye ”Bari gidip ben aday olayım” sözümü pek ciddiye alşmış ki iltifat yağdırıyor.. Bunlara tabii ki teşekkür ediyorum ama ben bir siyaset adamı olamam.. 40 yıldır hareket içindeki konumum bellidir.. Biliyor musunuz Akparti Konya milletvekili sayın Mustafa Kabakçı bir kitabımdan ötürü beni arayıp hal hatır sorduktan sonra ”Hocam vitrini sevmezmişsiniz” demişti.. İşte tam böyle ben vitrini de sevmem. İnanın bizatihi yakından tanıdığım sayın M.Şandır’dan başka MHP üst düzey görevlisi de yok.. Şunu söylemek isterim ki ben kendi başına, eski deyimle “zatı şahsına münhasır” bir ülkücü ve MHP’liyim. Disiplineyim; otoriteye uyarım; uyarıları nazara alırım kimsenin ne yardımcısı ne de sözcüsüyüm: Dâvâmın adamıyım..

 

Çok muhterem Bayır-Bucaklı yakın toprağım ve  ağabeyimiz MEB. emekli müfettişlerinden İsmet Bozoğlan da benden dergilerde veya faysbuk’da bir biyografi koymamı istedi. Burada “tanımıyorlar” diyor.. Yazılarımız okunuyorsa tanınmaya gerek yok hocam.. Yukarıda cevapladım ama kitaplarımda (Ötüken Neşriyat) ve “blogger”de biyografim mevcut.. Ayrıca bütün yazılarım da burada  bulunmaktadır. Bu ayrıntıları hallettik gelelim esas mevzuua..

 

Akparti Mahalli seçimlere Hatay’a en ağır topu ile geliyormuş: Adalet Bakanı Sadullah Ergin Büyükşehir Belediye Başkan adayı. Siz   onu belki “Ali Dibo” diye tanıyorsunuz ama bu çok doğru değil.. Adam 4 yıldan beri Antakya’ya adam gibi hizmet etmiş.. Benim beldeme ayda bir kere gelip kahvehanede vatandaşla çay içtiğini evvelce yazmıştım. Şunu demek isterim ki MHP’ye de burada bir ağır top yakışır. Tabanı olan, halis muhlis ülkücü, imtihan vermiş bir muhterem.. Vallahi tanıdığım veya adres vereceğim adam yok. Yukarıda da yazdım.. Onun için kusura bakmayın hemşehricilik ve “Türkmenclik” yapıyor diye düşünmeyin.. Adayımızın kökü Yayladağı’lı olmalı. Çünkü bu fukara memlekette şu anda çok adem yaşamaz.. Herkes Antakya-İskenderun-Dörtyol-Kırıkhan gibi ekmeği bol yerlerde  yerleşmiş.. Yani buralı bir büyük adam her yerden rey alır.. Sadece Antakya’nın içinde 75.000 Yayladağı’lı (Harbiye yukarısı anlamında) yaşıyormuş.. Kırıkhan ve İskenderun’da Bayırlılar.. Belen’de  ve Payas’ta Demir-Çelikçi Yayladağı’lılar.. Adamın kariyeri  sayın bakanımızın aynısı olmasa da denk olmalı.. Ben Antakya temaslarından bunu anladım sayın “Karar Yüce Katına” sunuyorum..

 

Hatay’da Alevi sohbetlerimizi sonra yaparız.. Çünkü daha çok Hatay yazacağım ve tıpkı  Türkeş zamanında  1969-73-77 seçimlerinde olduğu gibi  mahalli seçimlere bir ay kala Şenköy’deki  evime oturup bütün köyleri gezeceğim. Gerçi bu sefer köylüm ve Ağabeyim (ülkücülükten değil kapı komşuluk tan) Hayrettin Neşeli yok.. Hicret etmiş kötü köye doğru.. Böylece bacımın katıklı ekmeklerini azık yapar  ya yalnız ya da Bozoğlan’la benim “Düldül”e biner gezeriz.. Şimdi şöyle bir kendimize gelelim..

 

Cumartesi  eskiden beri “Bozkurtlar yuvası” olan Belen’e geldik ki, zaten o malum yazıdan ötürü başkan Cemil Yılmazlar’dan telefonda fırçayı yemiştik.. Ziyaret edip yüzyüze de bir fırça yiyelim dedik ama başka bir iş çıktı buranın aksakallarından Ahmet Kayıcıoğlu, o nazik ve kibar Cemil Başkan ile öpüşür öpüşmez  geri çekti ve özür dileyerek başka yere gittik.. Dönüşte de Cemil Yılmazlar’a uğradım ama bulamadım.. Sağlık olsun ben Cemiller’den yaşça çok büyüğüm.. Ama kesinlikle onlar irade ve karar merciidir.. Ben 24 yıldan beri Belen’e yaylaya gelirim… Kışın da gelirim.. Özel olarak da gelirim.. Yazılarımızda maksadı aşan yönler olabilir, lütfen açıklama yapın.. Bizim tek derdimiz kendilerinin ve partinin  bir oy daha fazla almalarıdır.. Lütfen genel başkanının feryatlarını millete ulaştırsınlar.. Merdiven lâzımsa bizi de istedikleri kadar kullansınlar.. Sağlıcakla kalın..

bettilt giriş