ÖN YARGI

Zeliha Alkan

Dünya bizi tanımasa da sadece Türkiye tanısa da bir devletimiz vardır.

Bu haber 23 Kasım 2013 - 21:24 'de eklendi ve 795 kez görüntülendi.

“Güçlü Türkiye’den ve Türkiye’nin deneyimli, tecrübeli iş adamlarından yararlanmak bizim en samimi beklentimizdir”

derviseroglu3

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, güçlü Türkiye’den ve Türkiye’nin deneyimli, tecrübeli iş adamlarından yararlanmak istediklerini, bunun kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Eroğlu, Gaziantep temasları kapsamında, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Flora Halı işletmesi ile Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’ni (ASKON) ziyaret etti.

Eroğlu, ziyaretler sırasında, Başbakanlık döneminde Türkiye’den Kıbrıs’a yatırımcı gelmesini, yatırımlarla ekonominin kalkınması yönünde uğraş verme görevini üstlendiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin, Türkiye ekonomisi güçlenirken nasibini alması temennisinde bulunan Eroğlu, şöyle konuştu:

“Çünkü ekonomimiz ne kadar güçlenirse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden bahsediyorum, ne kadar güçlenirse bu devlete sahip çıkan, o devletin yaşaması için uğraş veren ve bu düşünceyi taşıyan insan sayısı artar. Ekonomik sorunlar başladığı zaman elbette o sorunlar değişik düşünceler içerisine insanlarımızı itebilir. ve beklemediğimiz yönlere doğru yönelmeler olabilir. Onun için biz hep ekonomimizi güçlendirme düşüncesiyle icraatlar yaptık. İmkanlar nispetinde ambargolar altında yaşamanın sıkıntısı içerisinde bu gelişmeleri yapmaya çalıştık.”

Kıbrıs’ın aslında sorunlu olan bir ülke olmadığını vurgulayan Eroğlu, medeni dünyanın uygulamış olduğu sıkıntıları yaşadıklarını belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin bir gerçek olduğunu ifade eden Eroğlu, “Ancak ambargoların olması dışa açılmamızı engellemekte. Olayları başlatanlar Avrupa Birliği içerisinde Birleşmiş Milletlerin üyesi pozisyonunda, biz ise sadece can güvenliği içerisinde o topraklarda insanca yaşamak için mücadele eden insanlar olarak, dediğim gibi ambargolar altındayız” diye konuştu.

Kıbrıs’ta var olan gerçeklerin olduğunu, bunlar göz ardı edildiği zaman bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını ifade eden Eroğlu, bugün Kıbrıs’ta iki ayrı halkın yaşadığını dile getirdi.

Eroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dünya bizi tanımasa da sadece Türkiye tanısa da bir devletimiz vardır. Güney’de de bir devlet vardır. Demek ki bu iki gerçeği göz ardı etmeden hareket etmemiz lazım. İkincisi, geçmişte yaşananlar vardır. Yaşananlardan da ders çıkararak, halkımıza tekrar bunları yaşatmadan bir anlaşma arayışı içerisinde olmalı ve onu bulmalıyız. O zaman işte Kıbrıs’ta yaşayabilir kalıcı bir anlaşmaya varmak mümkündür. Bunu buluncaya kadar da ekonomik seferberlik ve bu seferberliği tabi ki istediğimiz sonuca ulaştırmak en temel hedefimizdir. Bu noktada Güçlü Türkiye’den ve Türkiye’nin deneyimli, tecrübeli iş adamlarından yararlanmak da bizim en samimi beklentimizdir.”

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca da Gaziantep’in sanayi başkenti olmayı hakkettiğini vurguladı.

Türkiye’nin canlandıkça, güçlendikçe Kıbrıs’ın da güçleneceğinin altını çizen Koca, “Elde etmiş olduğumuz katma değeri helal yoldan ve hakkaniyetle kazanalım ve ülkemize, insanımıza katma değer üretelim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Gaziantep Medya Platformu Şube Başkanı, Gaziantep Medya Platformu Derneği (GAMEP) Başkanı Nazmi Özkoyuncu ile ASKON Gaziantep Şube Başkanı Hayri Ünal, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na günün anısına plaket takdim etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.