ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Pazartesi Açık
29°C
Salı Açık
29°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
29°C
Perşembe Az Bulutlu
27°C

NEVZAT KÖSOĞLU TÜRKİSTAN VE ENVER PAŞA

NEVZAT KÖSOĞLU  TÜRKİSTAN VE ENVER PAŞA
28.11.2013
0
A+
A-

Birlikte yıllarımızı verdiğimiz  her  milliyetçinin mutlaka göbek bağı “Türkistan”dır. Oradan bir umut görsek de görmesek de,  hatta şimdi Orhun Âbideleri’nin civârında yoğunlukla Türk yaşamamasına rağmen bizim bu fikrimiz değişmemiştir. 70 yıllık Bolşevik devrinde durmadan Türkistan’de “Türk” kalmadığı propaganda edilmesi bile bizi sevdamızdan vazgeçirmemiştir. Bugün dâhi o mukaddes topraklarda soyumuzun ifadesini görmesek de “Anayurt-Atayurdu” mevhumuna muhabbetimiz azalmayacaktır. Dâvâ arkadaşımız her ferd için bu böyledir.

1

Paşa’nın Şehid Olduğu Mekandan Havadan Çekilmiş İki Kare 

1 Ekim 2013 günü ebediyyen aramızdan ayrılıp kendinden önce göçenlere kavuşan, büyük fikir ve dâvâ adamı Ağabeyimiz Muhterem Nevzat Kösoğlu için de durum tabiî olarak farklı değildir. O insan milliyetçiliğin “ülkücülük” olarak sistemleşmesinde ömrünü vermiş ve kitaplarında ölümsüzleştirdiği Ziya Gökalp-Peyami Safa-Galib Erdem-Erol Güngör ekolünün  mamur şahsiyeti olma özelliğini fazlasiylehaketmiştir. Kösoğlu’nun bütün kitaplarında satır aralarında mutlaka bu eğilimleri görürsünüz.

 2

Enver Paşa’ya Basmacılar’ın Hediye Ettiği Kuran-ı Kerim Ve Adet Aksesuarları

Rahmetli Kösoğlu’nun  “Şehid Enver Paşa” adlı hacimli kitabına başlarken “Türkistan” adınının gönüllerimizdeki yerinden mi yoksa “Enver Paşa”nın  tarihi kişiliğinden mi etkilendiğini çok iyi tahmin edemiyorum. Amasanıyorum, Paşa’dan etkilenmiştir. En azından, 2007’lerde benden  ve elimdeki belgelerden  yararlanmak hususundaki  isteklerini ve telefonda konuşmalarındaki heyâcanı beni bu yönde düşünmeye sevketmiştir. Kitabında bilhassa ülkücülüğün öne çıktığı durumlarda Şevket Süreyya Bey’i,  ne kadar aştığını özellikle “Önsöz” ve “Türkistan’da Enver Paşa”bahislerinde açıkça görmekteyiz. Fakat aradan birkaç sene geçip de  yine bir telefon konuşmasında  ağabeyimizin kafasında bu iki mefhumun  ifâde ettiği anlamın  eşitlendiğini ve ikisini de dâvâlaştırdığını görmekteyiz. Bir televizyon programında  konun  uzmanı  Gazeteci Murat Bardakçı ile  dişe diş göze göz verdiği mücâdele de gerçekten kendini bu hususta dolmuş birisi olarak karşımızda bulunduğuna şahid olduk.

Sanıyorum 2011 yılları idi. Yine Ağabey birgünaradı. Dediki, ”Ali, Türkistan’da Enver Paşa’nın şehid olduğu mekana  ebn azından bir türbe yapılması için sayın Cumhurbaşkanımızdan  uygun görüş aldık.Senden ricamız kitaplarınız dışında makama lojistik olabilecek  varsa döküman göndermenizdir. “Nevzat Abi’nin ricâsı tabiî ki bizim için emirdir ve hemen elimde bulunan  bazı vesikalarla  sayın Bardakçı’dan aşırdığım yayınlanmamış dokümanları sahiplerinden izin alarak kendilerine ulaştırdım. Çok geçmeden onaylandığına dair bana müjdeli haberi verdiler. Proje yapılması Prof. Suphi Saatçı Hoca’ya  ihâle edilmişti. Sayın Saatçi lütfederek bana bu projeleri gönderdiler. Ama ben altına   Nevzat Abi’ye de iletilmesi kaydı ile bir not iliştirmiştim: “Bu mekana küçük de olsa şöyle 50 kişinin ibâdet edebileceği bir namazgâh koyamaz mısınız?”. Projenin yerinde  ilk keşfi yapılmış ve bu son isteğimiz de ilâve edilmiş. İnşaallah 2014 baharında  inşaatı tamamlanacak olan “Şarki Buhara Çeğan Tepesi Enver Paşa Türbesi”, Aziz Şehidin erbediyete intikalinin  92.sene-i  devriyesinde  açılmış olacaktır.

3

Solda Kırmızı Yazı  İle Enver Paşa’dan Basmacılar Komutanı ŞirmedBek’e..SağdaŞirmedBek’den Enver Paşa’ya

Nevzat Abi ölümünden bir ay  evvel Türk Ocağı Şubesi’nin  davetlisi olarak Adana’ya gelmişlerdi. Burada da uzun uzadıya Enver Paşa konuştuk. Kendilerine malüm türbeye bir kitâbe konması gerektiğini bunun için mezarı başında ve gıyabında yapılan önemli konuşmalar  ve o zamanki Buhârâ Reisi cumhuru Osman Hocaoğlu’nun yazdığı muhteşem bir şiirin olduğunu;  hatta başka şairlerin ağıtları da bulunduğunu ifâde ederek bir dikilitaşa  Göktürk-Arap-Latin-Kiril harfleri  ve Özbekçe’nin dışında “Basmacılar”cephesinde mücadele eden diğer boy lehçeleri ile de ortaya konması gerektiğini ifâdeettim. Gerisini bilmiyorum…

İşte ebediyete intikalinden çok kısa bir süre evvel  Nevzat Ağabey’in ifa ettiği önemli bir görev. Tarihe geçsin istedim. Nur içinde yatsın.

4

Türkiye’ye Nakilden Evvel Enver Paşa’nın BelcivanÇegan Tepesindeki Mezarı.Yanında Yerli Basmacı Devletmend Bek

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş